Մատենադարանում պահվող ձեռագրերից մոտ 7000-ն արդեն թվայնացվել է: Միաժամանակ թվայնացվել է նաև 100.000 միավոր արխիվային վավերագիր: Այս մասին հայտնել է Մատենադարանի տնօրենի նորագույն տեխնոլոգիաների և հրատարակչական հարցերի գծով խորհրդական, տպագիր և ձեռագիր հավավքածուերի թվայնացման աշխատանքների պատասախանատու Գուրգեն Գասպարյանը:
Նա նշել է, որ արխիվային վավերագրերը թվայնացվում են ըստ պատվերի, պահանջի, ձեռագրերը՝ ըստ գույքահամարի, հերթականություն, գրում է Panorama.am-ը:
«Երբեմն ձեռագրերը թվայնացնում ենք նաև ըստ պատվերի: Պատվիրում են հայագետները, ուսումնասիրողները, երբ որևէ թեմայի ուսումնասիրությամբ են զբաղվում»,- հավելել է նա:
Մատենադարանում կա 22 հազար միավոր ձեռագիր, այժմ արդեն 1/3-ը թվայնացվել է: Մատենադարանում պահվող ձեռագրերի թվայնացման աշխատանքները սկսվել են 2007-2008 թթ.: Տարիների ընթացքում Մատենադարանը ձեռք է բերել թվայնացման համար նախատեսված նոր սարքեր:

28 Ноябрь 2016 - 09:45 AMT
Около 7000 рукописей, хранящихся в Матенадаране в Ереване, уже оцифрованы. Одновременно оцифрованы около 100.000 архивных документов. Об этом сообщил представитель Института древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца, ответственный за оцифровку рукопией Гурген Гаспарян.
Матенадаран – научно-исследовательский центр при правительстве Армении, являющийся одним из крупнейших хранилищ рукописей в мире и крупнейшим хранилищем древнеармянских рукописей.При институте действует открытый для посетителей музей.
Он отметил, что архивные документы оцифровываются по заказу, необходимости, рукописи – поочередно, пишет Panorama.am.
«Иногда оцифровка рукописей проходит по заказу. Заказывают арменоведы, исследователи, когда занимаются исследованием какой-то темы»,- добавил он.
В Матнадаране хранятся 22 тысячи рукописей, треть которых уже оцифрована. Рботы по оцифровке рукописей начались в 2007-2008 гг. В течение последних лет Институт приобрел необходимые для оцифровки аппараты.