ՀՀ ԿԲ-ն, 2016-ի արդյունքներով, նվազեցրել է Հայաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումը` 2,8-3,4%-ից հասցնելով 1,3–1,8%։
Այս մասին ասվում է 2016-ի չորրորդ եռամսյակի արդյունքներով դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի հիման վրա կազմված Գնաճի հաշվետվությունում, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն։
Հաշվետվության մեջ ասվում է, որ 2016-ի տնտեսական աճի ԿԲ կանխատեսումները վերանայվել են նվազման ուղղությամբ` հիմնականում պայմանավորված երկրորդ եռամսյակում սպասվածի համեմատ արձանագրված ավելի ցածր տնտեսական աճով, երրորդ եռամսյակում առևտրի շրջանառության ցածր ծավալների պահպանմամբ, ինչպես նաև գյուղատնտեսության և հանքարդյունաբերության ոլորտներում թողարկման ծավալների նվազման ռիսկերի դրսևորմամբ։
2016-ին ակնկալվում է Ռուսաստանից դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումների նվազման տեմպերի էական դանդաղում։ Մասնավոր տրանսֆերտները դեռևս կրճատողական ազդեցություն կունենան ներքին պահանջարկի վրա, որը կմեղմվի 2015-2016 թվականներին իրականացված դրամավարկային և հարկաբյուջետային ընդլայնողական քաղաքականության ազդեցությամբ և տնտեսությունում առկա գնանկումային միջավայրով։ Այս պայմաններում տարվա համար ակնկալվում է ներքին պահանջարկի 0,4 տոկոսանոց աճ, որի պարագայում վերջինիս մակարդակը դեռևս ցածր կլինի իր հավասարակշռից։
Այսպիսով, թույլ ներքին պահանջարկի պահպանման պայմաններում 2016-ին տնտեսական աճին հիմնականում կնպաստի զուտ արտահանումը։
Հաշվետվության տվյալներով, 2016-ին ՀՀ ԿԲ-ն արդյունաբերության ոլորտում կանխատեսում է ավելացված արժեքի 5,5-6,1% աճ, ծառայությունների ոլորտում` 2,2-2,6%-անոց աճ։
Միաժամանակ, 2016-ին ավելացված արժեքի անկում կգրանցվի շինարարության ոլորտում` 1,8-2,6 տոկոսով, ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտում` 0,7-0,1 տոկոսով։
Պետբյուջեի համաձայն, ՀՆԱ աճը Հայաստանում 2016-ին նախատեսված է 2,2 տոկոսի չափով։
Հոկտեմբերին Արժույթի միջազգային հիմնադրամը բարձրացրել էր Հայաստանի 2016թ. տնտեսության աճի կանխատեսման ցուցանիշը մինչև 3.2%, իսկ 2017-ին` մինչև 3.4%: Նախորդ զեկույցում, որը հրապարակվել էր 2016-ի ապրիլին, ԱՄՀ-ն Հայաստանի համար 2016-ին 1,9% աճ էր կանխատեսել, իսկ 2017-ի` 2,5%: Ըստ ՀԲ վերջին կանխատեսման, տնտեսական աճը 2016-ին կկազմի 1,9%, ՎԶԵԲ-ն ակնկալում է 2%, Fitch-ը`2%, Moody’s-ը` դանդաղում մինչև 2,2%:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, տնտեսական աճը Հայաստանում 2016-ի երկրորդ եռամսյակում կազմել է 1,5%` առաջին եռամսյակի 4,5% համեմատ:

28 Ноябрь 2016 - 13:06 AMT
Центральный банк Армении понизил прогнозы экономического роста Армении по итогам 2016 года с 2.8-3.4% до 1.3-1.8%. Об этом говорится в отчете регулятора об инфляции на основе программы денежно-кредитной политики за четвертый квартал 2016 года и о выполнении программы ДКП за третий квартал.
Как отмечается в отчете, оценки ЦБ Армении были пересмотрены в сторону понижения из-за более низких по сравнению с ожидаемым значений экономического роста за второй квартал 2016 года, сохранения малых объемов товарооборота за третий квартал, а также рисков, связанных с сокращением объемов сельскохозяйственной и промышленной продукции.
В документе отмечается, что из-за существенного замедления темпов спада денежных переводом из России, частные трансферты продолжат оказывать сокращающее давление на внутренний спрос, которое будет смягчено расширительной денежно-кредитной и налогово-бюджетной политикой и низкой дефляционной средой. В этих условиях ожидается, что внутренний спрос вырастет на 0,4%, что пока ниже его сбалансированного значения, пишет АРКА.
Таким образом, в условиях сохранения слабого внутреннего спроса, стимулировать экономический рост в 2016 году будет в основном чистый экспорт.
По данным отчета, в 2016 году ЦБ Армении прогнозирует 5.5-6.1%-й рост добавленной стоимости в сфере промышленности, а также 2.2-2.6%-й рост в сфере услуг.
Вместе с тем спад добавленной стоимости в 2016 году будет зафиксирован в сфере строительства в пределах 1.8-2,.6%, а также в сфере сельского хозяйства – 0.7-0.1%.