Պրոպարկոն Ֆրանսիական զարգացման գործակալության դուստր ձեռնարկությունը, որն իր գործունեությունն է ծավալում մասնավոր հատվածի զարգացման ուղղությամբ և Ամերիաբանկը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեի ներկայությամբ, նոյեմբերի 29-ին կնքեցին 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր:
Տրամադրված ֆինանսավորման գումարը նախատեսում է ուղղել Հայաստանում էներգաարդյունավետության, վերականգնվող էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, սննդի վերամշակման, կրթության և առողջապահության ոլորտներում գործարարության աջակցության, տնտեսական աճի խթանման և աշխատատեղերի ստեղծման տեսանկյունից կենսական նշանակություն ունեցող ծրագրերի իրականացմանը: Նշվել է, որ ճկուն պայմաններով երկարաժամկետ ֆինանսավորումը կնպաստի երկրում գործարարության աճին և ընդլայնմանը, ինչպես նաև տեղական և արտահանման շուկաներում հայկական ընկերությունների մրցունակության բարձրացմանը:
Սա Ամերիաբանկի և «Պրոպարկո» ընկերության միջև կնքված երկրորդ գործարքն է: Պրոպարկոյի առաջին ֆինանսական ներդրումը Հայաստանում կատարվել էր դեռևս 2013 թ-ին, երբ ընկերության և Ամերիաբանկի միջև կնքվեց 15 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկային պայմանագիր՝ փոքր և միջին ձեռնարկությունների, էներգաարդյունավետության, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտների ֆինանսավորման նպատակով: Երեք տարի անց Պրոպարկոն ընդլայնում է տնտեսության այն հատվածների ցանկը, որոնք պետք է ֆինանսավորվեն Ամերիաբանկի հետ կնքված նոր վարկային պայմանագրով տրամադրվող միջոցների հաշվին:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեի խոսքով, Ֆրանսիական զարգացման գործակալության դուստր ձեռնարկությունն ընդլայնում, հզորացնում է իր գործունեությունը Հայաստանում:
«Ընկերությունն իր հիմնադրման տարվանից՝ 1977-ից ի վեր զբաղվում է ձեռնարկությունների, ֆինանսական հաստատությունների օժանդակությամբ, փոքր և միջին ձեռնարկությունների գործունեության զարգացմամբ: 2013-ին Ամերիաբանկին տրամադրված $15 մլն-ի առաջին վարկի շահառուն էր հայկական 4 ձեռնարկությունը:
Այս անգամ 20 մլն-ն ուղղվելու է էներգետիկ արդյունավետության, ագրոբիզնեսի, էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների և մթերքների մշակմամբ զբաղվող ընկերություններին: Պայմանագիրը լիովին համահունչ է զարգանցման Ֆրանսիական զարգացման գործակալության որդեգրված ընդհանուր քաղաքականությանը. կանաչ տնտեսության մշտական աճ, կայունության ապահովում: Ինչպես նաև, համահունչ է հայկական իշխանությունների քաղաքականությանը. էներգետիկ արդյունավետության, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների զարգացում», – նշեց դեսպանը:
«Ուրախ ենք, որ 2013 թ-ից համագործակցում ենք Հայաստանում առաջատար ֆինանսական հաստատություն համարվող Ամերիաբանկի հետ: Այս նոր վարկը Ամերիաբանկին թույլ կտա ընդլայնել վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում իր նախագծերի պորտֆելը և խթանել բանկի աճը բնակարանաշինության, գյուղատնտեսության, առողջապահության և կրթության վարկավորման բնագավառներում: Նշված հատվածներին աջակցելը հստակ կերպով համապատասխանում է «Պրոպարկո» ընկերության և Ֆրանսիական զարգացման գործակալության քաղաքականությանը», – նշեց «Պրոպարկո» ընկերության ֆինանսական հաստատությունների գծով ղեկավար Գիյոմ Բարբրուսը:
Նրա խոսքով, 3-4 տարվա ընթացքում հետևել է Ամերիաբանկի իրականացված ծրագրերին՝ փաստելով Բանկի առաջընթացը:
«Թվային բոլոր ցուցանիշները վկայում են, որ բանկն առաջատարի դիրք է զբաղեցնում, նրան հաջողվել է ֆինանսական ուժեղ համակարգ կառուցել՝ գրագետ մենեջմենթի և համապատասխան հմուտ, փորձառու կադրերի աշխատանքի շնորհիվ», – հավելեց Բարբրուսը:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանի խոսքով, պայմանագիրը կարևոր է ՀՀ տնտեսության զարգացման համար, քանի որ ուղղված է երկարաժամկետ և մատչելի տոկոսադրույքներով ֆինանսական միջոցների ներգրավմանը:
«Հետևողականորեն աշխատելու ենք, որպեսզի միջազգային կազմակերպություններից բարենպաստ պայմաններով միջոցներ ներգրավենք, մեր տնտեսության ֆինանասավորումն իրականացնենք: Այս տարիների ընթացքում ավելի քան $300 մլն-ի վարկային ռեսուրսներ ենք ներգրավել, որոնք նպատակաուղղվել են ՓՄՁ-ների աջակցությանը, գյուղմթերքների արդատրությանը, էներգախնայողությանը: Այդ ներդրումները նպաստել են տնտեսվարող սուբյեկտների զարգացմանը և նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը», – ասաց Հանեսյանը:
«Ամերիաբանկը շատ բարձր է գնահատում «Պրոպարկո» ընկերության հետ համագործակցությունը: Այս երկրորդ վարկային պայմանագիրը, որի գումարն ավելի մեծ է, միանշանակ կընդլայնի մեր համագործակցության շրջանակները՝ ծառայելով տարբեր ոլորտներ ներկայացնող մեր հաճախորդների շահերին: Կարծում ենք, որ սա նշանակալի օր է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև գործարար հարաբերությունների հաստատման տեսանկյունից: Այս պայմանագիրը որպես լուրջ հիմք կծառայի Հայաստանի տնտեսության առանցքային ենթակառուցվածքներում Ամերիաբանկի վարկային պորտֆելի դիվերսիֆիկացման համար», – հավելեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրենը:
Պրոպարկոն Ֆրանսիական զարգացման գործակալության դուստր ձեռնարկությունն է, որն իր գործունեությունն է ծավալում մասնավոր հատվածի զարգացման ուղղությամբ: Այն 40 տարի շարունակ աջակցում է տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական կայուն զարգացման ծրագրերի իրականացմանը:
Պրոպարկոն ֆինանսավորում և աջակցություն է տրամադրում Աֆրիկայում, Ասիայում, Լատինական Ամերիկայում և Միջին Արևելքում գործող ընկերություններին և ֆինանսական հաստատություններին:
Այն ձգտում է համագործակցության ծրագրեր իրականացնել տնտեսության՝ զարգացման ենթակա առանցքային հատվածներում, այն է՝ ենթակառուցվածքներ (հատկապես վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում), գյուղատնտեսություն, ֆինանսական հաստատություններ, առողջապահություն և կրթություն և այլն և ընդլայնել 2015 թ-ին միջազգային հանրության կողմից ընդունված զարգացման կայուն նպատակների իրականացման գործում մասնավոր հատվածի ներդրումը: Այս առումով Պրոպարկոն ֆինանսավորում է այն ընկերություննը, որոնք ստեղծում են պատշաճ աշխատատեղեր՝ պատշաճ վարձատրությամբ, մատակարարում են հիմնական ապրանքներ և ծառայություններ և իրենց ներդրումն ունեն կլիմայական փոփոխությունները կանխելու պայքարում:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկն է և սկսած 2007թ-ից` տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: Այն նաև խոշորագույն հարկատու բանկն է Հայաստանում: 1992 թ-ից ի վեր, երբ ստեղծվեց անկախ Հայաստանի ժամանակակից բանկային համակարգը, Ամերիաբանկն առաջին բանկն է Հայաստանում, որի ակտիվները հատեցին 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարի սահմանը:

Proparco (subsidiary of Agence Française de Développement focused on private sector development) and Ameriabank signed a $20 million credit facility agreement on Tuesday, November 29.
The financing will be directed to energy efficiency, renewable energy, agribusiness, food processing, education and healthcare projects in Armenia. This is crucial for supporting business, speeding up economic growth, increasing employment. The long-term financing with flexible terms will support the growth and expansion of business activities in the country and increase competitiveness of Armenian companies both on local and export markets.
This is a repeat transaction that Ameriabank and Proparco have signed since year 2013 when Proparco signed its first credit facility agreement in Armenia and disbursed $15 million to Ameriabank for SME, energy efficiency and renewable energy project financing. Three years later Proparco expanded the range of economic sectors to be financed by the new credit facility agreement signed with Ameriabank.
According to French ambassador to Armenia Jean-Francois Charpentier, the subsidiary of Agence Française de Développement is boosting its activity in Armenia.
"Since its launch in 1977, the company has been supporting enterprises and financial institutions, as well as helping develop small and medium-sized businesses. Four Armenian firms benefited from the $15 million loan provided to Ameriabank back in 2013," Charpentier said.
"This time, the $20 million will go to companies engaged in energy efficiency, agribisuness,development of renewable energy resources and products. The agreement is completely in line with the policy adopted by the French Development Agency – the constant growth of green economy, provision of stability. Also, it is consistent with the policy of Armenian authorities, i.e. energy efficiency, development of renewable energy sources."
"We are happy to have been cooperating with Armenia's leading financial institution Ameriabank since 2013. This new agreement will enable the bank to expand its portfolio of projects and boost the bank's growth in terms of financing agriculture, housing, health and education," Proparco Head of the Financial Institutions Guillaume Barberousse
He said he has followed the projects implemented by Ameriabank throughout the last 3-4 years and noted the bank's growth and leadership.
According to CEO Artak Hanesyan, the bank has already attracted loans worth some $300 million from international lending organizations over several years in order to finance SMEs, as well as projects in agriculture, processing and energy.
Hanesyan said the deal is of particular importance for the development of Armenia's economy as it seeks to attract financial means with long-term and low interest rates.
Proparco is a subsidiary of Agence Française de Développement (AFD) focused on private sector development. It has been promoting sustainable economic, social and environmental development practices for almost 40 years.
Proparco provides funding and support to both businesses and financial institutions across Africa, Asia, Latin America and the Middle-East.
It seeks to partner projects in key development sectors – infrastructure (with a specific focus on renewable energies), agribusiness, financial institutions, healthcare and education, etc. – and to boost the contribution of the private sector to achieving the sustainable development goals adopted by the international community in 2015. As a means to this end, Proparco finances businesses that are instrumental in creating decent jobs that pay decent wages, in supplying essential goods and services and in battling climate change. For further information, please visit www.proparco.fr
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the major and most stable financial institutions in Armenia. The first investment bank in Armenia, Ameriabank has been providing a large package of innovative banking services since 2007. Now Ameriabank CJSC is a universal bank offering corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. It is also the largest taxpayer among Armenian banks. Ameriabank is the first bank in Armenia that has exceeded the threshold $1 billion in assets since the formation of modern banking system of independent Armenia in 1992.