ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ Հայաստանի տնտեսական անկումը 2016-ի երրորդ եռամսյակում կազմել է 2.6 տոկոս` առաջին երկու եռամսյակներում գրանցված, համապատասխանաբար, 4.3 և 1.6 տոկոսի դիմաց:
Հայաստանի ՀՆԱ ծավալն այս տարվա երրորդ եռամսյակում կազմել է մոտ 3.1 միլիարդ դոլար (մեկ դոլարի դիմաց 475.36 միջին փոխարժեքով)։
Այս անկումը պայմանավորված է շինարարության ոլորտի` 8.5 տոկոսանոց և գյուղատնտեսության ոլորտի` 2.6 տոկոսանոց կրճատումներով։ Հաշվետու ժամանակահատվածում աճ է գրանցվել արդյունաբերության ոլորտում (այդ թվում` էնռրգետիկայում)` 4.5 տոկոսով, և առևտրի ու ծառայությունների ոլորտում` 4.9 տոկոսով, գրում է Նովոստի Արմենիան։
Երկրի պետբյուջեի համաձայն, ՀՆԱ աճը 2016 թվականի արդյունքներով ծրագրված է 2.2 տոկոսի մակարդակում։ Համաշխարհային բանկը և Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կանխատեսում է երկրի 1.9 տոկոսանոց տնտեսական աճ, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը` 2 տոկոսանոց աճ, իսկ Եվրասիական զարգացման բանկը` 2.-2.5 տոկոսի մակարդակում։

Экономический спад в Армении в третьем квартале 2016 года составил 2.6%, против зафиксированного в первых двух кварталах роста в 4.3% и 1.6% соответственно. Такие данные приводит Национальная статистическая служба республики.
Объем ВВП Армении за третий квартал 2016 года составил порядка 3.1 миллиарда долларов.
Согласно данным статистической службы, спад обусловлен сокращением сфер строительства на 8.5% и сельского хозяйства на – 2.6%. Рост за отчетный период был зарегистрирован в промышленности ( в том числе в энергетике) на 4.5% и в сфере торговли и услуг – 4.9%, пишет Новости-Армения.
Экономическая активность в Армении за январь-октября 2016 года составила 0.4%. При этом, темпы роста экономической активности начали замедляться со второго полугодия. Согласно госбюджету страны, рост ВВП по итогам 2016 года запланирован на уровне 2.2%. Всемирный банк и Международный валютный фонд прогнозируют экономический рост в стране в 1.9%, Европейский банк реконструкции и развития – 2%, а Евразийский банк развития – 2–2.5%.