1 Դեկտեմբեր 2016 - 09:05 AMT
ԾԻԳ-երի օպտիմալացման ուղղությամբ մինչև դեկտեմբերի 1-ն իրականացված աշխատանքների ընթացքում ՀՀ կառավարության որոշմամբ լուծարվել է 5 գրասենյակ: Այս մասին Գործադիրի նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ ներկայացնելով օպտիմալացման հաջորդ փուլը:
«Այժմ օտարերկրյա և միջազգային վարկային կազմակերպություններից ստացած վարկային միջոցներով ծրագրերը իրականացնում է 17 նմանատիպ կառույց, որից 11-ը ԾԻԳ է»,- ասել է նա, մեջբերում է Aysor.am-ը:
Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանին ներգարվել ճյուղային պետական մարմինների պատասխանատուներին, բանակցել օտարեկրյա և միջազգային վարկային կազմակերպությունների հետ ԾԻԳ-երի քանակը, ինպես նաև՝ դրանց պահպանման ծախսերը կրճատելու ուղղությամբ:
«Առաջարկում եմ քննարկել ու նվազեցնել ԾԻԳ-երի քանակն առնվազն կիսով չափ, իսկ դրանց պահպանման ծածսերը՝ 1/3-ով»,- նշել է նա՝ շեշտելով, որ նախնական հաշվարկել են, որ 11 ԾԻԳ-ից պետք է մնա 5-ը:
«Բոլոր կողքի կառույցները, բաժինները, ստորաբաժանումները նախարարություններում պետք է վերանան, ՓԲԸ-ներում այդ գործառույթն իրականացնող կառույցներն էլ պետք է օպտիմալացվեն» , – ասել է Կարապետյանը՝ առաջարկելով երկշաբաթյա ժամկետում ներկայացնել աշխատանքների իրականացման ժամանակացույցը:

В результате работы по оптимизации офисов по реализации программ решениями правительства Армении на сегодняшний день упразднены 5 офисов. Об этом 1-го декабря на заседании правительства Армении заявил премьер-министр РА Карен Карапетян.
По его словам, в настоящее время на кредитные средства, полученные от зарубежных и международных кредитных организаций, программы осуществляют 17 подобных структур, 11 из них – офисы по реализации программ.
«Предлагаю начать следующий этап оптимизации офисов по реализации программ», – сказал премьер Армении, поручив вице-премьеру, министру международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриеляну начать переговоры с зарубежными и международными кредитными организациями с целью сокращения числа офисов и расходов на их содержание.
«Предлагаем в результате обсуждений сократить число офисов по реализации программ, как минимум, вдвое. Мы провели предварительные подсчеты. Из 11 офисов должны остаться 5», – сказал Карапетян, передает Panorama.am.
На заседании 1-го декабря премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил министру здравоохранения республики Левону Алтуняну изучить рынок лекарств и представить соответствующие предложения.