Բնակարանաշինության ծրագրով շրջայցի շրջանակներում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը հյուրընկալվել են Լոռու մարզի Ստեփանավան քաղաքում բնակվող Սուքիասյաններին:
Սուքիասյանների ընտանիքը 2016 թվականին Լոռու մարզում աջակցություն ստացած երեք ընտանիքներից մեկն է, որը 1988-ի երկրաշարժից հետո մնացել է անօթևան և 28 տարի բնակվել ժամանակավոր կացարանում՝ «դոմիկում»: 2000թ-ին ընտանիքը գնել է կիսակառույց առանձնատուն, սակայն այդպես էլ չի կարողացել ավարտին հասցնել շինարարությունը և տեղափոխվել քարաշեն բնակարան:
Բնակարանաշինության ծրագրով այս տարվա գարնանը Սուքիասյաններն սկսել են տան շինարարությունը: Այժմ արդեն, նրանք համագործակցող կողմերի հետ բնակարանամուտ են տոնում:
«Տասնվեց տարի է անցել, ու այսքան տարիների ընթացքում մեր տուն կառուցելու փորձերը ձախողվել են: Ամեն անգամ մի բան խանգարել է։ Նույնիսկ միտք կար, որ հայրիկս գնա արտերկիր` բնակարանի համար գումար վաստակելու, բայց ինչ-որ բան հորս և մեզ հետ էր պահում, ինչ-որ բան թույլ չէր տալիս գնալ: Միշտ մտածում էինք, որ ավելի լավ է ժամանակավոր կացարանում, սակայն բոլորս միասին լինենք: Գուցե հարազատ հողն ու ջո՞ւրն էին հետ պահում… չգիտեմ։ Բայց այն, որ հիմա հայրս մեր կողքին է, իսկ դա ամենակարևորն է մեզ համար, և այն, որ մենք մեր սեփական տունը կառուցեցինք հարազատ հողի վրա՝ փաստ է: Շնորհակալություն»,- ասել է տասնվեցամյա Լիլիթը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կոմից իրականացվող ծրագրի շրջանակներում, միայն Լոռու մարզում, 20 ընտանիքի համար լուծվել է բնակարանի խնդիր:
«Հինգ տարի առաջ, երբ Վանաձորում էինք՝ երկրաշարժից տուժած 20 ընտանիքի բնակարան նվիրելու համար, ակնկալում էինք վագոն-տնակում մեծացող սերնդի տխուր, հուսահատված հայացքն աստիճանաբար փոխարինված տեսնել լուսավոր ժպիտով: Կոտրված հոգեբանությամբ մեծացող երեխան երկիր զարգացնելու բավականաչափ ներուժ չի կարող ունենալ: Հստակ պատկերացնելով իրավիճակը՝ ձգտեցինք իրականացնել մեկ այլ ծրագիր և օգտակար լինել նոր ընտանիքների: Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» հետ համագործակցության արդյունքում, մեզ հաջողվեց այս մարզում կրկնապատկել երջանիկ ընտանիքների թիվը: Ուզում եմ հավատալ, որ մետաղական վագոն-տնակում անցկացրած կյանքի դժվար պայմաններն այլևս ստվերի նման չեն հետևի հարազատ հողի վրա ամրանալ ձգտող ընտանիքներին», – ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Այս ընտանիքի պատմությունն այս տարածաշրջանում բնակվող հարյուրավոր ընտանիքների պատմության նման է. վագոն-տնակում մեծացած սերունդներն ամուսնանում են ու տեղափոխվում մի ուրիշ վագոն տնակ: Ցավոք, այս արատավոր շրջանի ծայրը դեռ չի երևում: Սակայն այս պարագայում, յուրաքանչյուր ընտանիքի բնակարանամուտ, ևս մեկ քայլ է, որ մոտեցնում է հաղթական ավարտին»,-ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Ընթացիկ տարվա բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մոտ 105 մլն դրամի ներդրում է կատարել: 21 ընտանիք ավարտին է հասցրել կիսակառույց տան շինարարությունը, ևս 21-ը՝ վերանորոգել բնակարանը: Հինգ տարվա համագործակցության արդյունքում Հայաստանի տարբեր մարզերում աջակցություն է ստացել 135 ընտանիք:

In the framework of a housing project, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan paid another regional visit. This time the partners visited the Sukiasyan family in the town of Stepanavan in Lori province.
The Sukiasyans are one of the three families that have received support through the housing project in Lori in 2016. They had been homeless after the 1988 earthquake and had to live in a metal container for 28 years. In 2000, the family bought a half-built house, but was not able to complete the construction.
In the framework of the housing project, the Sukiasyan family started the construction of their half-built house, and now, together with the partnering organizations, they celebrate the long-awaited housewarming.
''Sixteen long years have passed… and during all these years we were not able to complete the construction of our house. Every time we tried, we encountered obstacles. My father mulled leaving the country and working abroad to earn the money for the construction, but something kept him and us from doing that. We always thought it better to live in a metal container than be separated from each other. What matters now is that our father is with us, and that we have built a house of our own. I am sincerely grateful for that!'' said sixteen-year-old Lilith.
Owing to the financial investment of VivaCell-MTS, the housing problem of 20 families has been solved in Lori province alone.
“Five years ago, when we presented apartments to 20 families who were hit by earthquake, in Vanadzor, we were hopeful that the look in the eyes of the children growing up in metal containers would change from sad and desperate to bright and optimistic. A child who no longer has faith in the future, cannot bring positive changes to the country. Fully acknowledging the seriousness of the situation, we have tried to implement one more program with the aim of supporting socially vulnerable families. Thus, owing to the partnership with Fuller Center for Housing Armenia, we have succeeded in providing decent housing conditions to twenty more families in this province. My hope is that the hard conditions of life in metal containers will stay in the past and will no longer cast a shadow on the happiness of these families that strive to work and thrive in their homeland,” said Yirikian.
“The story of this family is similar to those of hundreds of others in Lori: people, who grew up in metal containers, got married and moved into another metal container. Nevertheless, the housewarming of each house is a step forward,'' said Yeghiazaryan.
For the implementation of the housing project in the current year, VivaCell-MTS has invested about AMD 105 mln. 21 families have finished the construction of their half-built houses; another 21 have renovated the houses. In the framework of the five-year partnership, 135 families have been supported through the housing project in ten provicnes of Armenia.