Հայաստանում միջին աշխատավարձը $403 է (համախառն): Այդպիսի տվյալներ է ներկայացրել 2016-ին Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը:
Վրաստանում այն կազմում է $430, իսկ Ադրբեջանում` $303: Այսպիսով, Հայաստանը միջին աշխատավարձի ցուցանիշով զգալիորեն գերազանցում է Ադրբեջանին, սակայն, զիջում է Վրաստանին:
Միջին աշխատավարձերի լավագույն ցուցանիշով երկրների առաջին 10-յակում են. Նորվեգիան` $7050, Ավստրալիան` $5200, Նոր Զելանդիան` $4700, ԱՄՆ-ն` $4500, Գերմանիան` $4500, Կանադան` $3600, Ճապոնիան` $3400, Ֆրանսիան`$3400, Իտալիան` $3200, Հարավային Կորեան` $2800:
ՌԴ-ում միջին աշխատավարձը $800 է: ԱՊՀ երկրների մեծ մասում միջին աշխատավարձն ամսական $100-200 է, աֆրիկյան երկրներում`ընդամենը $50:
Վարկանիշում հաշվի չեն առնված հարկերը, որոնք տարբեր են: Ուստի իրական տարբերությունը կարող է չհամընկնել վարկանիշում ներկայացվածի հետ:
Աշխատանքի տևողությունն ըստ երկրների նույնպես տարբեր է: Ամերիկացիները, ռուսները, ճապոնացիները նշված աշխատավարձը ստանալու համար շաբաթական առնվազն 40 ժամ են աշխատում: Ֆրանսիացիներն աշխատում են 35 ժամ, վիետնամցիները, քենիացիները, ֆիլիպինցիները` 48-55 ժամ:

Средняя зарплата в Армении составляет $403 (совокупная). Такие данные приводит Международная организация труда (МОТ) в 2016 году.
Между тем средняя зарплата в соседних странах – Грузии и Азербайджане – составляет $430 и $303, соответственно. Таким образом, Армения по показателям средней заработной платы намного опережает Азербайджан, однако уступает Грузии.
В первую десятку стран с лучшими показателями зарплат входят Норвегия – $7050, Австралия – $5200, Новая Зеландия – $4700, США – $4500, Германия – $4500, Канада – $3600, Япония – $3400, Франция – $3400, Италия – $3200,Южная Корея – $2800.
В России средняя зарплата составляет $800. В большинстве стран СНГ средняя зарплата составляет $100-200 в месяц, в африканских странах эта сумма всего $50.
Рейтинг не учитывает налоги, а они в каждом государстве свои. Вследствие этого положение дел на самом деле может немного отличаться от картины, представленной в рейтинге.
Усилия для получения обозначенных в рейтингах заработков, для разных трудящихся предусмотрены тоже разные. Американцы, россияне, японцы, дабы оправдать статистику, должны работать не менее 40 часов каждую неделю. Французам для этого достаточно 35 часов, вьетнамцам, кенийцам, филиппинцам – все 48-55 часов.