Չինաստանը Հայաստանին շտապ օգնության ևս 200 մեքենա կնվիրի: Այս մասին տեղեկացվել է ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանի՝ ՀՀ-ում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունի և առևտրային խորհրդական Վանգ Հոնգլենգի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ալթունյանը բարձր է գնահատել առողջապահության բնագավառում երկու երկրի համագործակցությունը։ Առանձնակի կարևորվել են Չինաստանում հայ բժիշկների, առողջապահության կազմակերպիչների, դեղագետների վերապատրաստումը, այդ թվում ավանդական բժշկության ուղղությամբ:
2011թ. ՉինաստանըՀայաստանին շտապ օգնության 88 մեքենա է տրամադրել:
Լևոն Ալթունյանը շնորհակալություն է հայտնել չինական կողմին` որպես օգնություն Հայաստանին շտապ օգնության ևս 200 մեքենա տրամադրելու պատրաստակամություն հայտնելու համար: «Դրա շնորհիվ կկարողանանք լիովին լուծել մեր երկրի շտապ օգնության ծառայությունում առկա խնդիրները»,-ասել է նախարարը` ընդգծելով, որ ինչպես նախկինում, այնպես էլ առաջիկայում ստացված մեքենաների զգալի մասը կաշխատեն մարզերում:
Դեսպանի խնդրանքով նախարարը ներկայացրել է առողջապահական համակարգում ծրագրվող բարեփոխումներն ու հեռահար նպատակները։ Թիան Էրլուն նշել է, որ չինական կողմը պատրաստ է աջակցելու նաև հեռաբժշկության ոլորտում` ապահովելով մասնագիտական խորհրդատվություն։

Китай предоставит Армении еще 200 машин скорой помощи. Об этом стало известно в ходе встречи министра здравоохранения Армении Левона Алтуняна с чрезвычайным и полномочным послом Китая Тианом Эрлуном.
Алтунян высоко оценил сотрудничество двух стран в сфере здравоохранения.Была придана особая важность прохождению переподготовки в Китае армянских врачей и сотрудников сферы здравоохранения и фармацевтов.
В 2011 году Китай предоставил Армении 88 машин скорой помощи.
Алтунян поблагодарил китайскую сторону за готовность предоставить Армении в качестве помощи еще 200 машин скорой помощи.
«Благодаря этому мы сумеем полностью решить все проблемы в сфере службы скорой помощи в нашей стране», – сказал он, подчеркнув, что существенная часть новых машин, как и в прошлом, будут работать в областях.
Министр по просьбе посла представил запланированные в сфере здравоохранения реформы и долгосрочные планы. Эрлун отметил, что китайская сторона готова также предоставить в качестве содействия консалтинговые услуги.