Դեկտեմբերի 3-ին Մոսկվայի Ժողովրդական տնտեսության նվաճումների ցուցահանդեսի 6-րդ տաղավարում տեղի կունենա հայ ինժեներների ստեղծած ArmPhone սմարթֆոնի շնորհանդեսն ու վաճառքի մեկնարկը: Դա տեղի կունենա ՀՀ Բարձր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինստիտուտի կենտրոնի բացման շրջանակում, որտեղ կներկայացվի ՏՏ ոլորտի հայկական արտադրանքը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների ինստիտուտը ստեղծվել Ռուսաստանում ՀՀ առևտրային ներկայացուցչության աջակցությամբ:
Ինչպես ասվում է ցուցահանդեսի կայքում, վաճառակետում կներկայացվի ArmPhone-ի առաջատար մոդելը երկու 2G և 4G SIM քարտով, 5,2'' Full HD էկրանով, 32 Գբ ներկառուցված և 3Գբ օպերատիվ հիշողությամբ, մատնահետքերի ցուցիչով: ArmPhone-ն աշխատում է Android օպերացիոն համակարգով:
«Ինստիտուտի կենտրոնի բացումը ցուցահանդեսում կնպաստի ՏՏ ոլորտի հայկական և ռուսական ընկերությունների միջև կապերի հաստատմանը, ամրապնդմանն ու զարգացմանը: Կենտրոնում լայնորեն ներկայացված կլինի հայկական արտադրանքը: Հեռանկարում կենտրոնի հենքի վրա նախատեսվում է ստեղծել ժամանակակից ուսումնական հարթակ ՏՏ ոլորտի երիտասարդ մասնագետների համար»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հայկական արտադրության սմարթֆոններն առաջին անգամ ներկայացվել են հունիսի 6-ին: Սպառողին ներկայացվել է 5 տարբեր մոդել, ամեն մեկը՝ իր առանձնահատկություններով: Սմարթֆոնների առանձին մոդելներ մինչև 32 ԳԲ ներքին հիշողություն ունեն, Android 6.0 կամ Android 5.1 օպերացիոն համակարգ, մատնահետքի ճանաչման սենսորներ և 4G կապ։

Презентация и старт продаж новейшей разработки армянских инженеров – смартфона ArmPhone – состоится 3 декабря в павильоне №68 на ВДНХ в России, в ходе открытия центра Института высоких информационных технологий Республики Армения, на котором состоится презентация армянских IT-продуктов.
Как сообщается на сайте выставки,в точке продаж будет представлена флагманская модель ArmPhone с двумя сим-картами 2G и 4G, с экраном 5,2'' Full HD, 32 Гб встроенной и 3 Гб оперативной памяти, датчиком отпечатка пальца. ArmPhone работает под управлением операционной системы Android.
Институт высоких технологий Армении создан при поддержке торгового представительства Республики Армения в России.
«Открытие его центра на ВДНХ будет способствовать налаживанию, укреплению и развитию связей армянских и российских компаний, занятых в сфере IT-технологий. В центре будет широко представлена продукция армянских производителей. В перспективе на базе центра планируется создание современной учебной площадки для молодых специалистов в области IT»,- говорится в сообщении.