ՌԴ «Գազպրոմ» ընկերության տնօրենների խորհուրդը հավանություն է տվել «Գազպրոմ Արմենիայի» լրացուցիչ էմիսիայի (բաժնետոմսերի թողարկում) գնմանը, ասվում է «Գազպրոմի» հաղորդագրության մեջ:
Հոլդինգը կգնի «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության 3 372 943 սովորական բաժնետոմս` 18 449 998 210 դրամով ($38,3 մլն):
«Հավանություն տալ գործարքին, որում շահագրգռվածություն կա` գնելով «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի 3 372 943 լրացուցիչ սովորական անվանական բաժնետոմս, 5 026,5 հայկական դրամ անվանական արժեքով յուրաքանչյուրը, 16 954 097 989,5 հայկական դրամ ընդհանուր արժողությամբ` յուրաքանչյուրը 5 470 հայկական դրամ անվանական արժեքով տեղաբաշխման գնով: Ընդհանուր առմամբ վճարվելու է 18 449 998 210 հայկական դրամ»,-ասվում է «Գազպրոմի» հաղորդագրության մեջ:
«Գազպրոմը» «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի միակ բաժնետերն է: ՀՀ գազատրանսպորտային համակարգը ներառում է 1720 կմ գազատար: 2015-ին «Գազպրոմը» կրճատել է գազի արտահանումը Հայաստան 4 տոկոսով 2014-ի ցուցանիշի համեմատ` մատակարարելով 1,921 մլն խմ գազ:

3 Декабрь 2016 - 10:47 AMT
Совет директоров российского «Газпрома» одобрил приобретение допэмиссии (дополнительная эмиссия) компании «Газпром Армения».
Как сообщает «Газпром», газовый холдинг приобретет 3 372 943 обыкновенных акций компании за 18 449 998 210 армянских драмов ($38.3 млн).
«Одобрить как сделку, в совершении которой имеется заинтересованность, приобретение ПАО «Газпром» 3 372 943 дополнительных обыкновенных именных акций ЗАО «Газпром Армения» номинальной стоимостью 5 026.5 армянских драм каждая, общей стоимостью 16 954 097 989.5 армянских драм, по цене размещения 5 470 армянских драм за одну акцию, с оплатой денежными средствами на общую сумму 18 449 998 210 армянских драм», — говорится в сообщении «Газпрома».
«Газпром» является единственным акционером ЗАО «Газпром Армения», которая обеспечивает поставку и реализацию природного газа на внутреннем рынке республики. Газотранспортная система Армении включает в себя 1720 км магистральных газопроводов и газопроводов-отводов. «Газпром» сократил экспорт газа в Армению в 2015 году на 4% по сравнению с показателем 2014 года — до 1.921 млн кубометров.