Աննան (անունը փոխված է) Երևանից փոխնակ մայր է դարձել մի զույգի համար, որը 16 տարի շարունակ չէր կարողանում երեխա ունենալ:
«Որոշումս պայմանավորված էր ֆինանսական խնդիրներով: Ես միայնակ եմ մեծացնում երեխայիս, և երբ դժվար կացության մեջ հայտնվեցի, որոշեցի դիմել այդ քայլին: Առաջին հերթին տրամադրեցի ինձ թե ֆիզիկապես, թե հոգեբանորեն, որպեսզի հետո ինձ համար ծանր չլինի: Ամեն կին չի կարող փոխնակ մայր դառնալ: Ծննդաբերությունից հետո ես երեխային ծնողներին հանձնելու հարցում հոգեբանական խնդիրներ չեմ ունեցել, քանի որ հենց հղիության սկզբից տրամադրվել էի, որ գենետիկորեն դա իմ երեխան չէ, ինձ հետ ոչ մի ընդհանուր բան չունի` նրա համար ես միայն ակվարիում եմ: Այդպես տրամադրվելու դեպքում, երեխայի հետ կապ չի լինի»:
Անդրադառնալով հանրության կարծիքին այդ հարցի վերաբերյալ` Աննան ասում է. «Դրանում ոչ մի անբարոյական բան չկա: Հակառակ կարծիք ունեցողները թող մի պահ մտածեն, որ ոչ ոք ապահովագրված չէ այդ ամուսնական զույգի կամ իմ վիճակում հայտնվելուց: Եթե իրենք նմանատիպ խնդիրներ ունենային, գուցե, այլ կերպ դատեին: Սա բարոյական, ինչ-որ տեղ նույնիսկ բարեգործական քայլ է: Թեկուզ ինձ վճարել են դրա համար, այնուամենայնիվ, դա ծանր «աշխատանք է» և հարցը միայն փողը չէ: Ծննադբերությունից հետո ես շատ ուրախ էի ծնողների համար, որոնք վերջապես երեխա ունեցան, շատ ուրախի էր, որ կարողացա օգնել նրանց:
Ես չեմ ապրում, առաջնորդվելով այլոց կարծիքներով` հարևանը կամ բարեկամը չէր վճարելու իմ բնակարանի վարձը: Անշուշտ, լինում են անախորժություններ…զույգերը, որոնք այդ ճանապարհով են ծնող դառնում, ավելի շատ են հակված թաքցնելու նրա ծագումը, քան փոխնակ մայրը: Չեն ցանկանում, որ դրա մասին իմանան»:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ բացատրություն է տվել իր սեփական երեխային, որն այն ժամանակ 7 տարեկան էր, խուսափելու համար նրա հոգեբանության վրա անհարկի ազդեցությունից` Աննան ասել է. «Իմ երեխան այն ժամանակ 7 տարեկան էր, վերջին ամիսներին ապրել է տատիկի մոտ: Ես զերծ եմ պահել նրան, որպեսզի նա ոչ մի բան չիմանա. ի՞նչ կարող է հասկանալ երեխան այդ տարիքում»:
Փոխնակ մայրության խնդրի վերաբերյալ PanARMENIAN.Net-ը զրուցել է նաև Երևանի Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնի մանկաբարձ-գինեկոլոգ Լուսինե Բալայանի հետ: 2015-ին այդ կլինիկայում փոխնակ մայրության ծրագրով 13 երեխա է ծնվել, 2016-ին` դեռ 13:
Ըստ մասնագետի, վերաբերմունքը փոխնակ մայրության հանդեպ հայ հանրության շրջանում միանշանակ չէ: «Յուրաքանչյուրն իրավասու է ինքնուրույն որոշելու, ինչպես վերաբերվել դրան: Ես անձամբ հարգում եմ այդ հարցում ցանկացած կարծիք, եթե նույնիսկ այն հակասում է իմ տեսակետին: Սակայն, ինչպես ցանկացած այլ հարցում, իր կարծիքը պետք է հայտնի այն մարդը, որն անձամբ է բախվել նման խնդրի հետ կամ ուսումնասիրել է այն: Իսկ լինել թե չլինել փոխնակ մայր, դառնալ ծնող այդ ճանապարհով կամ ոչ, յուրաքանչյուրն ինքն է որոշում»,-ասել է Բալայանը:
Լուսինե Բալայանը հիշեցրել է եկեղեցու դիրքորոշումը, որը մասնակիորեն հետևյալն է. երեխա չունեցող ամուսնական զույգը պետք է ընդունի, որ ի վերուստ իրենց տրված չէ ապրել ծողի բերկրանքն ու խոնարհաբար ընդունի անպտղությունը: «Ես անձամբ այլ կարծիքի եմ: Չէ որ, եթե մարդուն շանս է տրվում երկարացնել կյանքը, օրինակ, երիկամի փոխպատվաստման միջոցով, մենք չենք ասում, թե նրան վիճակված է մեռնել, այլ պայքարում ենք նրա կյանքի համար: Եվս մեկ նրբություն կա. արտամարմնային բեղմնավորումը (ԱՄԲ) միշտ չէ, որ ցանկալի արդյունքն է տալիս: Այսօրվա դրությամբ, ըստ վիճակագրության, փոխնակ մայրության ծրագրով արտամարմնային բեղմնավորումը դրական արդյունք է տալիս դեպքերի 35-45%-ում, և եթե ամուսնական զույգը երեխա է ունենում, նշանակում է, այդ երեխային վիճակված էր ծնվել: Եթե վիճակված չէ, այդ եղանակով ևս ոչինչ չի ստացվում: Գիտությունը տեղում չի դոփում, հայտնվել են հետազոտման և անպտղության հայտնաբերման ու բուժման նոր տեխնոլոգիաներ: Շատերը մայր ու հայր դառնալու շանս են ստանում, չնայած լուրջ ախտորոշումներին»:
Փոխնակ մայրության ծրագրի օգնությանն են դիմում այն ամուսնական զույգերը, որոնք սպառել են անպտղության բուժման բոլոր մյուս հնարավորությունները: «Ճիշտ է, զույգը միշտ էլ կարող է երեխա որդեգրել, սակայն շատերի մոտ միևնույն է անհաղթահարելի ցանկություն կա գենետիկորեն հարազատ երեխա ունենալ: Չէ որ ցեղը շարունակելու ցանկությունը մարդու բնազդներից է»,-նշում է փորձագետը:
«Որոշ ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի փոխնակ մայրությունը հակասական կարծիքներ չառաջացնի: Պետք է ընդունել, որ դա փաստ է, որը մտել է մեր կյանք, և ուրախանալ այն ընտանիքների համար, որոնք ծնող դառնալու շանս են ստանում»,-ասել է Բալայանը:
Փոխնակ մոր հոգեբանական պատրաստվածությունը ստուգելուն և դրա հետ կապված խնդիրներին անդրադառնալով` Բալայանը նշել է, որ փոխնակ մոր հոգեբանական վիճակի թեման պարուրված է առասպելներով ու սնահավատությամբ: Այս հարցը, ինչպես և ընդհանրապես փոխնակ մայրության թեման, շատ նուրբ է: «Սակայն այդ թեման անհիմն կերպով տարբեր առասպելներով ու մտայնություններով է շրջապատված գեղարվեստական ֆիլմերի, տարբեր թոկ-շոուների, ինչպես նաև ԶԼՄ-ների ոչ հավաստի տեղեկությունների պատճառով»,-ասել է նա:
«Փոխնակ մայր դառնալուց առաջ կինը մի շարք հետազոտությունների է ենթարկվում, այդ թվում զրուցում է հոգեբանի հետ: Բոլոր կանայք հստակ գիտակցում են, որ դա գենետիկորեն իրենց երեխան չի լինելու: Մեր կլինիկան 10 տարուց ավելի աշխատում է փոխանակ մայրերի հետ: Ես անձամբ եմ զբաղվում փոխնակ մայրության պատրաստ կանանց ընտրությամբ և ամեն օր շփվում եմ նրանց հետ: Ուստի ինձ համար դժվար չէ ստեղծել այդ կանանց հավաքական հոգեբանական կերպարը: Թեկնածուների մի մասն է միայն բավարարում բոլոր պահանջներին:
Այդպիսով, կենտրոն դիմած ոչ բոլոր կանայք են կարողանում փոխնակ մայր դառնալ: Բայց նրանց բոլորին մեկ բան է միավորում: Բոլոր նրանք այս կամ այն ֆինանսական դժվարություններն ունեն: Հաճախ նրանք ծանր վիճակում են գտնվում և ստիպված են մտածել գոյատևելու մասին: Եվ շատերն ասում են, որ մեծ երջանկություն են ապրում, երբ տեսնում են ուրախությունից փայլող ծնողների աչքերը, որոնք այդքան երկար են սպասել մանկիկին, և վերջապես ունեցել են: Բոլոր կենսաբանական ծնողների համար, որոնք վերջապես երեխա են ունենում, դա մեծ երջանկություն է»,-ասել է մանկաբարձ-գինեկոլոգը:
Ինչ վերաբերում է հարցի այն կողմին, թե ինչպես է իրավիճակն ազդում փոխնակ մայրերի սեփական երեխաների վրա, ապա բժշկի խոսքով, հիմնականում նրանք շատ փոքր են լինում, ինչ-որ բան հասկանալու համար:
Բալայանը նշել է նաև, որ փոխնակ մայրության իրավական կարգավորման ոլորտում խնդիրներ կան բոլոր երկրներում, այդ թվում նաև Հայաստանում: «Փոխնակ մայրության որոշ ասպեկտներ կանոնակարգվում են գործող օրենքով, մի մասը դեռ քննարկման փուլում է: 2016-ի նոյեմբերին ՀՀ կառավարության նիստում ուղղումներ արվեցին փոխնակ մայրության մասին օրենքում: Մասնավորապես, ուղղում արվեց, որի համաձայն ծրագրի բոլոր մասնակիցները, կենսաբանական ծնողները կամ ծնողը և փոխնակ մայրը, պարտադիր պետք է ԴՆԹ թեստ հանձնեն»,-հավելել է նա:
Օրենսդրորեն ամրագրված է, որ փոխնակ մայրը չպետք է գենետիկ կապ ունենա պտղի հետ, իսկ ամուսիններից գոնե մեկը պետք է լինի երեխայի կենսաբանական ծնողը: Երեխան կարող է կենսաբանական ծնողներին փոխանցվել միայն ԴՆԹ փորձաքննությունից հետո:

Anna (the name is changed) is from Yerevan. She decided to become a surrogate for a couple, whose attempts to have children during 16 years of marriage proved fruitless.
“My decision was conditioned by financial problems. Being a single parent, I took the decision when the going got tough. First and foremost, I set myself up for it, both physically and psychologically not to have problems after the childbirth. I convinced myself that this child is not mine genetically and I am just acting as an aquarium. If you make up your mind right, you will not have that silver cord,” she says.
As for the public opinion, Anna says: “This is not an immoral deed. No one is immune to hardships. If the opponents to surrogate maternity were in my place or experienced the feelings of a childless couple, they wouldn’t speak that way. I was happy to help these people become parents. I don’t live to be judged by anyone, as no one would pay my debts. Of course, troubles take place… Couples, who resort to a surrogate mother, usually conceal the truth from the child.”
Asked whether she explained her decision to her own child, Anna says: “My kid was 7 years old at that time and during the final pregnancy months he lived with his grandma. I tried to protect him from any moral shock.”
PanARMENIAN.Net also talked with Lusine Balayan, an obstetrician-gynecologist at the Yerevan Research Center of Maternal and Child Health Protection, where 13 children were born by surrogacy in 2015. This year’s number is also 13.
“The Armenian society has an ambiguous opinion about surrogate maternity. Each person has the right to own point of view. I respect any standpoint whether it coincides with my own or not. However, only the people who came across such a problem or studied it have the right to discuss it. It’s up to a woman to decide on surrogate maternity and up to childless couples to choose this option if all other possibilities have been exhausted,” she says.
“For example, church believes that childless couples should come to terms with their fate. My position is different. If a patient has a chance to prolong life by means of kidney transplantation, we struggle for it. Surrogate maternity attempts are not 100% successful. According to statistical data, positive result is registered in 35-45% of cases; and if the child is born, this means that it had to be born. Besides, science is developing and nowadays, many people get a chance to be treated and become parents even in case of an unfavorable diagnosis,” Balayan adds.
“Only the couples, who have tried all other means to cure infertility, resort to our surrogate maternity program. Of course, any of these couples can adopt a child, but many people have an overwhelming desire to bring up a child, who is theirs genetically. I lot of time will pass till surrogacy will cease being a subject of debates. All we can now is to accept the fact that has become a part of our life and be happy for the families, who will finally have a child,” Balayan says.
As to the psychological preparedness of women, who want to be surrogates, Balayan says: “This topic is surronded with myths and prejudices, while numerous talk-shows and films add guesswork to it. Before becoming a surrogate mother, a woman undergoes a check-up, including conversations with a psychologist. Almost all of them comprehend that the child they are going to give birth to is not theirs. Our center has been working with surrogate mothers for 10 years already. I talk to these women every day and it doesn’t present a difficulty to create a psychological profile of our candidates.”
Thus, according to Balayan, not every woman can become a surrogate. “All of them have one thing in common -serious financial problems,” Balayan says. However, she notes, many of them say they are happy to see the eyes of the parents who were waiting for a baby for years.
Commenting on the legal aspect of the issue, Balayan says that some problems do exist. “Some nuances are regulated by the legislation, the other are still being discussed. During a government session in November 2016, an amendment stipulating the surrogate mother and biological parents to undergo a DNA test was adopted,” she says.
“The law demands that a surrogate must not have genetic linkage with the fetus and at least one of the spouses must be a biological parent of the child, who will be given to them only after a DNA testing,” Balayan concludes.