Աննան (անունը փոխված է) Երևանից փոխնակ մայր է դարձել մի զույգի համար, որը 16 տարի շարունակ չէր կարողանում երեխա ունենալ:
«Որոշումս պայմանավորված էր ֆինանսական խնդիրներով: Ես միայնակ եմ մեծացնում երեխայիս, և երբ դժվար կացության մեջ հայտնվեցի, որոշեցի դիմել այդ քայլին: Առաջին հերթին տրամադրեցի ինձ թե ֆիզիկապես, թե հոգեբանորեն, որպեսզի հետո ինձ համար ծանր չլինի: Ամեն կին չի կարող փոխնակ մայր դառնալ: Ծննդաբերությունից հետո ես երեխային ծնողներին հանձնելու հարցում հոգեբանական խնդիրներ չեմ ունեցել, քանի որ հենց հղիության սկզբից տրամադրվել էի, որ գենետիկորեն դա իմ երեխան չէ, ինձ հետ ոչ մի ընդհանուր բան չունի` նրա համար ես միայն ակվարիում եմ: Այդպես տրամադրվելու դեպքում, երեխայի հետ կապ չի լինի»:
Անդրադառնալով հանրության կարծիքին այդ հարցի վերաբերյալ` Աննան ասում է. «Դրանում ոչ մի անբարոյական բան չկա: Հակառակ կարծիք ունեցողները թող մի պահ մտածեն, որ ոչ ոք ապահովագրված չէ այդ ամուսնական զույգի կամ իմ վիճակում հայտնվելուց: Եթե իրենք նմանատիպ խնդիրներ ունենային, գուցե, այլ կերպ դատեին: Սա բարոյական, ինչ-որ տեղ նույնիսկ բարեգործական քայլ է: Թեկուզ ինձ վճարել են դրա համար, այնուամենայնիվ, դա ծանր «աշխատանք է» և հարցը միայն փողը չէ: Ծննադբերությունից հետո ես շատ ուրախ էի ծնողների համար, որոնք վերջապես երեխա ունեցան, շատ ուրախի էր, որ կարողացա օգնել նրանց:
Ես չեմ ապրում, առաջնորդվելով այլոց կարծիքներով` հարևանը կամ բարեկամը չէր վճարելու իմ բնակարանի վարձը: Անշուշտ, լինում են անախորժություններ…զույգերը, որոնք այդ ճանապարհով են ծնող դառնում, ավելի շատ են հակված թաքցնելու նրա ծագումը, քան փոխնակ մայրը: Չեն ցանկանում, որ դրա մասին իմանան»:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ բացատրություն է տվել իր սեփական երեխային, որն այն ժամանակ 7 տարեկան էր, խուսափելու համար նրա հոգեբանության վրա անհարկի ազդեցությունից` Աննան ասել է. «Իմ երեխան այն ժամանակ 7 տարեկան էր, վերջին ամիսներին ապրել է տատիկի մոտ: Ես զերծ եմ պահել նրան, որպեսզի նա ոչ մի բան չիմանա. ի՞նչ կարող է հասկանալ երեխան այդ տարիքում»:
Փոխնակ մայրության խնդրի վերաբերյալ PanARMENIAN.Net-ը զրուցել է նաև Երևանի Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնի մանկաբարձ-գինեկոլոգ Լուսինե Բալայանի հետ: 2015-ին այդ կլինիկայում փոխնակ մայրության ծրագրով 13 երեխա է ծնվել, 2016-ին` դեռ 13:
Ըստ մասնագետի, վերաբերմունքը փոխնակ մայրության հանդեպ հայ հանրության շրջանում միանշանակ չէ: «Յուրաքանչյուրն իրավասու է ինքնուրույն որոշելու, ինչպես վերաբերվել դրան: Ես անձամբ հարգում եմ այդ հարցում ցանկացած կարծիք, եթե նույնիսկ այն հակասում է իմ տեսակետին: Սակայն, ինչպես ցանկացած այլ հարցում, իր կարծիքը պետք է հայտնի այն մարդը, որն անձամբ է բախվել նման խնդրի հետ կամ ուսումնասիրել է այն: Իսկ լինել թե չլինել փոխնակ մայր, դառնալ ծնող այդ ճանապարհով կամ ոչ, յուրաքանչյուրն ինքն է որոշում»,-ասել է Բալայանը:
Լուսինե Բալայանը հիշեցրել է եկեղեցու դիրքորոշումը, որը մասնակիորեն հետևյալն է. երեխա չունեցող ամուսնական զույգը պետք է ընդունի, որ ի վերուստ իրենց տրված չէ ապրել ծողի բերկրանքն ու խոնարհաբար ընդունի անպտղությունը: «Ես անձամբ այլ կարծիքի եմ: Չէ որ, եթե մարդուն շանս է տրվում երկարացնել կյանքը, օրինակ, երիկամի փոխպատվաստման միջոցով, մենք չենք ասում, թե նրան վիճակված է մեռնել, այլ պայքարում ենք նրա կյանքի համար: Եվս մեկ նրբություն կա. արտամարմնային բեղմնավորումը (ԱՄԲ) միշտ չէ, որ ցանկալի արդյունքն է տալիս: Այսօրվա դրությամբ, ըստ վիճակագրության, փոխնակ մայրության ծրագրով արտամարմնային բեղմնավորումը դրական արդյունք է տալիս դեպքերի 35-45%-ում, և եթե ամուսնական զույգը երեխա է ունենում, նշանակում է, այդ երեխային վիճակված էր ծնվել: Եթե վիճակված չէ, այդ եղանակով ևս ոչինչ չի ստացվում: Գիտությունը տեղում չի դոփում, հայտնվել են հետազոտման և անպտղության հայտնաբերման ու բուժման նոր տեխնոլոգիաներ: Շատերը մայր ու հայր դառնալու շանս են ստանում, չնայած լուրջ ախտորոշումներին»:
Փոխնակ մայրության ծրագրի օգնությանն են դիմում այն ամուսնական զույգերը, որոնք սպառել են անպտղության բուժման բոլոր մյուս հնարավորությունները: «Ճիշտ է, զույգը միշտ էլ կարող է երեխա որդեգրել, սակայն շատերի մոտ միևնույն է անհաղթահարելի ցանկություն կա գենետիկորեն հարազատ երեխա ունենալ: Չէ որ ցեղը շարունակելու ցանկությունը մարդու բնազդներից է»,-նշում է փորձագետը:
«Որոշ ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի փոխնակ մայրությունը հակասական կարծիքներ չառաջացնի: Պետք է ընդունել, որ դա փաստ է, որը մտել է մեր կյանք, և ուրախանալ այն ընտանիքների համար, որոնք ծնող դառնալու շանս են ստանում»,-ասել է Բալայանը:
Փոխնակ մոր հոգեբանական պատրաստվածությունը ստուգելուն և դրա հետ կապված խնդիրներին անդրադառնալով` Բալայանը նշել է, որ փոխնակ մոր հոգեբանական վիճակի թեման պարուրված է առասպելներով ու սնահավատությամբ: Այս հարցը, ինչպես և ընդհանրապես փոխնակ մայրության թեման, շատ նուրբ է: «Սակայն այդ թեման անհիմն կերպով տարբեր առասպելներով ու մտայնություններով է շրջապատված գեղարվեստական ֆիլմերի, տարբեր թոկ-շոուների, ինչպես նաև ԶԼՄ-ների ոչ հավաստի տեղեկությունների պատճառով»,-ասել է նա:
«Փոխնակ մայր դառնալուց առաջ կինը մի շարք հետազոտությունների է ենթարկվում, այդ թվում զրուցում է հոգեբանի հետ: Բոլոր կանայք հստակ գիտակցում են, որ դա գենետիկորեն իրենց երեխան չի լինելու: Մեր կլինիկան 10 տարուց ավելի աշխատում է փոխանակ մայրերի հետ: Ես անձամբ եմ զբաղվում փոխնակ մայրության պատրաստ կանանց ընտրությամբ և ամեն օր շփվում եմ նրանց հետ: Ուստի ինձ համար դժվար չէ ստեղծել այդ կանանց հավաքական հոգեբանական կերպարը: Թեկնածուների մի մասն է միայն բավարարում բոլոր պահանջներին:
Այդպիսով, կենտրոն դիմած ոչ բոլոր կանայք են կարողանում փոխնակ մայր դառնալ: Բայց նրանց բոլորին մեկ բան է միավորում: Բոլոր նրանք այս կամ այն ֆինանսական դժվարություններն ունեն: Հաճախ նրանք ծանր վիճակում են գտնվում և ստիպված են մտածել գոյատևելու մասին: Եվ շատերն ասում են, որ մեծ երջանկություն են ապրում, երբ տեսնում են ուրախությունից փայլող ծնողների աչքերը, որոնք այդքան երկար են սպասել մանկիկին, և վերջապես ունեցել են: Բոլոր կենսաբանական ծնողների համար, որոնք վերջապես երեխա են ունենում, դա մեծ երջանկություն է»,-ասել է մանկաբարձ-գինեկոլոգը:
Ինչ վերաբերում է հարցի այն կողմին, թե ինչպես է իրավիճակն ազդում փոխնակ մայրերի սեփական երեխաների վրա, ապա բժշկի խոսքով, հիմնականում նրանք շատ փոքր են լինում, ինչ-որ բան հասկանալու համար:
Բալայանը նշել է նաև, որ փոխնակ մայրության իրավական կարգավորման ոլորտում խնդիրներ կան բոլոր երկրներում, այդ թվում նաև Հայաստանում: «Փոխնակ մայրության որոշ ասպեկտներ կանոնակարգվում են գործող օրենքով, մի մասը դեռ քննարկման փուլում է: 2016-ի նոյեմբերին ՀՀ կառավարության նիստում ուղղումներ արվեցին փոխնակ մայրության մասին օրենքում: Մասնավորապես, ուղղում արվեց, որի համաձայն ծրագրի բոլոր մասնակիցները, կենսաբանական ծնողները կամ ծնողը և փոխնակ մայրը, պարտադիր պետք է ԴՆԹ թեստ հանձնեն»,-հավելել է նա:
Օրենսդրորեն ամրագրված է, որ փոխնակ մայրը չպետք է գենետիկ կապ ունենա պտղի հետ, իսկ ամուսիններից գոնե մեկը պետք է լինի երեխայի կենսաբանական ծնողը: Երեխան կարող է կենսաբանական ծնողներին փոխանցվել միայն ԴՆԹ փորձաքննությունից հետո:

Анна из Еревана (имя изменено) стала суррогатной матерью для пары, у которой 16 лет не было детей.
«Решение было связано с финансовыми проблемами. Я одна воспитываю ребенка и когда попала в затруднительную ситуацию, решила пойти на это. В первую очередь настроилась физически и психологически, чтобы потом не было трудно: не каждая женщина может быть суррогатной матерью. После родов у меня не было психологических проблем с передачей ребенка родителям, поскольку с самого начала настроилась, что этот ребенок не мой генетически, не имеет ничего со мной общего, для него я была аквариумом. Если настроишься так, связи с ребенком не будет».
Комментируя сформированное в обществе мнение по этому вопросу, Анна говорит:
«В этом нет ничего аморального. Пусть противники задумаются: ведь никто не застрахован от попадания в ситуацию этой пары или мою ситуацию. Если бы у них были такие проблемы, возможно, они заговорили бы по-другому. Это нравственный, даже благотворительный шаг. Хоть мне за это заплатили, но все же это тяжелая работа, дело не только в деньгах. После родов я очень обрадовалась за родителей, дождавшихся своего ребенка, очень рада, что смогла им помочь.
Я не живу, руководствуясь чьим-то мнением, сосед или родственник не заплатил бы за мою квартиру. Конечно, бывают неприятности… пары, которые заводят ребенка таким путем, больше склонны скрывать его происхождение, чем суррогатные матери. Не хотят придавать это огласке».
Отвечая на вопрос, объясняла ли она что-то своему ребенку, чтобы избежать неблагоприятного воздействия на его психику, Анна сказала:
«Моему ребенку было в то время 7 лет, последние месяцы он жил у бабушки, чтобы ничего не видеть. Я его оградила, ведь что может понять ребенок в таком возрасте?».
По теме суррогатного материнства PanARMENIAN.Net обратился также к акушер-гинекологу ереванского Научно-исследовательского центра охраны здоровья матери и ребенка Лусине Балаян.
В этой клинике в 2015 году по программе суррогатного материнства родились 13 детей, в 2016 – также пока 13. Специалист говорит:
«Отношение к суррогатному материнству в армянском обществе неоднозначное. Каждый сам вправе решать, как относиться к этому. Я лично с уважением отношусь к любому мнению на этот счет, даже если оно не совпадает с моим. Но, как и в любом другом вопросе, выражать свое мнение должны люди, которые лично сталкивались с проблемой или изучали ее. А быть или не быть суррогатной матерью, становится ли родителями таким способом, если другие возможности уже исчерпаны – каждый решает для себя сам.
К примеру, позиция церкви отчасти заключена в том, что бездетные супружеские пары должны принять – родительское счастье не дано им свыше и им следует со смирением принять свою бездетность. На это я лично смотрю по-другому. Ведь если у человека есть шанс продлить жизнь, сделав, допустим, операцию по трансплантации почек, мы же не говорим, что ему суждено умереть, а боремся за его жизнь. Есть еще одна тонкость: данная процедура не всегда дает желаемый результат. На сегодняшний день по статистике положительный результат ЭКО в программе суррогатного материнства регистрируется в 35-45% случаях, и если у данной пары родился долгожданный ребенок, то значит этому ребенку суждено было родиться. Если не суждено, то и данным способом не получится. Сейчас наука не стоит на месте, имеются технологии обследования и выявления причин бесплодия и возможности их лечения. И у многих людей появился шанс стать матерью и отцом несмотря на серьезный диагноз».
Балаян также отмечает: «К программе суррогатного материнства, обращаются супружеские пары, которые для лечения бесплодия уже исчерпали все остальные возможности. Нет сомнения в том, что бездетная пара всегда может усыновить ребёнка. Но у многих людей, всё равно, сохраняется естественное непреодолимое желание воспитывать генетически родного ребёнка. Ведь продолжение рода заложено в человеке на уровне инстинктов.
Пройдет еще немало времени пока суррогатное материнство перестанет вызывать споры. А пока надо принять, что это просто факт, который пришел в нашу жизнь и порадоваться за семьи, у которых появился шанс стать родителями».
На вопрос о проверке психологической готовности женщины стать суррогатной матерью и проблемах, с этим связанных, Балаян рассказала:
«Тема психологического состояния суррогатных матерей сильно окутана мифами и предубеждениями. Данный вопрос, как впрочем и вся тема о суррогатном материнстве, очень деликатен. Эта тема безосновательно обрастает мифами и домыслами, благодаря художественным фильмам, различным ток-шоу, а так же недостаточностью качественной информации СМИ. Перед тем как стать суррогатной матерью женщина проходит ряд обследований, в том числе и с психологом. Все женщины четко осознают, что вынашивают генетически не своего ребенка. Наша клиника больше 10 лет работает с суррогатными мамами. Я занимаюсь подбором суррогатных мам и общаюсь с этими женщинами каждый день: нетрудно составить психологический портрет этой выборки. Лишь некоторая часть кандидаток удовлетворяет всем требованиям, которые предъявляются к суррогатной матери».
Таким образом, по словам врача далеко не каждая женщина, обратившаяся в их центр, может стать суррогатной матерью. Но их всех объединяет одно. Все эти женщины столкнулись с теми или иными финансовыми трудностями. Часто они находятся в очень тяжелой жизненной ситуации и им приходится думать о способе выживания. «И многие из них говорили о том, что испытывают большое счастье, когда видят горящие глаза родителей, которые так долго и сильно ждали малыша и дождались. Для всех биологических родителей, получивших долгожданного ребенка, это счастье».
Что касается влияния такой ситуации на детей самих суррогатных мам, Балаян отмечает: чаще всего они бывают слишком маленькими, чтобы разбираться и понимать что к чему.
Балаян также отметила, что в сфере правового урегулирования института суррогатного материнства есть определенные проблемы во всех странах, в том числе и в Армении. Некоторые аспекты суррогатного материнства регулируются действующим законом, некоторые же все еще обсуждаются. На заседании правительства Армении в ноябре 2016 года были внесены поправки в закон о суррогатном материнстве в Армении. В частности, был внесена поправка о том, что все участники программы суррогатного материнства, биологические родители или родитель и суррогатная мать, в обязательном порядке должны проходить ДНК-тест.
«Законодательно закреплено, что суррогатная мать не должна иметь генетической связи с плодом, которого она вынашивает, и хотя бы один из супругов должен быть биологическим родителем ребёнка. Ребёнок может быть передан биологическим родителям только после экспертизы ДНК»,- отметила Балаян.