8 Դեկտեմբեր 2016 - 07:48 AMT
Կառավարության դեկտեմբերի 8-ի նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանին հանձնարարել է մաքսկատերում սահմանել աշխատանքային հստակ գրաֆիկ, ինչը պետք է բացառի անգամ հանգստյան օրերին մաքսակետի չաշխատելը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Հաշվի առնելով ամանօրյա տոները և այդ ընթացքում տնտեսվարողների ակիտիվությունը՝ մաքսակետը դեկտեմբեր ամսին և հունվարի տոնական օրերին պետք է աշխատի առանց հանգստի»,-ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Նա շեշտել է, որ սա շատ լավ շանս է արտակարգ ռեժիմ սահմանել, որ «հասկանանք, որն է մեր նեղ տեղերը, ինչպես նաև՝ մաքսիմալ լավ նպաստավոր լինի տնտեսվարողների համար»:
Վարչապետը ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանին հանձնարարել է տոներին՝ շաբաթ ու կիրակի օրերին, ապահովել բանկերի աշխատանքը:
Ըստ օրենքի, ՀՀ-ում ոչ աշխատանքաjին օրերը կսկսվեն 2016-ի դեկտեմբերի 31-ին և կավարտվեն 2017-ի հունվարի 6-ին` ուրբաթ օրը: Ոչ աշխատանքային և հանգստյան օրեր կլինեն նաև հունվարի 7-ը և 8-ը՝ շաբաթ և կիրակին:

8 Декабрь 2016 - 14:45 AMT
Премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил Комитету госдоходов обеспечить бесперебойную работу по оказанию услуг хозяйствующим субъектам во время предстоящих новогодних и рождественских праздников.
Председателю Комитета государственных доходов Вардану Арутюняну поручено разработать четкий график рабочих часов, включая выходные и праздничные дни в декабре 2016 года и январе 2017 года.
«Мы должны создать максимально комфортные условия для импортеров и, исходя из этого, сделать выводы относительно штатного расписания, а также действующих графиков. Есть положительные отклики на оформление сделок в течение пяти дней вместо прежних 25. Я не уверен, что пять дней — это хороший результат, мы проверим графики», — сказал премьер-министр, передает Sputnik-Армения.
Премьер поручил председателю Центрального банка Армении Артуру Джавадяну обеспечить работу банков по субботам и воскресеньям, а также в праздничные дни.