Ռուսաստանյան Yandex ինտերնետ հսկան ամփոփել է 2016-ի արդյունքները: Ընկերությունը ներկայացրել է, թե որ հարցումներն են առավել պահանջված եղել ՌԴ քաղաքացիների շրջանում:
«Պատահարներ» անվանակարգում ռուսաստանցի օգտատերերն ամենից շատ հետաքրքրվել են ապրիլյան մարտերով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում և ինքնաթիռի կործանմամբ Դոնի Ռոստովում:
«Իրադարձություններ» բաժնում առավել մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել ՌԴ և ԱՄՆ ընտրությունները, գրում է Politexpert.net-ը:
Հաճախակի հարցումների թվում են հայտնվել նաև «խոզագրիպն» ու Զիկա վիրուսը:
Մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել ռուսաստանցիների թվում նաև սպորտային իրադարձությունները, նույնիսկ ավելի, քան հասարակական ու քաղաքական իրադարձությունները` Ռիոյի օլիմպիադան, Հոքեյի աշխարհի առաջնությունը, ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունը:
Իսկ ամենապահանջված թեման ոչ քաղաքականությունն է եղել, ոչ էլ սպորտը, այլ սերիալները:
Ապրիլին ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում մարտական գործողությունների ընթացքում ՀՀ-ից առաջնագիծ են մեկնել հազարավոր կամավորներ: Ապրիլին լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների ընթացքում հայկական կողմը կրել է 78 մարտական կորուստ (այդ թվում՝ կամավորներ), 120-ից ավելին վիրավորվել էր:

8 Декабрь 2016 - 09:55 AMT
Российский интернет-гигант «Яндекс» подвел итоги уходящего 2016 года. Компания рассказала, какие запросы стали самыми популярными среди граждан России.
Так, в категории «происшествия» российские пользователи интересовались апрельским обострением нагорно-карабахского конфликта между Арменией и Азербайджаном и крушением самолета в Ростове-на-Дону.
В категории «события» главный интерес россиян вызвали выборы в РФ и США, пишет Politexpert.net.
Самым популярным мемом в российском сегменте глобальной сети стали «лабутены» из песни группы Ленинград. Запрос с упоминанием этой обуви встречался даже чаще, чем дата выхода нового «айфона».
В топе поисковых запросов оказались «свиной грипп» и «вирус Зика». Интерес к таким заболеваниям значительно возрос после эпидемии лихорадки Эбола, которая поразила некоторые страны мира в 2014 году. Очень интересовались россияне и спортивными событиями – даже больше чем общественно-политическими мероприятиями. Олимпиада в Рио, Чемпионат мира по хоккею, а также чемпионат Европы по футболу во Франции оказались самыми популярными мероприятиями среди пользователей из РФ.
Но самой популярной темой оказалась не политика, и не спорт – ей оказались сериалы. Россияне часто искали «Игру Престолов», новые эпизоды «Физрука», «Мажора» и т.д. При этом «Яндекс» отмечает, что «Отряд самоубийц» заинтересовал граждан РФ куда больше, нежели Олимпиада в Рио, куда не допустили сборную по легкой атлетике.