Հայաստանը և Համաշխարհային բանկը դեկտեմբերի 9-ին ստորագրել են 50 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարով զարգացման քաղաքականության ֆինանսավորման գործառնությունը՝ տնտեսության առանցքային ոլորտներում Կառավարության բարեփոխումների ծրագրին սատարելու համար:
Զարգացման քաղաքականության ֆինանսավորման 4-րդ վարկային ծրագիրը (ԶՔՖ-4) օժանդակում է Հայաստանի բարեփոխումների լայն շրջանակ՝ խթանելով հարկաբյուջետային, սոցիալական և բնապահպանական կայունությունը և ամրապնդելով մրցունակությունը:
Այն 2013-2016 թթ. ընդգրկող՝ չորս ԶՔՖ-ների ծրագրային շարքի վերջին գործառնությունն է:
«Մեր նպատակն է սատարել Հայաստանի մակրոտնտեսական կայունությանը: Սույն գործառնությունը կօգնի բարելավել երկրի մրցունակությունը և գործարար միջավայրը և ավելացնել զբաղվածության հնարավորությունները»,- ասել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Լորա Ի. Բեյլին:
Ծրագիրն օժանդակում է մի քանի բարեփոխումների, որոնք նպատակաուղղված են բնապահպանական օրենսդրության երաշխիքներին: Մասնավորապես, «Ընդերքի մասին» օրենսգրքի փոփոխությունները, որով այն համապատասխանեցվում է «Թափոնների մասին» օրենքին, կնվազեցնեն շրջակա միջավայրի վրա ընդերքօգտագործման գործունեության բացասական ազդեցությունները և կպահպանեն գյուղական վայրերի տնային տնտեսությունների կողմից տնօրինվող ռեսուրսները, որոնք հաճախ կախված են գյուղատնտեսական գործունությունից ստացվող եկամուտներից:
Այս գործառնությամբ շեշտադրվող մյուս ոլորտը գործարար միջավայրի բարելավումն է՝ «Սնանկության մասին» օրենքի փոփոխությունների ընդունմամբ, որով ավելի լավ հավասարակշռություն է սահմանվում վարկատուների և պարտապանների իրավունքների միջև: Գործառնությունն օժանդակում է նաև ֆինանսական ոլորտում թափանցիկության և հուսալիության բարձրացմանը՝ ընդունելով ֆինանսական հաստատությունների և խմբերի ապահովված իրավունքների բացահայտումն ապահովող ենթաօրենսդրական ակտեր:
«Նոր Օրենսգիրքը հարկային քաղաքականության բարեփոխման ուղղությամբ լուրջ առաջընթաց քայլ է, քանի որ այն միասնականացնում և ներդաշնակեցնում է նախկինում առանձին երկու խումբ հարկային օրենքները՝ դրանք միատեղելով միասնական օրենսգրքում: Օրենսգիրքը կնվազեցնի կանոնների կրկնորդման ռիսկը, առավել ևս՝ տարբեր հարկային օրենքների միջև անհամապատասխանությունները: Եկամտային հարկերի մակարդակն ու կառուցվածքը վերանայելով, հարկերից ազատման արտոնությունները և հարկային պակասուրդը նվազեցնելով, ակցիզային հարկի դրույքաչափերն ավելացնելով և անհատների ու խոշոր ընկերությունների եկամուտների հարկման շրջանակն ընդլայնելով՝ Օրենսգիրքը միջնաժամկետ հեռանկարում կհանգեցնի ավելի բարձր եկամուտների մոբիլիզացման»,- ասել է ծրագրի թիմի համաղեկավար Գոհար Գյուլումյանը:
Այս գործառնության օժանդակությամբ առանցքային ուղենիշերի թվում են՝ Հարկային միասնական օրենսգրքի ընդունումը, որը կարձագանքի հարկային համակարգի թերություններին և կընդլայնի աճը խթանող կապիտալ ներդրումների և սոցիալական ծախսերի համար հարկաբյուջետային տարածքը: Այն ներառում է եկամուտների ավելացման, հարկային համակարգի արդյունավետության, թափանցիկության և հավասարության բարելավման և հարկային վարչարարության ամրապնդման միջոցառումներ:
50 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով չորրորդ ԶՔՖ-ն հաստատուն սպրեդով ՎԶՄԲ վարկ է՝ 14.5 տարի արտոնյալ ժամկետով և 25 տարի մարման ժամկետով: 1992 թ. Համաշխարհային բանկին և 1993 թ. ՄԶԸ-ին անդամակցելուց ի վեր՝ Հայաստանի նկատմամբ ՄԶԸ-ի և ՎԶՄԲ-ի հանձնառությունների գումարը կազմել է 2.3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար:

Armenia and the World Bank signed Thursday, December 8 a $50 million development policy finance operation to support the Government’s reforms program across key economic areas. The Fourth Development Policy Financing (DPF-4) for Armenia supports a wide range of reforms promoting fiscal, social and environmental sustainability and strengthening competitiveness. This is the last operation in a programmatic series of four DPFs spanning 2013-2016, the World Bank said in a statement.
“We aim to support macroeconomic stability in Armenia. This operation will help improve the country’s competitiveness and business environment, and enhance employment opportunities”, said Laura E. Bailey, World Bank Country Manager for Armenia. “The DPF series are based on a longstanding partnership between the Bank and Armenia and builds on previous operations. The current series is focused on supporting the Government in addressing challenges faced by the country with high external vulnerability and persistent unemployment.”
The first pillar of this operation includes measures for improving the financial sustainability of key sectors and the efficiency of social protection programs while enhancing environmental safeguards in the mining industry, which accounts for over half of Armenia’s exports. The second pillar, on improving competitiveness, focuses on strengthening the business environment and improving trade facilitation and connectivity, as well as access to credit.
Key milestones supported by this operation include the enactment of the Unified Tax Code, which will address shortcomings in the tax system, and increase the fiscal space for growth-enhancing capital investment and social spending. It includes measures to enhance revenues, improve the efficiency, transparency and equity of the tax system, and to strengthen tax administration.
“The new Code is a major step forward in the tax policy reform, as it unifies and harmonizes what were previously two different sets of tax laws, bringing them together into a single Code. The Code will reduce the risk of rule duplication and, more importantly, of inconsistencies across different tax laws. By revisiting the level and structure of income taxes, reducing the number of exemptions and tax gaps, increasing excise taxes and strengthening coverage of high-wealth individuals and large companies, the Code will lead to higher revenue mobilization in the medium-term,” said Gohar Gyulumyan, World Bank Co-Task Team Leader of the Project.
The program supports several reforms aimed at enhancing environmental safeguard legislation. In particular, the amendments to the Mining Code to align with the Law on Waste Management will reduce the negative environmental impacts from mining operations and preserve the asset endowment for households in rural areas, which often depend on income from agricultural activity.
Another focus area of this operation is improvement in the business environment, through enactment of the amendments to the Law on Bankruptcy, which strikes a better balance between creditors’ and debtors’ rights. The operation also supports increasing transparency and reliability of the financial sector by enacting regulations to ensure disclosure of beneficial ownership of financial institutions and groups.
The Fourth DPF, totaling $50 million, is an IBRD loan with a fixed spread with a 14.5-year grace period and repayment of 25 years.
Since joining the World Bank in 1992 and IDA in 1993, total IDA and IBRD commitments to Armenia amount to US$2.3 billion.