Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) Գործադիր խորհուրդը դեկտեմբերի 9-ին ավարտել է «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» եռամյա ծրագրի (EFF) շրջանակում Հայաստանի կատարողական արդյունքների չորրորդ ամփոփիչ ստուգումը:
Ստուգման արդյունքը տալիս է 15.65 միլիոն ՓՀԻ (փոխառության հատուկ իրավունք) (մոտ 21.24 միլիոն ԱՄՆ դոլար) տրամադրելու հնարավորություն՝ ծրագրի շրջանակում ընդհանուր հատկացումները հասցնելով 66.52 միլիոն ՓՀԻ-ի (մոտ 90.28 միլիոն ԱՄՆ դոլար):
82.21 միլիոն ՓՀԻ (մոտ 111.57 միլիոն ԱՄՆ դոլար) գումարով երկարաձգվող այս ծրագիրը հաստատվել է 2014 թ. մարտի 7- ին:
Ավարտելով ամփոփիչ ստուգումը՝ Գործադիր խորհուրդը հավանություն է տվել նաև բյուջետային հաշվեկշռի 2016 թ. դեկտեմբերի վերջի կատարողական չափորոշչի փոփոխության մասին իշխանությունների դիմումին:
Եկամուտների թերակատարումը հիմնականում պայմանավորված է եղել արտաքին գործոններով, իսկ ավելի բարձր կապիտալ ծախսերը, որոնք իրականացվում են արտոնյալ պայմաններով արտաքին ֆինանսավորմամբ, հիմնականում արտացոլում են նախկին թերակատարման հաղթահարումը և ապահովում հակացիկլային որոշակի աջակցություն:
Գործադիր խորհրդի կողմից Հայաստանի վերաբերյալ քննարկումից հետո Կառավարիչ տնօրենի առաջին տեղակալ և նախագահողի պաշտոնակատար Դեյվիդ Լիփթընն ասել է . «Ծրագրի արդյունքները հիմնականում բավարար են եղել՝ չնայած արտաքին անբարենպաստ զարգացումները հանգեցրել են ներքին պահանջարկի զսպմանը, թույլ եկամուտների և գնանկման պայմանների: Ապագային նայելով՝ դժվարին հեռանկարը պահպանվում է՝ մակրոտնտեսական կայունության ապահովման և կայուն և ներառական աճի խթանման համար պահանջելով քաղաքականությանն ուղղված կայուն ջանքեր»:
Նրա խոսքով, նոր հարկային օրենսգիրքը պետք է օժանդակի կոնսոլիդացման ջանքերին, սակայն կարևոր է նաև արտաքին ֆինանսավորմամբ կապիտալ ծախսերի առաջնահերթության սահմանման և մշտադիտարկման բարելավման միջոցառումների իրականացումը և եկամտային վարչարարության էլ ավելի ամրապնդումը:
«Անցյալ տարվա ընթացքում Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության պայմանների մեղմումն օգնել է շուկայի հիմնական 3 տոկոսադրույքի նվազեցմանը և օժանդակել բանկային վարկավորման սկիզբ առնող վերականգնմանը: Առաջիկայում նպատակը պետք է լինի գնաճը ՀՀ ԿԲ նպատակային 4 տոկոսին մոտեցնելը՝ միաժամանակ պահպանելով փոխարժեքի ճկունությունը՝ արտաքին ցնցումներին արձագանքելու և մրցունակությունն ուժեղացնելու համար», – ասել է Լիփթընը:
Նրա խոսքով, միևնույն ժամանակ նվազագույն կապիտալի համալրման նոր պահանջների կիրարկումը և ֆինանսական կայունության նկատառումների արտացոլումը ՀՀ ԿԲ գործառնական շրջանակում կօգնի ֆինանսական հատվածի դիմակայունությանն աջակցելու և մակրոպրուդենցիալ դաշտն ամրապնդելու հարցում:

The Executive Board of the International Monetary Fund (IMF) completed the fourth review of Armenia's performance under a three-year arrangement under the Extended Fund Facility (EFF). The completion enables the release of SDR 15.65 million (about US$21.24 million), bringing total disbursements under the arrangement to SDR 66.52 million (about US$90.28 million). The extended arrangement for SDR 82.21 million (about US$111.57 million) was approved on March 7, the IMF website said.
In completing the review, the Executive Board also approved the authorities’ request for a modification of the end-December 2016 fiscal balance performance criterion. The revenue shortfall has been mainly due to exogenous factors, and the higher capital expenditure, which is externally financed at concessional terms, in large part reflects a catch-up of past under-execution and provides some counter-cyclical support.
Following the Executive Board's discussion on Armenia, David Lipton, First Deputy Managing Director and Acting Chair, said:
“Program performance has been broadly satisfactory despite continued adverse external developments that have contributed to subdued domestic demand, weak revenues, and deflationary conditions. Looking forward, the outlook remains challenging, calling for sustained policy efforts to secure macroeconomic and financial stability and to foster sustainable and inclusive growth.
“Revenue shortfalls, together with counter-cyclical over-execution of foreign-financed projects, are expected to widen the 2016 fiscal deficit. Nevertheless, the authorities remain committed to fiscal consolidation and debt sustainability, as embodied in their fiscal rule, which aims to ensure that debt remains below 60 percent of GDP over the medium term. In this context, they have developed a fiscal consolidation plan for 2017 and beyond. It will be important to carry out this consolidation plan in a growth-friendly manner. Moreover, the new tax code should support the consolidation efforts, but it is also essential to implement measures that improve the prioritization and monitoring of foreign-financed capital expenditure and that further strengthen revenue administration.
“The central bank’s monetary policy easing over the past year has helped reduce key market interest rates and supported a nascent recovery in bank lending. Going forward, the objective should be to bring inflation closer to the CBA’s target of 4 percent, while maintaining exchange rate flexibility to respond to external shocks and strengthen competitiveness. At the same time, enforcing the new minimum capital requirements and integrating financial stability considerations into the CBA’s operational framework will help support the financial sector’s resilience and strengthen the macroprudential framework.
“Pursuing further structural reforms remains essential for fostering sustainable and inclusive growth. Strengthening domestic competition and regulatory reforms are pivotal to creating a more broad-based, private sector-led economy. In this context, the authorities’ planned amendments to the law for enhancing economic competition protection is an important step.”