Ամերիաբանկը Financial Times հեղինակավոր կազմակերպության The Banker ամսագրի կողմից արժանացել է Հայաստանի 2016թ. «Տարվա լավագույն բանկ» մրցանակին:
Ամերիաբանկը The Banker ամսագրի կողմից Հայաստանի «Տարվա լավագույն բանկ» է հռչակվում արդեն 2-րդ տարին անընդմեջ, իսկ ընդհանուր առմամբ` իր գործունեության ընթացքում 4-րդ անգամ (նախորդ մրցանակները`2010թ., 2013թ., 2015թ.): Նշենք, որ 2016թ. Ամերիաբանկը Հայաստանի «Տարվա լավագույն բանկ» է ճանաչվել նաև Global Finance և Euromoney հեղինակավոր ամսագրերի կողմից:
Լոնդոնում կայացած մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողության ժամանակ մրցույթի կազմակերպիչները նշեցին, որ բանկը հաղթող է ճանաչվել` հաշվի առնելով մի շարք կարևոր ցուցանիշներ. ֆինանսական ցուցանիշներն, իհարկե, էական դեր ունեն, սակայն դիտարկվում են նաև տնտեսական և մրցակցային գործոնների առկայության պարագայում բանկի արդյուավետ գործունեությունը և ռազմավարական մոտեցումները: Ամերիաբանկը տարվա լավագույն բանկ համարելու հիմք է հանդիսացել նաև բանկի հաճախորդամետ քաղաքականությունը, բալանսավորված ռիսկերի կառավարումը, հեռահար բանկային ծառայությունները և դրանց որակական մակարդակը, ինչպես նաև CR2 ընկերության հետ հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների նոր BankWorld համակարգի (omnichannel banking platform) ներդրման իրականացման գործընթացը:
2016թ. «Տարվա լավագույն բանկ» մրցանակին են արժանացել նաև այնպիսի բանկեր, ինչպիսիք են ING, Raiffeisen International, DBS և այլ հեղինակավոր ֆինանսական կառույցներ:
The Banker-ի մրցանակաբաշխությունն աշխարհում հանդիսանում է բանկային գործունեության գնահատման ամենաբարձր չափանիշը, այն անցկացվում է արդեն 17-րդ տարին անընդմեջ: Այս տարի մրցանակաբաշխությանը մասնակցել են 149 երկրի առաջատար բանկեր:

9 Декабрь 2016 - 12:57 AMT
Америабанк признан лучшим армянским банком 2016 года по версии журнала The Banker, принадлежащего авторитетной компании Financial Times.
Журнал The Banker второй год подряд объявляет Америабанк «лучшим банком года», а в общей сложности – четвертый раз за время своей деятельности (в 2010, 2015-м, 2013-м году). Америабанк был признан также лучшим банком Армении 2016 года авторитетным журналом Global Finance.
На церемонии награждения в Лондоне, организаторы конкурса заявили, что банк стал победителем, с учетом ряда важных показателей.
Финансовые показатели, безусловно, играют важную роль, но и учитываются также экономические факторы, также эффективная деятельность в условиях конкурентности и стратегические подходы.
Основой для правозглашения Америабанк лучшим банком года, было принято также клиентонаправленная деятельность банка, сбалансированное управление рисками, дистанционные банковские услуги и их качественный уровень, а также процесс внедрения новой системы дистанционных многофункциональных банковских услуг BankWorld (omnichannel banking platform) совместно с компанией CR2.
Премии «Лучший банк» за 2016 год удостоены также банкки ING, Raiffeisen International, DBS и другие авторитетные финансовые структуры.
Премия журнала The Banker считается самой высокой оценкой развития банковской детальности в мире и присуждается уже 17 лет подряд. В этом году в конкурсе приняли участие передовые банки из 149-ти стран мира.