Ամերիաբանկը Financial Times հեղինակավոր կազմակերպության The Banker ամսագրի կողմից արժանացել է Հայաստանի 2016թ. «Տարվա լավագույն բանկ» մրցանակին:
Ամերիաբանկը The Banker ամսագրի կողմից Հայաստանի «Տարվա լավագույն բանկ» է հռչակվում արդեն 2-րդ տարին անընդմեջ, իսկ ընդհանուր առմամբ` իր գործունեության ընթացքում 4-րդ անգամ (նախորդ մրցանակները`2010թ., 2013թ., 2015թ.): Նշենք, որ 2016թ. Ամերիաբանկը Հայաստանի «Տարվա լավագույն բանկ» է ճանաչվել նաև Global Finance և Euromoney հեղինակավոր ամսագրերի կողմից:
Լոնդոնում կայացած մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողության ժամանակ մրցույթի կազմակերպիչները նշեցին, որ բանկը հաղթող է ճանաչվել` հաշվի առնելով մի շարք կարևոր ցուցանիշներ. ֆինանսական ցուցանիշներն, իհարկե, էական դեր ունեն, սակայն դիտարկվում են նաև տնտեսական և մրցակցային գործոնների առկայության պարագայում բանկի արդյուավետ գործունեությունը և ռազմավարական մոտեցումները: Ամերիաբանկը տարվա լավագույն բանկ համարելու հիմք է հանդիսացել նաև բանկի հաճախորդամետ քաղաքականությունը, բալանսավորված ռիսկերի կառավարումը, հեռահար բանկային ծառայությունները և դրանց որակական մակարդակը, ինչպես նաև CR2 ընկերության հետ հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների նոր BankWorld համակարգի (omnichannel banking platform) ներդրման իրականացման գործընթացը:
2016թ. «Տարվա լավագույն բանկ» մրցանակին են արժանացել նաև այնպիսի բանկեր, ինչպիսիք են ING, Raiffeisen International, DBS և այլ հեղինակավոր ֆինանսական կառույցներ:
The Banker-ի մրցանակաբաշխությունն աշխարհում հանդիսանում է բանկային գործունեության գնահատման ամենաբարձր չափանիշը, այն անցկացվում է արդեն 17-րդ տարին անընդմեջ: Այս տարի մրցանակաբաշխությանը մասնակցել են 149 երկրի առաջատար բանկեր:

The Banker, an influential magazine owned by the Financial Times, has recognized Ameriabank CJSC as the best Armenian bank in 2016.
The bank received the award for the second year in a row, having been honored with the recognition in 2010 and 2013. Ameriabank has also been recognized as Best Bank of the Year in Armenia by such magazines as the Global Finance and Euromoney, the bank said Friday, December 9.
At the award ceremony in London, it was mentioned that the bank was named the best for its financial results, effective activity and the strategic approach, given the economic and competitive factors.
One of the main criteria was the bank’s focus on its clients, its balanced risk management, remote banking services and the quality of the services provided, as well as the introduction of a new remote banking service, BankWorld, (omnichannel banking platform) together with CR2 Company.
The Banker award covers all the banks which were able to articulate the strategy that drove their financial performance and the way they overcame regulatory, competitive and economic hurdles. This year, the awards encompassed 149 countries.