Դեկտեմբերի 10-ին, Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում տեղի կունենան բասկետբոլի Եվրոպայի 2017 թվականի առաջնությունների, ինչպես նաև ԱԱ 2019-ի ընտրական փուլի վիճակահանությունը:
Եվրոպայի 2017-ի առաջնություններին Հայաստանը ներկայացնելու են միանգամից 5 տարիքային հավաքական:
Իրենց մրցակիցներին կիմանան Հայաստանի տղամարդկանց մինչև 16 տարեկանների (C դիվիզիոն), մինչև 18 տարեկանների (C դիվիզիոն) և մինչև 20 տարեկանների (B դիվիզիոն) հավաքականները:
Կանանց պայքարում Հայաստանը կներկայացնեն մինչև 16 և 18 տարեկանների ընտրանիները, որոնք հանդես են գալու C դիվիզիոնում, տեղեկացնում է ՀՀ բասկետբոլի ֆեդերացիան:
Իսկ ահա տղամարդկանց Հայաստանի ազգային հավաքականը հանդես է գալու ԱԱ 2019-ի ընտրական փուլում:
Եվրոպայի առաջնությունները կայանալու են 2017 թվականի հուլիսին և օգոստոսին: Վիճակահանության ժամանակ հայտնի կդառնան նաև այն երկրների անունները, որոնք ընդունելու են առաջնությունները:
Վիճակահանությանը, որը սկսվելու է Երևանի ժամանակով 12:00-ին, Հայաստանից ներկա կլինի ՀԲՖ գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը:
2016-ի հուլիսին Հայաստանի հավաքականը հաջող ելույթ ունեցավ Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում՝ դառնալով չեմպիոն, ինչից հետո որոշում կայացվեց ազգային թիմի մարտունակությունը պահպանելու համար հիմնադրել պրոֆեսիոնալ բասկետբոլային ակումբ, որը կմասնակցի կանոնավոր առաջնության:

Five Armenian basketball teams will participate in men's and women's championships in five age groups, to be played across the European continent in July and August.
The draws will be held on Saturday, December 10 in the Czech capital city of Prague and will be followed by another draw for the FIBA Basketball World Cup 2019 European Pre-Qualifiers.
The Armenian men's basketball team will for the first time participate in the World Cup qualifying round, to be held on August 2-17.
The Prague-hosted draws will determine the cities that will host the various events in 2017, the Armenian basketball federation said.
Armenia's national team in July won the 2016 FIBA European Championship For Small Countries, thus winning the opportunity to participate in the qualifying campaign of the European Championship finals.