10 Դեկտեմբեր 2016 - 07:25 AMT
1948-ի դեկտեմբերի 10-ին, ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովն ընդունել է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը: 2 տարի անց արդեն Գլխավոր վեհաժողովի առաջարկով տարբեր պետություններ և կազմակերպություններ, իսկ այսօր՝ նաև ամբողջ աշխարհը դեկտեմբերի 10-ը նշում է որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օր:
Մարդու իրավունքների հռչակագիրն այն հիմնական փաստաթուղթն է, որում առաջին անգամ ամրագրվել են մարդու և անհատի հիմնական իրավունքները: Հռչակագիրը թարգմանվել է ավելի քան 360 լեզվով: Ըստ որում ՝ աշխարհում որևէ այլ փասթաթուղթ չի թարգմանվել այսքան շատ լեզուներով:
Այս օրը բազմաթիվ իրավապաշտպան կազմակերպություններ միջոցառումներ են կազմակերպում ՝ ընդգծելով մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջնայնությունը և կարևորությունը: Մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատություններն ամրագրվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունում, Հայաստանում գործում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը:
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը օրվա կապակցությամբ դիմել է ՀՀ քաղաքացիներին՝ նշելով, յուրաքանչյուր պաշտոնատար անձ պետք է միշտ հիշի, որ մարդը բարձրագույն արժեք է:
«Սա է, որ պետք է կազմի պետական ցանկացած ծառայողի աշխատանքի առանցքը: Մեր երկրի Սահմանադրությունն արդեն ապահովել է պետության այդ հիմնարար պարտականության բոլոր հիմքերը:
Այս հիմնարար խնդիրը կյանքի կոչելու հարցում իր պատասխանատու դերն ունի նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանը: Այդ դերն, իհարկե, բարդ է ու լի մարտահրավերներով, բայց դրանով հանդերձ՝ պետք է անընդհատ աշխատանքով նպաստել մեր երկրում իրավունքների և ազատությունների հիմնարար երաշխավորմանն ու պաշտպանությանը, մարդու նկատմամբ բացարձակ հարգանքի ապահովմանը»,- նշել է Թաթոյանը՝ հավելելով, որ այդ աշխատանքը չի կարող ցանկալի արդյունք ունենալ առանց քաղաքացիական հասարակության ակտիվ մասնակցության և լրատվության միջոցների աջակցության:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունն էլ իր ուղերձում նշել է, որ բազմիցս է շեշտել ՄԱԿ-ի երեք հիմնասյուների՝ խաղաղության, կայուն զարգացման և մարդու իրավունքների փոխկապակցվածությունը:
«Այս երեքը միասին առանցքն են դիմակայուն ու ներդաշնակ հասարակությունների՝ հիմնված ներառականության, արդարության և իրավունքի գերակայության սկզբունքների վրա:
Ես նաև ընդգծել եմ, որ մարդու իրավունքները մշտապես գտնվում են ՄԱԿ-ի գործունեության ու ինքնության առանցքում: Եվ այս գիտակցությունն է մեր «Մարդու իրավունքներն՝ անհապաղ» նախաձեռնության հիմքում:
Բազմապատկվող հակամարտությունների, մարդասիրական սաստկացող կարիքների և ատելության ահագնացող քարոզչության ժամանակներում Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը բոլորիս հիշեցնում է, որ «մարդկության ընտանիքի բոլոր անդամներին հատուկ արժանապատվության և հավասար ու անօտարելի իրավունքների ճանաչումն աշխարհի ազատության, արդարության և խաղաղության հիմքն է»: Քայլ առ քայլ մենք կարող ենք կերտել ապագա, որը հիմնված կլինի հավասարության և մարդկային արժանապատվության մեր ընդհանուր արժեքների վրա»,- նշել է Բան Կի Մունը:

10 Декабрь 2016 - 08:06 AMT
10 декабря 1948 года Генеральная ассамблея ООН приняла Всеобщую декларацию прав человека в качестве ориентира, к которому, считается, что должны стремиться все государства-члены Организации. В ней подтверждается достоинство каждого человека, провозглашается универсальность и неделимость прав, а также взаимозависимость гражданских, культурных, экономических, политических и социальных прав.
По этому случаю, омбудсмен Армении Арман Татоян направил послание, в котором отметил, что стимулирование обеспечения прав человека и дальнейшее развитие в Армении более необратимы.
«Каждый из нас на себе должен почувствовать окончательный результат этого процесса развития. Право должно быть исчерпывающе реализуемой ценностью не в иллюзорной, а в реальной жизни. Именно это должны каждодневной работой обеспечивать все государственные органы. Должностные лица должны всегда помнить, что человек – высшая ценность», – отметил армянский омбудсмен.
В свою очередь, Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун в поздравительном послании заявил, что защита прав человека способствует благополучию каждого, стабильности внутри каждого общества и гармонии во всем мире, передает со ссылкой на Центр новостей ООН.
«В то время, как множатся конфликты, растут гуманитарные потребности и широко используется язык ненависти, Всеобщая декларация прав человека напоминает нам о том, что признание равных и неотъемлемых прав всех членов человеческой семьи является основой свободы, справедливости и всеобщего мира», – заявил Генеральный секретарь ООН.
Он подчеркнул, что «шаг за шагом мы сможем построить будущее, в основе которого лежат наши общие ценности – равенство и человеческое достоинство».
Отмечая, что государства несут главную ответственность за соблюдение прав человека, Пан Ги Мун сказал, что ООН и ее партнеры во всем мире должны продолжать работу по укреплению мер реагирования на нарушения прав человека и более эффективно предотвращать кризисные ситуации в области прав человека.
«В нашей повседневной жизни мы все можем и должны способствовать улучшению положения в области прав людей, которые нас окружают. Это – движущая сила новой глобальной кампании, начатой Управлением ООН по правам человека – «Отстоим права человека сегодня», – сказал Генеральный секретарь ООН, призвав «вместе защищать права конкретного человека, защищать их сегодня, завтра и каждый день».
Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн 9-го декабря заявил, что в настоящее время многие закрепленные в Декларации ценности – под угрозой. Он подчеркнул, что миллионы людей страдают, пытаясь выжить в условиях войн и конфликтов. Идеи ненависти и нетерпимости раскалывают мир и способствуют росту насилия и поиска виновных. «Мы можем и должны положить этому конец, объединившись в борьбе за защиту наших ценностей и прав человека», – сказал Верховный комиссар. Он также подчеркнул, что защита прав человека начинается с каждого из нас.