(?) Ըստ ՀՀ օրենսդրության, փոխնակ մայրության հավակնող կինը պետք է լինի մինչև 35 տարեկան և բնական ճանապարհով ծնված առնվազն 1 երեխա ունենա: Մինչև 10 տարեկան երեխաները հոգեբանորեն շատ խոցելի են, կարո՞ղ է արդյոք իրավիճակը վնասել փոխնակ մոր սեփական երեխային:
(!) Ըստ իս, ամեն ինչ կախված է իրավիճակը երեխային ներկայացնելու ձևից: Մեծապես դա կախված է մորից: Եթե հնչեն այնպիսի արտահայտություններ, ինչպիսիք են, օրինակ, «կվաճառեմ երեխային», դա մի բան է, մեկ այլ բան է, երբ ասվում է` «այ կան մարդիկ, նրանք շատ են ուզում երեխա ունենալ, ինչպես ես քեզ ունեմ, և ուզում են սիրել նրան, ինչպես ես եմ քեզ սիրում, բայց, գիտես, նրանց մոտ դա չի ստացվում, ես էլ որոշել եմ օգնել նրանց»: Այդ դեպքում ամեն ինչ կարող է նորմալ լինել:
(?) Դեպք է եղել, երբ փոխնակ մայրն ուղղակի հղիության վերջին շրջանում իր սեփական երեխային ուղարկել է տատիկի մոտ: Հավանաբար, կապը պահպանվում էր հեռախոսով, սակայն հայտնի չէ, թե ինչպես է բացատրել իր բացակայությունը երեխային: Ի՞նչ եք կարծում, կարող է մոր ֆիզիկական բացակայությունն էլ ավելի մեծ վնաս հասցնել երեխային, քան իրողությունը, որից նրան փորձում էին զերծ պահել:
(!) Անկասկած, պետք է ինչ-որ բան ասել երեխային: Ես չեմ փորձում մորը խորհուրդներ տալու իրավունք ինձ վերապահել` շատ դժվար է դատել կամ խորհուրդ տալ այսպիսի նուրբ հարցում: Այն մոտեցումը, թե ճշմարտությունն ամեն դեպքում նախընտրելի է, ևս միանշանակ չէ: Չի կարելի վստահաբար ասել, որ երեխային պետք է ամեն ինչ ասել, բայց չի կարելի պնդել նաև, թե նրան պետք է ստել ամեն գնով: Գուցե, երբ նա մեծանա, հարկ լինի ինչ-որ բան ասել, քանի որ, այսպես թե այնպես, ճշմարտությունն ի հայտ կգա:
Երեխան «հետին թվով» կարող է վերհիշել իր մանկությունն ու հասկանալ, որ ինչ-որ բան այն չէր: Լինում են դեպքեր, երբ փոխնակ մայրը ասում է իր երեխային, որ երեխայի է սպասում, իսկ հետո նրա բացակայությունը բացատրում է նրանով, որ երեխան մահացած ծնվեց: Սարսափելի իրավիճակ, որովհետև երեխան կարող է մտածել. «այ ես եղբայր կամ քույրիկ ունեի, ես էլ կարող եմ մեռնել»:
Ինչ վերաբերում է մոր բացակայությանը, ապա միշտ էլ լինում են այդպիսի իրավիճակներ, օրինակ, եթե մայրը հիվանդացել է և նրան հարկավոր է մեկուսացնել երեխայից: Իմ ընդհանուր մոտեցումն այն է, որ յուրաքանչյուր իրավիճակ կարելի է բացատրել երեխային նրա համար մատչելի բառերով, պատկերացումներով: Դա չի նշանակում, որ ամեն ինչ պետք է պատմել, կան տեղեկություններ, որոնց երեխան պատրատ չի լինում իր հոգեբանական և ֆիզիոլոգիական զարգացման ոչ բավարար մակարդակի պատճառով, սակայն ինչ-որ բացատրություն այնուամենայնիվ տալ պետք է` որպեսզի նա «գուշակություններ» չանի, մտածմունքների մեջ չընկնի, չտանջվի:
(?) Այդ տարիքի երեխաները, սովորաբար, սկսում են իրենց մեղավոր համարել ամեն ինչի համար…
(!)Նման իրավիճակներում, երբ, օրինակ, մայրն անհետանում է առանց բացատրությունների կամ հիվանդության պատճառով, երեխան առաջին հերթին մտածում է, որ ինքը վատն է և մայրը չի ցանկանում նրան տեսնել: Ուստի, դրանից խուսափելու համար, երեխային պետք է ասել, որ մայրիկը շատ է սիրում իրեն, բայց պետք է մեկնի, ասենք, գումար վաստակելու կամ բուժվելու նպատակով:
(?) Իսկ ո՞ր տարիքում և ի՞նչպես է պետք պատմել երեխային, որին ծննդաբերել է փոխնակ մայրը, և հատկապես ի՞նչ է պետք ասել, հաշվի առնելով, որ ճշմարտությունը միշտ էլ ջրի երես է դուրս գալիս:
(!) Եթե ծնողները կարողանային վերցնել երեխային և ընդմիշտ մոռանալ, թե ինչպես է նա ծնվել, ապա` այո, կարելի էր հանգիստ ապրել, բայց հազիվ թե դա հնարավոր է: Հենց որ մայրը լսում է երեխայի միանգամայն բնական հարցը, թե որտեղից է նա հայտնվել, միանգամից խուճապահար է լինում. «Ինչո՞ւ ես հարցնում: Քեզ ի՞նչ-որ մեկը բան է ասել»: Բայց երեխան հարցնում է, որովհետև բոլոր երեխաներն են այդպիսի հարցեր տալիս, և խոսքը ֆիզիոլոգիայի մասին չէ` նա դեռ դրա մասին ոչինչ չգիտի, նրա մտքով անգամ չի անցնում: Ցանկացած երեխայի պետք չէ պատմել սաղմնավորման ֆիզիոլոգիական ուղիների մասին` դա միայն շոկ ու տարակուսանք կառաջացնի: Մոտավորապես 3 տարեկանում բոլոր երեխաներն են այդպիսի հարցեր տալիս, բայց հարցը ֆիզիոլոգիայի մասին չէ: Երեխան ուզում է լսել, որ մայրիկը սպասել է իրեն, որ ինքը ցանկալի է և սիրված: Արևմտյան հեղինակները գրում են` ասեք, որ հայրիկը կորիզ է տվել մայրիկին, իսկ մայրիկը կորիզից երեխա է մեծացրել:
(?) Այսինքն արագիլի պատմությունը բոլորովի՞ն անիմաստ է: Ստացվում է, որ ծնողները նստել, սպասել են, իսկ արագիլը հանկարծ եկավ ու բերեց: Ծնողները, կարծես, ոչ մի մասնակցություն չեն ունեցել…
(!) Բացի այդ, եթե պատմեք արագիլի պատմությունը, երեխան շուտով կիմանա, որ դա այդպես չէ, և հարց կծագի. իսկ կարելի՞ է արդյոք հավատալ մայրիկին, գուցե նա մի՞շտ է հորինում: Երեխայի համար կարևոր է իմանալ, որ հայրը ևս անմասն չի եղել, կորիզ է տվել, իսկ մայրիկը մեծացրել է` այսինքն երեխան ցանկալի է եղել, նրան սպասել են ու սիրել: Իսկ այդ ճանապարհով ծնված երեխաների դեպքում պետք է ասել, որ նա այնքան ցանկալի է եղել, որ հարկ է եղել «մորաքրոջ» օգնությանը դիմել:
Հստակ պատասխանելը դժվար է: Դեռահասին կարելի է ասել, ոչ շուտ, քան եթե վտանգ կա, որ ինչ-որ մեկը կասի: Օրինակ, վիճաբանություն է եղել և հարազատներից մեկն ասել է` իսկ դու ընդհանրապես լռիր, դու մերոնցից չես: Թեև գենետիկորեն դա նրանց երեխան է:
(?) Փոխնակ մայրերը գիտակցում են, որ երեխան գենետիկորեն իրենցը չէ, սակայն, այն լուրջ փոփոխությունները, որ կատարվում են օրգանիզմում հղիության ժամանակ, կարո՞ղ են անգիտակցականի մեջ անբարենպաստ մեխանիզմներ գործի դնել:
(!) Անշուշտ` մոր բնազդը: Բոլորս գիտենք պատմություններ, երբ վերջին պահին փոխնակ մայրը հրաժարվել է բաժանվել երեխայից: Ամուսնական զույգը պետք է դա հաշվի առնի, եթե կարիք կա, դիմի հոգեբանի օգնությանը:
(?) Ըստ օրենքի, փոխնակ մոր թեկնածուի թե ֆիզիկական, թե հոգեբանական առողջությունը հետազոտվում է, բայց չէ որ անհնար է հստակ որոշել, թե որքանո՞վ է կինը հոգեբանորեն կայուն:
(!) Հոգեբույժը կզննի, կարձանագրի, որ ոչ մի վառ արտահայտված շեղում` պսիխոզ, շիզոֆրենիա, չկա, բայց կինը կարող է այլ ապրումներ ունենալ: Կողքին պետք է լինի ինչ-որ մեկը, ով կհիշեցնի, որ դա իր երեխան չէ, իսկ ինքն իրեն պետք է ասի, որ դա իր նվերն է ամուսնական զույգին:
Կարելի է մերձենալ, ծանոթանալ մարդու հետ, բայց դա էլ այդքան չի խրախուսվում` ամուսնական զույգը կարող է խուսափել մոտ հարաբերություններից: Հիմնականում, ցանկանում են, որ փոխնակ մայրը կատարի ըստ պայմանագրի իր պարտավորությունը, անհետանա հորիզոնից ու էլ երբեք չհայտնվի: Թեև, գուցե, ճիշտ կլիներ հարաբերություններ հաստատել` չէ որ այդ կինը շատ բան է անում զույգի համար:
(?) Եթե մայրը, ինչ-որ որ առումով որպես «ինկուբատոր է» ծառայում, դա կարո՞ղ է անդրադառնալ նրա ինքնագնահատականի, սեփական անձի հանդեպ վերաբերմունքի վրա: Կարո՞ղ է այնպիսի զգացողություն առաջանալ, որ իր մարմինն օգատգործել են, նույնիսկ եթե նա դրա դիմաց գումար է ստացել:
(!) Ամեն ինչ կախված է տրամադրվածությունից: Մի բան է, եթե կինը չարացած է, քթի տակ մրթմրթում է, թե «այդ սրիկաները կարծում են, թե ամեն ինչ վաճառվում է, իսկ ես այնքան դժբախտ եմ, որ ստիպված եմ գնալ դրան», ապա առաջին հերթին վատ կլինի հենց փոխնակ մոր համար: Ավելի օգտակար և մարդկային կլինի տրամադրվել, որ նա իր օգնությունն է նվիրում` ոչ թե երեխային, երեխան իրենը չէ: Նա օտար երեխային ապաստան է տալիս, նա ևս մասնակից է նրա լույս աշխարհ գալուն: Օրինակ, Սիրիայից եկող երեխաները փախել են ռումբերից` մենք նրանց ապաստան ենք տալիս, կամ, օրինակ, ցեղասպանությունից փրկված մարդկանց են օգնել: Եթե այդպես տրամադրվես` նշանակում է, դու ինքդ էլ սրտացավ, կարեկից մարդ ես: Երեխային շանս է պետք, հնարավորություն, և դու տալիս են նրան այդ հնարավորությունը:
Այստեղ գլխավորը մոտիվացիան է` փոխնակ մայրության դեպքում մոտիվացիան պետք է քեզ ավելի վեհ դարձնի: Այստեղ կարևորն այն է, որ դա կամավոր օգնություն է մարդկանց, որոնք զուրկ են իրենց կյանքի շատ կարևոր մասից և մեկ ուրիշը օգնության ձեռք է մեկնում նրանց: Թեկուզ դա անհատույց չէ, այնուամենայնիվ, երեխան ապրանք չէ` վարձատրվում է փոխնակ մոր կյանքի այդ հատվածը, նրա ժամանակն ու ջանքերը:
(?) Ի՞նչ կասեք այս հարցում եկեղեցու, հավատացյալ մարդկանց դիրքորոշման մասին:
(!) Պետք է ըմբռնումով մոտենալ նրանց դիրքորոշմանը: Հավատացյալ մարդու համար այդ դիրքորոշումը միանգամայն հիմնավորված է` եթե Աստված ցանկանար, նա երեխա կպարգևեր, եթե երեխա չկա, նշանակում է, մարդուն այլ ճակատագիր է նախանշված: Օրինակ, նա պետք է երեխա որդեգրի, փրկի նրան, տուն ու ծնողներ պարգևի: Հավատացյալ մարդու տեսակետից դա այդպես է:
Ոչ հավատացյալների դեպքում հիմնականում դիրքորոշումը հետևյալն է. չկա երեխա, կլինի` այդպես ենք ուզում և վերջ: Եվս մեկ հարց կա: Արմատացած կարծիք կա, որ կինը տան տնտեսությունը վարող «մեքենա» է ու ինկուբատոր-վերարտադրող: Մեր արմատները կենդանական աշխարհից են գալիս, սակայն, գլուխը վեր է այդ աշխարհից: Գուցե դա էլ հենց ոգու բարձրագույն դրսևորո՞ւմ է` օտար երեխա որդեգրել, դաստիարակել ու սիրել, ազատ լինելով կենդանական բնազդից:
Կարդացեք նաև՝ «Ուրախ էի ծնողների համար, որոնք վերջապես երեխա ունեցան». 16 տարի երեխա չունեցած զույգի համար փոխնակ մոր պատմությունը

(?) According to the Armenian legislation, a woman who wants to become a surrogate mother should be younger than 35 years old and have at least one child born through vaginal delivery. 10-year-old children are extremely sensitive. Can such a pregnancy be harmful for the kid of a mother, who is planning to be a surrogate?
(!) I think everything depends on how the situation is presented to the child. This is the decision to be taken by the mother. It is one thing to say that she is going to sell the baby but an entirely different thing if she says: “You know, these people want to have a baby so much and to love it like I love you. But they can’t manage by themselves, so I decided to help them.”
(?) So, a forethought approach without concealing the truth is the best?
(!) It depends on the child’s age but the approach should be forethought in any case. If the child is up to three years old, the mother’s pregnancy can go unnoticed. But if the child is big enough to understand what’s going on, the mother should explain.
(?) There was a case when a surrogate just left her child with the grandma during the last months of the pregnancy but we don’t know whether the kid received any explanation. Do you think that mother’s disappearance can do more harm to the child than the truth that was concealed?
(!) I do believe that an explanation is needed, although I have no right to tell a mother how to behave in this situation. Being too honest can sometimes be harmful, just as concealing the truth. The mother should find the golden mean. There are cases when a surrogate mother tells her own child that she is expecting a baby and then says that the infant was born dead. It’s the worst scenario that can ever be imagined, as the child will start thinking about death.
As to mother’s disappearance, there can be a situation when the mother is sick and should be isolated, for example. My general approach is that any situation can be explained in words and concepts comprehendible for the child not to spark speculations that can be detrimental to the kid.
(?) Children have a habit of blaming themselves…
(!) If the mother disappears, the child first thinks: “I am bad and mom doesn’t want to see me.” That’s why it’s necessary for the mom to explain that she loves her baby very much but she must go away for a while to earn some money or to check into a hospital.
(?) When and how should the child learn that he/she was born by a surrogate mother?
(!) If the parents should get their infant and forget how it was born, things would be much easier. However, it’s not so. If a mother, who turned to a surrogate, hears her child asking about coming-into-being, she feels embarrassed: “Why are you asking? Did anyone tell you?” Actually, everything is quite natural. The child asks because all children do. But the question is not about physiology and there is no need to tell about the process of conception, as it will cause shock and bewilderment. All kids at the age of 3 just want to be sure that they are wanted and loved. Some western authors say: tell you child that dad gave mom a bone and she grew up a baby out of it.
(?)Thus, the story about the stork is worth nothing..?
(!) If you tell your children about the stork, they will sooner or later learn that it’s not so. This will undermine mother’s authority as a person who can be trusted. The kids should know that father was a participant: he gave a bone to give you a life. In case with children carried by a surrogate, it’s very important to say that they were wanted so much that the parents had to ask ‘an auntie’ to help. As to the age, when the truth can be told, it depends. Maybe in adolescence, if there is a danger of learning about it from anyone else at an inopportune moment.
(?) A surrogate mother comprehends that the baby she carries is not hers genetically. Nevertheless, can the changes inside her body trigger adverse effects?
(!) Of course, maternal instinct is extremely powerful. We know cases when the surrogate refused to give the baby away. So a childless couple should take it into account and contract a psychologist for the period of pregnancy if there is a possibility.
(?) The law says that the physical and mental health of a potential surrogate should be thoroughly checked. Is it really possible to know for sure that the woman will be resilient during the pregnancy?
(!) A psychiatric examination can reveal diseases like psychosis or schizophrenia. But no woman is secured from emotional stress. There should be someone near to tell that this baby is not hers and it’s her gift to a couple she decided to help. However, there are some difficulties here. Commonly, the couples who hire a surrogate, don’t wish to have close contact. They just want the woman to fulfill her part of the agreement and disappear forever.
(?) If a surrogate is used as an incubator, can it affect her self-esteem? Can she think that he body was just used, despite the remuneration she got?
(!) Everything depends on the attitude of mind. If she doesn’t stop telling herself that she was just bought and used, it will first of all damage her own mental health. It’s much better to realize that she stretches a helping hand, gives a shelter to other people’s child. You make a miracle happen. Even if she gets a certain amount for that, the baby is not an item of goods. She is paid for a period of her life, her time and effort.
(?) What would you say about the position of the church about the issue?
(!) It should be understood. From the point of view of passionate believers, if God doesn’t give you a child, you should accept it, as it means you should do something else, for example adopt a child. For the others, the state of affairs is different: if we want to have a child, we will have one. There is a kind of conviction that woman is a household machine and incubator. With roots in the animal world, our conscience is struggling out of it. Maybe it’s the highest spirit manifestation to love other people’s child like your own.