Ինչպե՞ս է աշխատում ինքնագնաց տրանսպորտը, ինչպիսի՞ լուծումներ գոյություն ունեն: PanARMENIAN.Net-ը պատասխանում է այս և այլ հարցերի:
Ինչպե՞ս է դա աշխատում:
Ինքնագնաց մեքենան տրանսպորտային միջոց է, որը ներկառուցված ապարատային և ծրագրային ապահովման շնորհիվ, կարող է ինքնուրույն երթևեկել ընդհանուր օգտագործման ճանապարհներով առանց վարորդի մասնակցության: Ըստ էության, դա ռոբոտացված սարք է, որը կարողանում է գործակցել շրջակա միջավայրի հետ:
Մեքենան «տեսնում է» շրջակա միջավայրը տեխնիկական տեսողության համակարգերի օգնությամբ` ներկառուցված համակարգիչը մշտապես վերլուծում է ստացվող տեղեկատվությունը: Տեխնիկական տեսողության համակարգը բաղկացած է մեքենայի առջևի մասում տեղադրված մի քանի զույգ տեսախցիկներից, ինչպես նաև լիդարներից, ռադարներից ու ռադիոտեղորոշիչ համակարգերից, որոնք կարող են տեղադրվել մեքենայի առջևի կամ հետևի մասում: Յուրաքանչյուր տեսախցիկի տեսադաշտի անկյունը ընդամենը 50 աստիճան է, սակայն դրանց տեղադրումը զույգերով ստերեոէֆեկտ է տալիս` առանց վարորդի մեքենան ամեն ինչ «տեսնում է» իր ծավալով և կարողանում գնահատել մինչև օբյեկտներն ընկած տարածությունը: Հատուկ ալգորիթմը վերլուծում է տեսախցիկներից ստացվող պատկերը, գտնում և նույնականացնում է հնարավոր խոչընդոտները, ճանապարհային գծանշումները, լուսակիրներն ու դրանց ազդանշանները, ճանապարհային նշանները: Տեսախցիկների օգնությամբ տարբերակվում են 30 մ հեռավորությամբ գտնվող օբյեկտները:
Համակարգը կարողանում է տարբերակել խոշոր շարժվող օբյեկտները. այլ ավտոմեքենաները, մեծ կենդանիներին, հետիոտներին և հեծանվորդներին: Ռադարներն, իրենց հերթին, փոխանցում են ներկառուցված համակարգչին ոչ միայն մինչև հարևան մեքենաներն ընկած տարածությունը, այլ նաև տեղեկություններ են հաղորդում նրանց արագության մասին Դոպլերի էֆեկտի շնորհիվ` երբ ալիքի երկարությունը կամ հաճախականությունը փոփոխվում է ընդունիչի և ալիքի աղբյուրի շարժման դեպքում: Ռադարների գործողության հեռավորությունը 200 մ է: Դա թույլ է տալիս ինքնակառավարվող ավտոմեքենային ոչ միայն անհրաժեշտ դիստանցիան պահպանել, այլ նաև ժամանակին արձագանքել երթևեկության փոփոխությանը:
Այժմ կատարելագործվում է նմանատիպ մեքենաների ոչ միայն ապարատային բաղադրիչը, այլ նաև ծրագրային ապահովումը` հիմնված մեքենայացված ուսուցման վրա` դրա շնորհիվ ներկառուցված համակարգիչը կարող է ֆիքսել ոչ միայն ճանապարհային երթևեկության առանձնահատկությունները, այլ նաև այլ մեքենաների վարքագիծն ու սխալները: Հենց այստեղ են թաքնված հիմնական խնդիրները` մեքենային որքան հնարավոր է շատ տվյալներ են հարկավոր «սովորելու» համար:
Դեկտեմբերի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Google ընկերությունը որոշ ժամանակով սառեցնում է ղեկից ու ոտնակներից զուրկ ինքնագնաց մեքենաների իր նախագիծը: Փոխարենը` ՏՏ հսկան կկենտրոնանա ղեկով ու ոտնակներով ինքնագնաց մեքենաների վրա, որոնք կաշխատեն որպես տաքսի: Google-ը համարում է, որ ավտոմեքենաների օգտագործումը որպես տաքսի կօգնի ավելի շատ տվյալներ հավաքել ինքնավար կառավարման աշխատանքի մասին, քան եթե մեքենան ժամերով կանգնած մնա տիրոջ ավտոտնակում: Համապատասխանաբար, ընկերությունն ավելի արագ կկատարելագործի փորձարարական սարքավորումներն ու ծրագրային ապահովումը:
Ի՞նչ լուծումներ գոյություն ունեն
Մինչ օրս լիովին ինքնուրույն ինքնագնաց ավտոմեքենաների մշակման ոլորտում առաջատարը Google ընկերությունն էր: Ընկերությունն արդեն 7 տարի է փորձարկում է, «ուսուցանում է» և կատարելագործում է ինքնակառավարվող մեքենաները: Այդ ընթացքում մեքենաներն արդեն 2,7 մլն կմ ավելի են անցել:
Մյուս ընկերությունները մի փոքր այլ ուղղությամբ են շարժվում: Միանգամից մի քանի ընկերություն, ներառյալ Volkswagen-ը, Ford-ը, Audi-ն ու BMW-ն, այս կամ այն աստիճանի ինքնակառավարվող մեքենաների ստեղծման վրա են աշխատում: Առայժմ հետազոտությունները տարվում են ավտոպիլոտի ոլորտում` համակարգ, որին կարելի է վստահել ավտոմեքենայի կառավարումը ճանապարհի դյուրին հատվածներում: Օրինակ, 2011-ին ձևափոխված Volkswagen Passat-ը ավտոպիլոտի համակարգով կարող է ինքնուրույն ընթանալ մայրուղիով մինչև 1 ժամում 130 կմ արագությամբ` այն երթուղու սահմանում, որը վստահել է նրան վարորդը: Ավտոպիլոտի հիմքում ադապտիվ կրուիզ-հսկողությունն է (կարողանում է արգելակել մեքենան, եթե առջևում գտնվող մեքենան դանդաղեցնում է ընթացքը) և երթևեկության տվյալ շերտի հսկողության համակարգը: Երկուսն էլ արդեն գործում են սերիական արտադրության մեքենաներում:
Մեկ այլ մոտեցում է կյանքի կոչվել Tesla Motors-ի էլեկտրամեքենաներում: Այդ մեքենաների ծրագրային ապահովման թարմացումները թույլ են տալիս նրանց ինքնուրույն երթևեկել մայրուղիով և նույնիսկ քաղաքի նախապես նախանշված փողոցներով, սակայն անհրաժեշտ է վարորդի ներկայությունը ղեկի մոտ: Ընկերության ղեկավար Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ ընկերությունը հետագայում ևս թարմացումներով հանդես կգա` ավելացնելով էլեկտրամոբիլների ինքնավարությունը: Վերջնական նպատակն է լիակատար ինքնավարության ապահովումը, որին ընկերությունը ձգտելու է քայլ առ քայլ:
Կա՞ն արդյոք սահմանափակումներ:
Այսօրվա դրությամբ ինքնագնաց մեքենաների մշակումն ու շահագործումը հաճախ սահմանափակվում է գործող օրենքներով և նման տեխնոլոգիաները, որպես կանոն, փորձարկվում են փակ հարթակներում ու մայրուղիներում: Որոշ երկրներում իշխանությունները թույլ են տալիս առանց վարորդի կառավարման մեքենաներին երթևեկել ընդհանուր օգտագործման ճանապարհներով, սակայն, դա, որպես կանոն, վերաբերում է սահմանափակ թվով կազմակերպություններին, իսկ շարքային քաղաքացիներին նման տրանսպորտային միջոցն անհասանելի է:
ԱՄՆ-ում սահմանափակումները տարբերվում են ըստ նահանգների: Օրինակ, ինքնագնաց ավտոմեքենաների հարցում իր բարեհաճ վերաբերմունքով է հայտնի Կալիֆորնիա նահանգը, որտեղ թույլատրված է ինքնագնաց երթևեկության տեխնոլոգիաների փորձարկումը 20 կազմակերպության, այդ թվում` Google-ին, NVIDIA-ին, Ford-ին, Tesla Motors-ին և Faraday Future-ին: Կալիֆորնիայում սահմանափակ տարածքում թույլատրված են նաև առանց ղեկի ու ոտնակների ավտոմեքենաների փորձարկումներ:
Որոշ երկրներում ևս օրենքները թույլ են տալիս ինքնագնաց ավտոմեքենաներ շահագործել առանց վարորդի: Ֆինլանդիայում, օրինակ, այս աշնանը ընդհանուր երթևեկության ճանապարհներով երթևեկել են ինքնագնաց միկրոավտոբուսներ, որոնք մինչ այդ փորձարկվել են Նիդերլանդներում, Շվեյցարիայում և Ճապոնիայում:

14 Декабрь 2016 - 07:54 AMT
Как работает беспилотный транспорт, и какие существуют решения? PanARMENIAN.Net ответит на эти и другие вопросы.
Как это работает?
Беспилотная машина – это транспортное средство, которое, благодаря встроенному в него аппаратному и программному обеспечению способно самостоятельно ездить по дорогам общего пользования без участия водителя. По сути, она представляет собой роботизированное устройство, способное взаимодействовать с окружающей средой.
Машина «видит» окружающий мир с помощью систем технического зрения – бортовой компьютер постоянно анализирует полученную информацию. Система технического зрения состоит из установленных в передней части машины нескольких пар видеокамер, а также лидаров, радаров и радиолокационных систем, установленных в передней и задней частях машины. Угол обзора каждой камеры составляет всего 50 градусов, но попарное их размещение создает стереоэффект, так что беспилотная машина «видит» все в объеме и умеет оценивать расстояние до объектов. Специальный алгоритм в бортовом компьютере автомобиля анализирует изображение с камер, находит и распознает возможные препятствия, дорожную разметку, светофоры и их сигналы, дорожные знаки. С помощью камер распознаются объекты на удалении 30 метров.
Благодаря этому система может распознавать крупные подвижные объекты: другие автомобили, больших животных, пешеходов и велосипедистов. Радары, в свою очередь, передают бортовому компьютеру информацию не только о расстоянии до соседних машин, но и об их скорости благодаря эффекту Доплера, когда частота и длина излученной радиоволны меняется, отражаясь от объекта. Дальность действия радаров составляет 200 метров. Это позволяет беспилотному автомобилю не только держать необходимую дистанцию, но и своевременно отреагировать на изменение дорожного движения.
На данный момент совершенствуется не только аппаратная составляющая таких машин, но и программное обеспечение, основанное на машинном обучении – благодаря этому бортовой компьютер способен фиксировать не только особенности дорожного движения, но и поведение и ошибки других машин. Именно с этим связаны главные проблемы разработки беспилотных автомобилей – машине необходимо как можно больше данных для обучения. Поэтому, 14 декабря стало известно, что компания Google на некоторое время замораживает свой проект беспилотных машин, лишенных руля и педалей. Вместо этого ИТ-гигант сосредоточится на автономных машинах с рулем и педалями, которые будут работать как такси. Google считает, что использование авто в качестве такси поможет собрать больше данных о работе беспилотного управления, чем если бы машина простаивала часами в гараже владельца. Соответственно, компания быстрее усовершенствует экспериментальную аппаратуру и программное обеспечение.
Какие существуют решения?
До сегодняшнего дня пионером в разработке полностью беспилотных автомобилей была компания Google. Испытания, обучение и доводка самоуправляемых машин ведется компанией уже почти семь лет. За это время они проехали более 2,7 миллиона километров.
Другие компании развивают несколько иное направление. Сразу несколько компаний, включая Volkswagen, Ford, Audi и BMW, занимаются созданием машин с той или иной степенью автономности. Исследования пока ведутся в области автопилота – системы, которой можно доверить управление автомобилем на несложных участках дороги. Например, модифицированный в 2011 году Volkswagen Passat с системой автопилота может самостоятельно ехать по трассе на скорости до 130 километров в час, придерживаясь той полосы, в которой водитель доверил ему управление. Основу автопилота составляют адаптивный круиз-контроль (умеет притормаживать машину, если находящийся спереди автомобиль замедляется) и система контроля полосы движения. Обе они уже реализованы в серийных машинах.
Другой подход был реализован в электромобилях компании Tesla Motors. На данный момент обновление программного обеспечения этих машин позволяет им самостоятельно передвигаться по трассе и даже намеченным заранее городским улицам, однако необходимо присутствие водителя у руля. Глава компании Илон Маск заявил, что компания будет и дальше выпускать обновления, увеличивая автономность электромобилей. Конечной целью является обеспечение полной автономности, к которому компания будет идти шаг за шагом.
Существуют ли ограничения?
На сегодняшний день разработка и эксплуатация беспилотных автомобилей нередко ограничивается существующими законами и подобные технологии, как правило, испытываются на закрытых полигонах и трассах. В некоторых странах власти разрешают беспилотным автомобилям передвигаться по дорогам общего пользования, однако это, как правило, касается ограниченного круга организаций, и рядовым гражданам подобное транспортное средство недоступно.
В США ограничения зависят от конкретного штата – например, своей благосклонностью к беспилотным автомобилям известен штат Калифорния, в котором разрешены испытания технологий беспилотного вождения для 20 организаций, в числе которых Google, NVIDIA, Ford, Tesla Motors и Faraday Future. Также в Калифорнии на ограниченной территории разрешены испытания беспилотных автомобилей без руля и педалей.
Существуют и другие страны, в которых законы позволяют беспилотным автомобилям передвигаться без водителя за рулем. В Финляндии, например, этой осенью по дорогам общего пользования курсировали беспилотные микроавтобусы, которые до этого испытывались в Нидерландах, Швейцарии и Японии.