Հարավարևելյան Եվրոպայի Եվրոպական հիմնադրամի (EFSE) և ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի միջև կնքվել է 10 մլն դոլարին համարժեք դրամով վարկային պայմանագիր, որն ուղղվելու է գյուղատնտեսության, ինչպես նաև փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը:
ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի և EFSE-ի համագործակցությունը սկսվեց 2013թ-ին, երբ հիմնադրամը բանկին 2 վարկ տրամադրեց՝ Հայաստանում միկրո և փոքր բիզնեսի ֆինանսավորմանն աջակցելու նպատակով:
Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը նշել է, որ ներգրավված միջոցները թույլ կտան Հայաստանում ավելի ամրապնդելու Բանկի դիրքը ֆինանսաբանկային համակարգում:
«Մենք ուրախ ենք խորացնելու մեր համագործակցությունը Հարավարևելյան Եվրոպայի Հիմնադրամի հետ և նոր փոխառություն ստանալ ազգային արժույթով: Այս գործարքը հնարավորություն կտա ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկին ավելի լայն գործունեություն ծավալել մեր տնտեսության զարգացման համար հիմնաքարային հանդիսացող՝ ՓՄՁ-ների և գյուղ ոլորտի ֆինանսավորման համար», – ասել է նա:
EFSE-ի խորհրդի նախագահ Քրիստոֆ Տիսկենսն իր հերթին նշել է, որ երկու կազմակերպության միջև 2013-ից մեկնարկած արդյունավետ համագործակցությունը ևս մեկ անգամ ապացուցվում է ստորագրված արդեն երրորդ պայմանագրով:

АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНК и Европейский Фонд Юго-Восточной Европы (EFSE) подписали кредитное соглашение в национальной валюте на сумму, эквивалентную 10 млн долларов.
Средства будут направлены финансирование сельского хозяйства, а также субъектов МСБ.
Сотрудничество АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНКа и EFSE началось в 2013 году, когда Фонд предоставил банку два кредита для содействия в вопросах финансирования микро- и малого бизнеса в Армении.
Генеральный исполнительный директор банка Акоп Андреасян отметил, что привлеченные средства позволят укрепить позиции банка в финансово-банковской системе Армении.
«Мы рады углублению нашего сотрудничества с Европейским Фондом Юго-Восточной Европы и получению нового займа в национальной валюте. Данная сделка позволит АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНКу расширить деятельность по линии финансирования агреосектра и МСБ, являющихся краеугольным камнем в развитии нашей экономики», – сказал он.
Председатель совета EFSE Кристоф Тискенс отметил, что эффективное сотрудничество между двумя организациями, начавшееся в 2013 году, в очередной раз подтверждается уже третьим подписанным соглашением.