Հարավարևելյան Եվրոպայի Եվրոպական հիմնադրամի (EFSE) և ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի միջև կնքվել է 10 մլն դոլարին համարժեք դրամով վարկային պայմանագիր, որն ուղղվելու է գյուղատնտեսության, ինչպես նաև փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը:
ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի և EFSE-ի համագործակցությունը սկսվեց 2013թ-ին, երբ հիմնադրամը բանկին 2 վարկ տրամադրեց՝ Հայաստանում միկրո և փոքր բիզնեսի ֆինանսավորմանն աջակցելու նպատակով:
Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը նշել է, որ ներգրավված միջոցները թույլ կտան Հայաստանում ավելի ամրապնդելու Բանկի դիրքը ֆինանսաբանկային համակարգում:
«Մենք ուրախ ենք խորացնելու մեր համագործակցությունը Հարավարևելյան Եվրոպայի Հիմնադրամի հետ և նոր փոխառություն ստանալ ազգային արժույթով: Այս գործարքը հնարավորություն կտա ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկին ավելի լայն գործունեություն ծավալել մեր տնտեսության զարգացման համար հիմնաքարային հանդիսացող՝ ՓՄՁ-ների և գյուղ ոլորտի ֆինանսավորման համար», – ասել է նա:
EFSE-ի խորհրդի նախագահ Քրիստոֆ Տիսկենսն իր հերթին նշել է, որ երկու կազմակերպության միջև 2013-ից մեկնարկած արդյունավետ համագործակցությունը ևս մեկ անգամ ապացուցվում է ստորագրված արդեն երրորդ պայմանագրով:

ACBA Credit Agricole Bank and the European Fund for Southeast Europe (EFSE) have signed a loan agreement in Armenia's national currency for the equivalent of $10 million, the bank's press service said. The loan will be used to finance agriculture and SMEs, ARKA reports.
Cooperation between the Bank and EFSE began in 2013, when EFSE provided the Yerevan-based institution with two loans to assist in financing micro and small business in Armenia.
ACBA Credit Agricole Bank Chief Executive Officer Hakob Andreasyan said that the loan will help the bank strengthen its position in the financial and banking system of Armenia.
"We are delighted to deepen our cooperation with the European Fund for Southeast Europe and to obtain a new loan in the national currency. This deal will allow ACBA Credit Agricole Bank to step up lending to agricultural sector and SMEs, which are the cornerstone of our economic development," he said.
EFSE Board Chairman Christoph Tiskens noted that effective cooperation between the two organizations, launched in 2013, has once again been confirmed by the third loan agreement.
ACBA was established in 1996 as part of EU’s TACIS program. As a result of a long-term and mutually beneficial cooperation between ACBA Bank and the French Credit Agricole, the latter became the biggest shareholder of ACBA in 2006, September. ACBA was restructured to become a closed joint stock company and was renamed ACBA Credit Agricole Bank.