Անհայտ հաքերները 2013-ին, հավանաբար, ավելի քան 1 մլրդ տվյալ են առևանգել Yahoo-ի ծառայություններից: «Քրեագետ փորձագետների կողմից տվյալների վերլուծության հիման վրա մենք ենթադրում ենք, որ 2013-ի օգոստոսին երրորդ կողմի չարտոնված ներթափանցման արդյունքում գողացվել են տվյալներ` կապված ավելի քան 1 մլրդ օգտատերի հետ»,-ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ, գրում է Lenta.ru-ն:
Ըստ Yahoo-ի տվյալների, խոսքը, հավանաբար, օգտատերերի անունների, էլփոստի հասցեների, հեռախոսահամարների, ծննդյան թվերի, ծածկագրերի և փոփոխության համար բանալի բառերի մասին է: Միևնույն ժամանակ, ընկերությունում կարծում են, որ հաքերներին չի հաջովել հասնել բանկերում հաշվեհամարների ու քարտերի մասին տեղեկություններին:
Հայտնաբերված հաքերային հարձակման կապակցության Yahoo-ն կոչ է արել օգտատերերին փոխել նշանաբառը, ինչպես նաև հայտարարել է, որ համագործակցում է իրավապահ մարմինների հետ, որոնք հետաքննում են կիբերհարձակումը:
Ընկերությունում կարծում են, որ միջադեպը, հավանաբար, կապ չունի 2014-ին 500 մլն աքաունթի կոտրելու հետ, որի մասին հայտնի դարձավ 2016-ի սեպտեմբերին: Այն ժամանակ նույնպես խոսքը գնում էր օգտատերերի անունների, հասեցների և ծածկագրերի առևանգման մասին:

Неизвестные хакеры могли похитить в 2013 году данные более чем одного миллиарда учетных записей пользователей сервисов Yahoo.
«На основе анализа данных экспертами-криминалистами мы полагаем, что несанкционированное проникновение третьей стороны в августе 2013 года привлекло к краже данных, связанных с более чем одним миллиардом учетных записей пользователей», — отмечается в сообщении компании, пишет Lenta.ru.
Речь, по данным Yahoo, может идти об именах пользователей, адресах электронной почты, номерах телефонов, датах рождения, паролях и ключевых вопросах для их смены. В то же время в компании полагают, что хакерам не удалось добраться до сведений о банковских счетах и картах.
В связи с выявленным взломом Yahoo призвала всех своих пользователей сменить пароли, а также заявила, что сотрудничает с правоохранительными органами, расследующими кибератаку.
В компании считают, что данный инцидент, вероятнее всего, не связан со взломом 500 миллионов аккаунтов в 2014 году, о котором стало известно в сентябре 2016 года. Тогда также шла речь о хищении данных об именах пользователей, адресах их электронной почты и паролях.