Անհայտ հաքերները 2013-ին, հավանաբար, ավելի քան 1 մլրդ տվյալ են առևանգել Yahoo-ի ծառայություններից: «Քրեագետ փորձագետների կողմից տվյալների վերլուծության հիման վրա մենք ենթադրում ենք, որ 2013-ի օգոստոսին երրորդ կողմի չարտոնված ներթափանցման արդյունքում գողացվել են տվյալներ` կապված ավելի քան 1 մլրդ օգտատերի հետ»,-ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ, գրում է Lenta.ru-ն:
Ըստ Yahoo-ի տվյալների, խոսքը, հավանաբար, օգտատերերի անունների, էլփոստի հասցեների, հեռախոսահամարների, ծննդյան թվերի, ծածկագրերի և փոփոխության համար բանալի բառերի մասին է: Միևնույն ժամանակ, ընկերությունում կարծում են, որ հաքերներին չի հաջովել հասնել բանկերում հաշվեհամարների ու քարտերի մասին տեղեկություններին:
Հայտնաբերված հաքերային հարձակման կապակցության Yahoo-ն կոչ է արել օգտատերերին փոխել նշանաբառը, ինչպես նաև հայտարարել է, որ համագործակցում է իրավապահ մարմինների հետ, որոնք հետաքննում են կիբերհարձակումը:
Ընկերությունում կարծում են, որ միջադեպը, հավանաբար, կապ չունի 2014-ին 500 մլն աքաունթի կոտրելու հետ, որի մասին հայտնի դարձավ 2016-ի սեպտեմբերին: Այն ժամանակ նույնպես խոսքը գնում էր օգտատերերի անունների, հասեցների և ծածկագրերի առևանգման մասին:

In a huge blow to the struggling internet pioneer, Yahoo said it made the discovery as it was investigating what was already the largest data breach of a single company.
"Yahoo believes an unauthorized third party, in August 2013, stole data associated with more than one billion user accounts," it said in a statement.
Yahoo said this case "is likely distinct from the incident the company disclosed on September 22, 2016."
The news comes with Yahoo in the process of selling its core operating assets to Verizon for $4.8 billion.
The breach disclosed in September had already threatened to derail the deal with Verizon or result in a reduction in the price.
In November, Yahoo disclosed that as part of its investigation into the prior breach, it had received data files from law enforcement "that a third party claimed was Yahoo user data."
Using outside forensic experts, Yahoo now confirms that this was indeed user data but added that it "has not been able to identify the intrusion associated with this theft."
Yahoo said in September it believed the breach of information on 500 million users was "state sponsored" but some analysts have questioned this theory.
The stolen user account information in the newly disclosed breach may have included names, email addresses, telephone numbers, dates of birth, "hashed" passwords and, in some cases, encrypted or unencrypted security questions and answers, Yahoo said.
The hackers did not obtain passwords in clear text, payment card data, or bank account information, it said.