Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ մշակութային գործիչ, հայազգի անվանի երաժիշտ և նկարիչ, ռեժիսոր և պրոդյուսեր Ստաս Նամինին՝ Անաստաս Միկոյանին:
Նամինը Հայաստանում է գտնվում հայ-ռուսական համագործակցության շրջանակներում իր հոբելյանի՝ ծննդյան 65-ամյակի առիթով դեկտեմբերի 14-20 Երևանում անցկացվող միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով անվանի մշակութային գործչին Հայաստանում՝ նախագահը նշել է, որ հայ ժողովուրդը մեծ հարգանք է տածում իր տաղանդաշատ հայրենակցի նկատմամբ, ով մեր ժողովրդի համար բոլոր դժվարին պահերին եղել է նրա կողքին և այսօր էլ իր հոբելյանը նշում է Հայաստանում՝ բազմաթիվ մշակութային միջոցառումներով բարձրացնելով մարդկանց տրամադրությունը, նրանց հաղորդակից դարձնելով բարձրաճաշակ ստեղծագործություններին:
Նախագահը բարձր է գնահատել տարիներ ի վեր տարբեր բնագավառներում Ստաս Նամինի գործունեությունը, որն արժանիորեն շարունակում է իր հրաշալի ընտանիքի լավ ավանդույթները:
Ստաս Նամինն իր համար մեծ պատիվ համարելով Հայաստան այցելությունը՝ ընդգծել է, որ Հայաստանն իր ընկալումներում մշտապես եղել է հեքիաթային երկիր և անկեղծորեն ուրախ է, որ նման հնարավորություն ունի այստեղ ցուցադրելու այն ամենը, ինչով զբաղվում է:
«Ես դաստիարակվել եմ հային բնորոշ ոգով և անչափ շնորհակալ եմ հրավերի ու ջերմ հյուրընկալության համար»,-նախագահի հետ հանդիպմանը նշել է անվանի մշակութային գործիչը:
Ռոք երաժիշտ Ստաս Նամինի ստեղծագործական օրերի շրջանակում դեկտեմբերի 19-ին՝ ժամը 19.00, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կներկայացնի Ստաս Նամինի Centuria S-Quark սիմֆոնիան։
Հայազգի անվանի երաժիշտ, կոմպոզիտոր, նկարիչ, ռեժիսոր և պրոդյուսեր Ստաս Նամինը նշում է իր 65-ամյակը: Հոբելյանի շրջանակում Հայաստանում դեկտեմբերի 14-20-ն անցկացվում են Ստաս Նամինի ստեղծագործական օրերը:
Ստաս Նամինը ժամանակակից ռուսական մշակույթի խոշորագույն դեմքերից է, ռուսական ռոքի հիմնադիրներից: Ավելի քան 15 տարի Նամինը Մոսկվայի երաժշտության և դրամայի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն է:

Президент Армении Серж Саргсян 15-го декабря принял деятеля культуры РФ, известного музыканта и художника, режиссёра и продюсера армянского происхождения Стаса Намина (Анастаса Микояна – ред.).
Стас Намин прибыл в Армению для участия в мероприятиях, которые проводятся в Ереване 14-20 декабря по случаю его 65-летия.
Приветствуя известного деятеля культуры в Армении, Саргсян отметил, что армянский народ испытывает большое уважение к своему талантливому соотечественнику, который «во все тяжёлые для нашего народа моменты был рядом с ним и сегодня отмечает свой юбилей в Армении, многочисленными культурными мероприятиями поднимая людям настроение, представляя им высокохудожественные произведения».
Президент высоко оценил многолетнюю деятельность Намина в различных сферах, которые достойно продолжает хорошие традиции своей замечательной семьи.
Намин, отметив, что считает большой честью для себя посещение Армении, подчеркнул, что Армения в его восприятии всегда была волшебной страной и он искренне рад, что имеет подобную возможность здесь показать всё то, чем занимается.
«Я воспитывался как армянин в душе и очень благодарен за приглашение и тёплый приём», – сказал Намин.
Ранее сообщалось, что в рамках творческих дней Стаса Намина 19-го декабря в 19:00 (по ереванскому времени) в концертном зале Арама Хачатуряна в Ереване Государственный молодежный оркестр Армении представит симфонию Centuria S-Quark Стаса Намина.
Стас Намин – один из главных фигур в современной российской культуре, основателей русского рока. На протяжении более 15 лет он является художественным руководителем Московского музыкально-драматического театра.