Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանում կանանց ձեռներեցության աջակցության նպատակով Ամերիաբանկին տրամադրել է 10 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի չափով վարկ՝ կանանց պատկանող փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորման համար:
Վարկը տրամադրվում է ՎԶԵԲ-ի՝ «Կանայք բիզնեսում» ծրագրի շրջանակում, որն այժմ ընդգրկում է Արևելյան գործընկերության անդամ երկրները:
ՎԶԵԲ-ի «Կանայք բիզնեսում» ծրագիրը ստեղծվել է տնտեսության ոլորտում կնոջ դերն ամրապնդելու նպատակով և մինչ այսօր հաջողությամբ իրականացվել է ՎԶԵԲ-ից ֆինանսավորում ստացած 25 երկրում:
Այն թույլ է տալիս տեղական բանկերին վարկավորելու միջոցով ֆինանսավորման հասանելիություն ապահովել, գործարար խորհրդատվություն տրամադրել, վերապատրաստել և աջակցել կին ձեռներեցներին ու ղեկավարներին:
Ծրագրի բաղադրիչներն են ֆինանսավորումը, տեխնիկական աջակցությունը, ծրագրի իրականացման ընթացքում առաջին վնասի փոխհատուցման միջոցով տեղական ֆինանսական հաստատությունների համար ռիսկերի նվազեցումը և գործարար խորհրդատվական ծառայությունները, որոնք ուղղված են կանանց կողմից ղեկավարվող ՓՄՁ-ներին աջակցելուն:
Տեխնիկական աջակցության և խորհրդատվական ծառայությունները համատեղ ֆինանսավորվում են ՎԶԵԲ-ի և Լյուքսեմբուրգի ու Շվեդիայի կառավարությունների կողմից:
Ամերիաբանկը հանդիսանում է Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկը և առաջինն է իր ակտիվներով, վարկային պորտֆելով, հաճախորդների հաշիվներով ու ներգրավված ավանդներով (համաձայն սեպտեմբերի 30-ի հրապարակային հաշվետվությունների): Տարեսկզբին ՎԶԵԲ-ը համալրեց Ամերիաբանկի բաժնետերերի կազմը՝ ձեռք բերելով բանկի բաժնետոմսերի 20%-ը: Ամերիաբանկը ՎԶԵԲ-ի՝ «Կանայք բիզնեսում» ծրագրին անդամակցող առաջին հայկական ֆինանսական հաստատությունն է:
«Կանայք հզոր տնտեսական ներուժ են Հայաստանի տնտեսության համար: Այս առումով խիստ անհրաժեշտ է նրանց համար հաջողության հասնելու նախապայմաններ ստեղծել: Այդ իսկ պատճառով մենք ձգտում ենք Հայաստանում իրականացնել այս շատ կարևոր նախաձեռնությունը: Կանանց ձեռներեցությունը կարող է երկրի տնտեսության զարգացման հզոր խթան հանդիսանալ: Վստահ եմ, որ տրամադրվող վարկային գիծը, խորհրդատվությունը, մասնագիտական գիտելիքներն ու մեթոդները և «Կանայք բիզնեսում» թիմի կողմից մատուցվող ոչ ֆինանսական աջակցության ծառայությունները կին ձեռներեցներին թույլ կտան զարգացնել իրենց բիզնեսը և բարգավաճել», – նշել է ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Մարկ Դևիսը:
«Ես ողջունում եմ Հայաստանի տնտեսության մեջ կնոջ դերը բարձրացնելու՝ ՎԶԵԲ-ի նախաձեռնությունը: Կին ձեռներեցները հաջողությամբ մուտք են գործել և գերակայող դիրք են գրավել Հայաստանի ՓՄՁ-ների հատվածի որոշակի ոլորտներում: Հույս ունեմ, որ նպատակաուղղված ֆինանսական աջակցության շնորհիվ կին ձեռներեցները կկարողանան զարգացնել իրենց գործունեությունը և մուտք գործել Հայաստանի տնտեսության այնպիսի ոլորտներ, որտեղ առկա է բացահայտ սեռային անհավասարակշռություն:
Այս ծրագիրը թույլ կտա արդյունավետ կերպով զարգացնել ՓՄՁ-ները շնորհիվ տրամադրվող ֆինանսական և ոչ ֆինանսական աջակցության գործիքների, որոնք հսկայական ներուժ կհանդիսանան այս ծրագրի թիրախ հանդիսացող նեղ լսարանի համար», – նշել է Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
1992 թ. Հայաստանում գործունեություն սկսելուց ի վեր ՎԶԵԲ-ն ավելի քան 1.11 մլրդ եվրո է ներդրել և երկրի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքների ձևավորման և էներգետիկայի հատվածներում իրականացրել է 153 նախագիծ: Ներդրումների 88%-ն ուղղվել է մասնավոր հատվածի ֆինանսավորմանը:

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) is supporting the development of female entrepreneurship in Armenia by extending a local currency loan, equivalent to $10 million, to Ameriabank for on-lending to women-led small and medium-sized businesses (SMEs), the Armenian bank said Thursday, December 15.
The loan comes under the expansion of the Bank’s Women in Business programme to include the Eastern Partnership countries.
The EBRD Women in Business programme was created to strengthen the role of women in the economy and to date has been rolled out successfully in 25 countries where the Bank invests. It provides access to finance through credit lines to local banks as well as business advice, training and support for women entrepreneurs and women-led enterprises.
The programme combines financing, technical assistance, risk mitigation in the form of first-loss cover for local financial institutions and business advisory services to support women-led SMEs. Technical assistance and advisory services are jointly funded by the EBRD and the governments of Luxembourg and Sweden.
Ameriabank is one of the leading banks in Armenia and ranked first by assets, loan portfolio, and client accounts and deposits (according to public reports as of 30.09.16). The EBRD became a shareholder in the bank earlier this year when it acquired a 20 per cent stake. Ameriabank is the first financial institution in Armenia to join the Women in Business programme.
Mark Davis, Head of the EBRD’s Yerevan office, said: “Women represent a huge economic force in the Armenian economy and it is imperative that conditions be created to allow them to succeed. We are therefore keen to start this very important initiative in Armenia. Female entrepreneurship can be a major catalyst for the country’s economy. I am confident this credit line, together with the additional combination of advice, know-how and non-financial support services from our Women in Business team will help women entrepreneurs to grow their businesses and prosper further.”
Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank, said: “I welcome the EBRD’s initiative to boost the role of women in the Armenian economy. Women entrepreneurs have successfully entered and predominated in specific niche areas in the SME sector in Armenia. I believe that with focused support from the financial sector they can further expand their entrepreneurship and enter industries where Armenia has traditionally seen obvious gender imbalance. This programme will also allow for SME development as it gives an entire set of both financial and non-financial tools that will truly empower a very specific target audience with a huge potential.”
Since the start of its operations in Armenia in 1992, the EBRD has invested over €1.11 billion in 153 projects in the country’s financial, corporate, infrastructure and energy sectors, with 88 per cent of these investments being in the private sector.