Երևանում նոր ժամանակակից երթուղային ցանց պետք է ներդրվի: Այս մասին հայտարարվել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի ունեցած «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի, Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային և Հյուսիսային միջանցքի արդիականացման ծրագրերի» կառավարման խորհրդի հերթական նիստում:
Կառավարության ղեկավարը նախ հետաքրքրվել է Վերին Լարսում ստեղծված իրավիճակով: ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը զեկուցել է, որ ներկայում մարդատար ավտոմեքենաների համար ճանապարհը բաց է, վրացական կողմն այսօր էլ շարունակելու է աշխատանքները, որոնց արդյունքում ակնկալվում է, որ ճանապարհը կբացվի նաև բեռնատարների համար:
Վարչապետ Կարապետյանն անհրաժեշտ է համարել նման արտակարգ իրավիճակներում Վերին Լարսի անցակետում մշտական ներկայացուցչի առկայությունը և տվել համապատասխան հանձնարարական:
Անցնելով օրակարգային հարցերին, խորհուրդը քննարկել է «Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագիր. Տրանշ-1» վարկային համաձայնագրի գնումների պլանում փոփոխություններ կատարելու հարցը: Նշվել է, որ ծրագրում ներառվել են նաև նոր տրանսպորտային հանգույցների կառուցման նախագծեր, որոնք դեռևս քննարկման փուլում են: Հաջորդ հարցով խորհուրդը հաստատել է «Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագիր. Տրանշ-1»-ի շրջանակում հասարակական տրանսպորտի նոր երթուղային ցանցի, սակագնի և միասնական տոմսային համակարգի խորհրդատուի մրցույթի գնահատման արդյունքները:
Վարչապետը կարևորել է Երևանում տրանսպորտային նոր ժամանակակից երթուղային ցանցի ներդրումը և նշել, որ անհրաժեշտ է հետևողականորեն աշխատել այդ ուղղությամբ: «Մենք իրականում պետք է խելացի համակարգ ստեղծենք, մեր տրանսպորտի փրկությունը դա է, ուրիշ տարբերակ չունենք: Պետք է նորմալ խումբ հավաքենք՝ այդ ցանցը ստեղծելու համար, նորմալ ախտորոշենք մեր խնդիրները, ցանցը բնութագրենք, հոսքերը բնութագրենք: Պետք է շատ հետևողական աշխատենք մրցույթը հաղթող կազմակերպության հետ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ կարևորելով նաև ուսանողների և առանձին այլ խմբերի համար տոմսային համակարգի ներդրումը:
Այնուհետև խորհուրդը քննարկել և հաստատել է «Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագիր. Տրանշ-2» վարկային համաձայնագրի շրջանակում Երևանի արևմտյան շրջանցող ճանապարհի Բաբաջանյան-Աշտարակ ճանապարհահատվածի կառուցման շինարարական աշխատանքների ձեռքբերման մրցութային փաստաղթղթերը: Տեղեկացվել է, որ ճանապարհահատվածն ունենալու է 15 կմ երկարություն և 4-6 երթևեկելի հատվածներ: Շինարարական աշխատանքների արժեքը գնահատվում է 36 մլն դոլար:
Հաստատվել են Երևանի արևմտյան հատվածը շրջանցող ճանապարհի Դավիթաշեն-Աշտարակ ճանապարհահատվածի կառուցման շինարարական աշխատանքների մրցույթի գնահատման արդյունքները: Անդրադարձ է կատարվել նաև Երևանի արևմտյան շրջանցող ճանապարհի Նոր Շիրակ ճանապարհահատվածի և Արտաշատի խճուղու ճանապարհահատվածի շինարարական պայմանագրին Արտաշատի խճուղու և հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի Երևան-Արտաշատ հատվածի միջև առկա տրանսպորտային հանգույցի վերակառուցման աշխատանքների իրականացմանը և խորհրդի նախորդ նիստի հանձնարարականների կատարման հաշվետվությանը:

В Ереване нужно внедрить новую современную маршрутную сеть. Об этом заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян на заседании Совета управления программами дорожного коридора «Север-Юг».
Карапетян поинтересовался ситуацией, сложившейся на КПП Верхний Ларс. Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян доложил, что в настоящее время дорога открыта для легковых автомобилей, грузинская сторона продолжает работы по очистке дороги .
По словам министра, ожидается, что в результате проведенных работ дорога будет открыта также для грузовых автомобилей.
Армянский премьер заявил о необходимости присутствия при ЧС на КПП Верхний Ларс постоянного представителя Армении и дал соответствующее поручение, сообщает пресс-служба армянского правительства. Коснувшись вопросов повестки дня, Совет обсудил вопрос внесения изменений в план закупок кредитного соглашения «Инвестиционная программа устойчивого городского развития. Транш-1».
Было отмечено, что в программу включены также проекты строительства новых транспортных узлов, данные вопросы пока находятся в стадии обсуждения.
В рамках другого вопроса повестки дня Совет утвердил результаты оценки конкурса консультанта по новой маршрутной сети общественного транспорта, тарифам и единой билетной системе в рамках «Инвестиционной программы устойчивого городского развития. Транш-1».
Карапетян отметил важность внедрения в Ереване новой современной маршрутной сети, подчеркнув, что необходимо последовательно работать в этом направлении.
«В действительности мы должны создать умную систему, в этом спасение нашей транспортной сферы, иного выхода у нас нет. Мы должны сформировать нормальную группу для создания указанной сети, нормально диагностировать наши проблемы, представить характеристики сети, потоков. Мы должны проводить последовательную работу с компанией, победившей в конкурсе», – сказал премьер, отметив важность внедрения системы билетов для студентов и отдельных групп населения.
Были также одобрены конкурсные документы по строительству дорожного участка Бабаджанян-Аштарак в рамках Транша 2 программы устойчивого городского развития. Дорога будет иметь длину в 15 км, стоимость строительных работ оценивается в 36 млн. долларов.