Իր հայտնի «Մարդկային կատակերգություն» վեպում ամերիկյան գրականության մեծանուն հայազգի գրող Վիլյամ Սարոյանը, հիմնական սյուժեից բացի, բացահայտում է նաև խանութպան Արայի կերպարը:
Սարոյանը տալիս է հայրենիքից զրկված հայերի սեղմ նկարագրությունը: Ըստ գրողի, զարմանալի չէ, որ նրանց հոգին պարուրված է կարոտով:
Սարոյանը մեծապես կարևորում էր մայրենի լեզվի դերը: «Մարդկային կատակերգության» ներածականում գրողը հույս է հայտնում, որ կգտնվի մի անսովոր թարգամանիչ, որը կթարգմանի իր պատմվածքը հայերեն և այն կտպագրվի այն տառերով, որոնք հասկանալի կլինեն իր մորը:
Սարոյանը մի քանի անգամ ընդգծում է հայոց լեզվի գեղեցկությունը: Ըստ նրա, լեզուն հայրենիքի խորհրդանիշն է: Սարոյանի հերոսը` նպարավաճառ Արան ունեվոր մարդ է, որն ամեն ինչ ունի բարեկեցիկ կյանքով ապրելու համար, բայց իր տեղը չի գտնում: Նրան «տանջում է կարոտը»: Դրվագներից մեկում, երբ նա սպասարկում է հերթական հաճախորդին և վերջինս գնում է, Արան «հանկարծ» խոսում է որդու հետ հայերեն: Սարոյանը ցույց է տալիս, որ իրապես հայրենիքը զգում ես, երբ խոսում ես մայրենի լեզվով:
«Աշխարհը խելագարվել է: Ռուսաստանում, որ այնքան մոտ է մեր հայրենիքին, մեր հրաշալի փոքր ազգին, միլիոնավոր մարդիկ, միլիոնավոր երեխաներ սոված են մնում: Նրանք մրսում են, թափառում են խեղճ, ոտաբոբիկ, անօթևան, նրանք աղոթում են մի կտոր չոր հացի համար, քնելու ու հանգստանալու տեղի համար, մի գիշեր խաղաղ լուսացնելու համար: Իսկ մե՞նք: Ինչո՞վ ենք մենք զբաղված այստեղ` Կալիֆորնիայի Իթաքա քաղաքում. այս մեծ երկրում` Ամերիկայում: Ինչո՞վ ենք զբաղված մենք: Մենք լավ զգեստներ ենք հագնում…Մեքենայով շրջում ենք և հիանում գեղեցիկ բնությունով, ուտում ենք համեղ բաներ, ամեն գիշեր հանգիստ անկողնում քնում ենք, և ի՞նչ: Դժգոհում ենք: Մենք դեռ դժգոհ ենք»,-ասում է Սարոյանի հերոս Արան:
Նա դիմում է որդուն և կոչ անում չնմանվել իրեն. «Եթե ես այսպիսին եմ, դու պետք է ինձնից լավը լինես: Երջանիկ եղիր: Ես դժբախտ եմ, բայց դու պետք է բախտավոր լինես»:
Ըստ Սարոյանի, հայրենիքից հեռու հայտնված հայերը դժբախտ մարդիկ են կամ երջանկություն որոնողներ: Չնայած, նրանց հաջողվում է բարեկեցիկ կյանք կառուցել օտարության մեջ, իրենց աշխատասիրության շնորհիվ, ինչպես Արային, բայց նրանց տանջում է հայրենիքի կարոտը:
«Դուք ինձ պես օտարության մեջ չեք ծնվել, դուք ծնվել եք Հայրենիքում: Հիմա դուք չեք հասկանում, թե դա ինչ երջանկություն է: Հետո կհասկանաք…Ձեզանից շատերը կճանապարհորդեն աշխարհով մեկ, գեղեզիկ, զարմանահրաշ վայրեր կտեսնեն, և այն ժամանակ կհասկանան, որ չկա Հայրենիքից ավելի գեղեցիկ ու քաղցր տեղ»,-գրել է Սարոյանը, որը ծնվել և մահացել է Ֆրեզնոյում:
Ըստ Սարոյանի կտակի, նրա աճյունով սափորը հուղարկավորվել է Երևանում, դա արվել է 1982-ին, նրա վախճանից մեկ տարի անց:
Սարոյանը բազմիցս է պնդել, որ թեև ինքը գրում է անգլերեն և ամերիկյան միջավայրի մասին, հոգին, որը ստիպում է նրան գրել, հայկական է: Նա դասում է իրեն հայ գրողների շարքին և իր ստեղծագործություններում ցույց է տվել, թե ինչպիսին են դառնում հայերը հայրենիքից հեռու` նրանք երազում են վերադառնալ, ճիշտ է հայտնի չէ, թե երբ և ինչպես: Այդ անորոշությունը թույլ չի տալիս նրանց լիովին գոհ լինել սեփական անձից ու կյանքից:
Կուրտ Վոնեգուտ` «Կապտամորուսը»
20-րդ դարի մեկ այլ հայտնի գրող Կուրտ Վոնեգուտը Սարոյանին համարում իր հոգևոր ուսուցիչը: Վոնեգուտի «Կապտամորուսը» վեպի գլխավոր հերոսը Ռաբո Կարաբեկյանն է, որի նախատիպը հայազգի հայտնի նկարիչ Արշիլ Գորկին է:
Արշիլ Գորկին ծնվել է 1904-ին Վանում: Նա համարվում է «աբստրակտ սյուրռեալիզմի» հիմնադիրներից և 20-րդ դարի ԱՄՆ ամենաազդեցիկ նկարիչներից մեկը: Նրա կտավները ցուցադրվում են ԱՄՆ խոշորագույն պատկերասրահներում, ինչպես նաև Լոնդոնի «Թեյթ» պատկերասրահում:
«Կապտամորուսը» լույս է տեսել Նյու Յորքում 1987-ին: Վեպը հայազգի Ռաբո Կարաբեկյանի մասին է, որի ծնողները ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած և Ամերիկայում ապաստանած հայեր են:
«Մեզ այստեղ լավ են հայտնի հայերի անսահման տառապանքները: Իմ ընկերների թվում քիչ չեն հայերը, որոնցից մեկն ամերիկահայ գրող Վիլյամ Սարոյանն է, մյուսը` Արշիլ Գորկին»,-գրել է Վոնեգուտն իր նամակներից մեկում: Վոնեգուտն անձամբ ծանոթ էր Արշիլ Գորկու և ԱՄՆ հայ համայնքի այլ ներկայացուցիչների հետ:
Հատկանշական է բանաստեղծ Հենրիկ Էդոյանի պատմած դեպքը Վոնեգուտի հետ հանդիպման մասին: «Դու հայի նման ես»,-ասել է Էդոյանը, Վոնեգուտը պատասխանել է. «Ուրախ եմ, քանի որ Վիլյամ Սարոյանը հայ էր: Ամերիկայում ասում են, որ հայը մինչև կեսօր կարող է սոված լինել, իսկ 12-ից հետո անպայման մի բան կհայթայթի: Դու առաջին հայն ես Հայաստանից, ում տեսնում եմ: Բայց հայերի հետ ինձ ծանոթացրել է Վիլյամ Սարոյանը: Նա իմ հոգևոր ուսուցիչն է»:
Ըստ վեպի սյուժեի, Կարաբեկյանը հաջողակ ամերիկացի նկարիչ է: Անձամբ ինքը ցեղասպանությունը վերապրածներից չէ, սակայն, այն չդարմանվող հոգեկան վերքերի ցավը, որ զգում են նրա ծնողները, փոխանցվել է նաև իրեն:
«Ծնողները մեծ ընտանիքներ են ունեցել Հին աշխարհամասում: Հարազատներին կորցրել են կոտորածի ժամանակ, երբ Թուրքական կայսրությունը դավաճան համարեց նրանց երկու պատճառով` առաջինը, նրանք ավելի խելացի էին ու ավելի կրթված, երկրորդը` շատերը հարազատներ ունեին սահմանից այն կողմ»: (հատված «Կապտամորուսից»):
Հատկանշական է, որ ծագումով գերմանացի Վոնեգուտն իր վեպն ինքնակենսագրական էր համարում:
Կարաբեկյանի կյանքի պատմությունը մոտ էր գրողին, քանի որ Վոնեգուտն ինքը զանգվածային սպանությունների է ականատես եղել, նաև գերեվարվել է 1945-ին Դրեզդենում: Երբ ԱՄՆ ՌՕՈւ-ն սկսեց ռմբակոծել քաղաքը, նա թաքնվել էր սպանդանոցի նկուղում և ողջ մնացել, սակայն մի քանի օր ստիպված է եղել փլատակները մաքրել և դիակներ հանել: Վոնեգուտի ամենահայտնի վեպերից մեկը` «Սպանդանոց համար 5»-ը հենց այդ իրադարձությունների մասին է:
«Գերմանական կայսրությունը, որը թուրքականի դաշնակիցն էր, անաչառ զինվորական դիտորդների էր գործուղել գնահատելու, թե որքան ժողովուրդ է զոհվել դարի առաջին ցեղասպանության տարիներին` տերմին, որն այն ժամանակ գոյություն չուներ լեզուներից ոչ մեկում: Այժմ բոլորին է հայտնի, թե ինչ է ցեղասպանությունը` դա մանրակրկիտ պլանավորված գործողություն է մարդկային ցեղի որոշակի ենթաընտանիքի բոլոր ներկայացուցիչներին ոչնչացնելու նպատակով` լինի դա տղամարդ, կին թե երեխա: Նման հսկայածավալ ծրագրերը զուտ տեխնիկական բնույթի լուծումներ են պահանջում. Ինչպե՞ս էժան ու արագ սպանել բազմաթիվ մեծ, խելամիտ կենդանիներ, որպեսզի ոչ ոք չփախչի, իսկ հետո վերացնել մսի ու ոսկորների հսկայական կույտերը: Թուրքերը, որոնք առաջինն էին այդ գործում, չունեին մեծ բիզնես հմտություններ և համապատասխան տեխնիկական միջոցներ: Մոտ մեկ քառորդ դար անց գերմանացիները հիանալի կկատարեն և մեկը, և մյուսը: Իսկ թուրքերն ուղղակի բռնում էին բոլոր հայերին տներում և այլ վայրերում, որտեղ հայերն աշխատում էին, հանգստանում, խաղում, աղոթում, սովորում և այլն, իսկ հետո քշում էին նրանց անապատներ` թողնելով առանց սննդի, ջրի ու ծածկի, սպանում էին կամ ծեծում, մինչև որ ողջ մարդ չէր մնում: Իսկ հետևանքները, գործի ավարտին, ոչնչացնում էին արդեն շները, անգղները, տարբեր տեսակի կրծողներն ու ամենավերջում` որդերը»,-գրել է Վոնեգուտը:
«Ես ասացի որդիներիս, որ նրանք չմասնակցեն սպանդին և որ, լսելով թշնամիների կոտորածի մասին, ոչ ուրախանան, ոչ էլ գոհունակություն զգան»,-ասել է նա` հանգեցնելով այն եզրակացության, որ մարտերն ու տառապանքներն առանց այդ էլ շատ են եղել:
Իր վերջին հարցազրույցներից մեկում Վոնեգուտը, խոսելով ստեղծագործելու մասին, նշել է. «Չեմ կարծում, թե արվեստի մարդն ընդհանրապես գիտի, թե ինչու է անում այս կամ այն բանը` դա տրամաբանորեն չես բացատրի…այդ ամենն ուղղակի դուրս է հորդում մեզանից»:
Ռաբո Կարաբեկյանի կյանքի օրինակով Վոնեգուտը ցույց է տալիս, որ յուրաքանչյուր հայ իր ժողովրդի ճակատագրի կրողն է` նա, ով իր աչքերով չի տեսել ցեղասպանությունը, ևս կրում է «չսպիացող վերքերը»:
Սերգեյ Դովլաթով. «Ժամանակին ապրում էինք լեռներում»
Ժամանակին Կուրտ Վոնեգուտը նամակ է գրել ԱՄՆ նոր տեղափոխված հայազգի Սերգեյ Դովլաթովին. «Ես էլ եմ ձեզ սիրում, բայց Դուք կոտրեցիք իմ սիրտը: Ես ծնվել եմ այս երկրում, արիաբար ծառայել եմ պատերազմի ժամանակ, սակայն, այդպես էլ չկարողացա ոչ մի պատմվածք տպել New Yorker ամսագրում: Եվ ահա գալիս եք դուք` և խնդրեմ…Ձեր պատմվածքը միանգամից տպում են: Ինչ-որ տարօրինակ բան է կատարվում, ասեմ Ձեզ…
Իսկ եթե լուրջ, ապա շնորհավորում եմ Ձեզ հիանալի պատմվածքի կապակցությամբ, շնորհավորում եմ նաև New Yorker-ին, որը վերջապես իրոք խորը և ունիվերսալ պատմվածք է հրատարակել: Ինչպես, հավանաբար, համոզվել եք, New Yorker-ում տպագրվող պատմվածքներն արտացոլում են միջին դասի ուրախություններն ու վշտերը…Ես մեծ ակնկալիքներ ունեմ ձեզանից և ձեր աշխատանքից: Դուք ունեք տաղանդ, որը պետք է տաք այս խելահեղ երկրին: Մենք երջանիկ ենք, որ Դուք այստեղ եք»:
Երբ Դովլաթովը ստացավ Վոնեգուտի նամակը, նա արդեն գրել էր «Ժամանակին ապրում էինք լեռներում» պատմվածքը, որտեղ հեգնանքով է պատմում Լենինգրադի հայերի մասին: Ինչպես ավելի ուշ խոստովանել է գրողը, պատմվածքում նա փորձել է ցույց տալ, թե որքան հեռու են համայնքի հայերն իրենց արմատներից ու մշակույթից:
«Մի ժամանակ մենք մառան էինք իջնում: Իսկ հիմա գաստրոնոմ ենք վազում: Լեռներին մենք գերադասեցինք նորակառույց բարձրահարկերը: Մենք նեղացնում ենք կանանց ու խարույկներ վառում մանրահատակի վրա: ԲԱՅՑ ԺԱՄԱՆԱԿԻՆ ԱՊՐՈՒՄ ԷԻՆՔ ԼԵՌՆԵՐՈՒՄ»: (հատված «Ժամանակին ապրում էինք լեռներում» պատմվածքից):
Դովլաթովն առաջին անգամ տպագրել է «Ժամանակին ապրում էինք լեռներում» պատմվածքը «Կրոկոդիլ» ամսագրում 1968-ին և, ի զարմանս իրեն, բազում արձագանքներ ստացել հայրենակիցներից և բոլորը` վրդովված: Դովլաթովը ստիպված է լինում բացատրական նամակ գրել.
«Թանկագին հայրենակիցներ: Պատմվածքի վերաբերյալ եղան բազմաթիվ արձագանքներ Հայաստանից, բայց ցավոք, ամենևին ոչ խրախուսական: Նամակների հեղինակներն ինձ մեղադրում են հարազատ ժողովրդիս սովորույթների չիմացության և իրականությունն աղավաղելու մեջ: Նախ ուզում եմ ընդգծել, որ իմ պատմվածքում փորձել եմ հեգնանքով պատկերել այն հայերին, ովքեր վաղուց ապրում են Հայաստանից հեռու, օրինակ Լենինգրադում, կորցրել են կապը հայկական ավանդույթների հետ` պահպանելով զուտ ձևական, կեղծ պատկերացումներն իրենց ժողովրդի սովորությունների մասին: Դժվար չէ նկատել, որ պատմվածքը սերտորեն առնչվում է նաև տարաբախտ հեղինակին: Այդպիսով ինձ ուղղված ձեր հանդիմանությունների մեծ մասն ինքս հասցեագրել եմ պատմվածքի հերոսներին»,-պարզաբանել է Դովլաթովը:
Նա նաև չի մոռացել հիշատակել, որ «մենք` հայերս, կարող ենք հպարտանալ մեր երկրով»:
«2750 տարի է անցել այն ժամանակներից, երբ անառիկ բլրի վրա հիմնվեց Էրեբունի ամրոցը: Դարերով է ստեղծվել մեծ հայկական մշակույթը, ձևավորվել ժողովրդի ավանդույթներն ու սովորույթները, ծանր փորձությունների գնով է թրծվել մեր ազգային նկարագիրը: Ամբողջ աշխարհին են հայտնի իրենց Հայրենիքը փառաբանած հայերի անունները: Մարտիրոս Սարյանի կտավները, Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունը, Մարիետա Շահինյանի գրքերը համաշխարհային մշակույթի նվաճումներ են: Խորհրդային գիտության պարծանքն է Վիկտոր Համբարձումյանը: Միամտություն կլիներ կարծել, թե ինչ-որ մեկն ի զորու է վատաբանել հայկական մշակույթը, ստվեր գցել հայ ժողովրդի վրա: Ցավոք, պատմվածքում տեղ են գտել կենցաղի նկարագրության հետ կապված ցավալի անճշտություններ, և ես շնորհակալ եմ բոլորին, ով մատնանշեց դա: Թեև առանձին դեպքերում կարելի է նաև հակադարձել ընթերցողներին: Հայաստանի էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության ԳՀԻ գիտաշխատողները պնդում են, թե հայերը երբեք փափախ չեն կրել, իսկ Հայաստանի Գիտությունների ակադեմիայի հրատարակչության խմբագիրները վստահաբար հաստատում են այդ փաստը: Ուզում եմ հիշեցնել հարգելի ընկերներին հետևյալ հայկական ասացվածքը. «Կնոջդ թակելու փոխարեն, հանի փափախդ, թակիր ու նորից դիր»: Եվ մի՞թե ՀԽՍՀ ԳԱ կենդանաբանության ինստիտուտի կոլետիվին, որոնք գրում են, թե «փլավը հայի համար նույնքան ավանդական ուտեստ է, որքան աղապուրը` չինացու», հայտնի չեն տասնյակ հին հայկական ասացվածքներ և ասույթներ, որտեղ հիշատակվում է այդ ավանդական ուտեստը, օրինակ. «Փլավ կա` ախորժակ չկա, ախորժակ կա` փլավ չկա»,-գրել է Դովլաթովը:
Ըստ Դովլաթովի, սփյուռքահայերը, որքան էլ ձգտեն մոտ լինել հայրենիքին, հեռու են մնում նրանից: Ավանդույթները պահպանելու նրանց ջանքերը հեգնանք են առաջացնում, քանի որ օտարության իրողություններն այլ են` հնարավորություն չեն տալիս «օրեր շարունակ անցկացնել Սևանի ափին կամ ձիավարելով»: Ուստի, ինչպես կարծում է Դովլաթովը, Հայաստանից դուրս ապրող հայերի մոտ հայրենիքի հանդեպ սերը պահպանվում է միայն երգերում:

19 Декабрь 2016 - 09:35 AMT
В своем известном романе «Человеческая комедия» американский писатель армянского происхождения Уильям Сароян, помимо основной сюжетной линии, раскрывает также историю жизни лавочника Ары.
В этом коротком фрагменте Сароян дает описание армян, покинувших родину. По мнению писателя, неудивительно, что на душе у них тоска.
Сароян отдает огромное значение родному языку. Примечательно, что в предисловии «Человеческой комедии» писатель выражает надежду, что найдется необыкновенный переводчик, который переведет его рассказ на армянский язык, и он будет напечатан теми буквами, которые будут понятны его матери.
Сароян несколько раз подчеркивает красоту армянского языка. По его убеждению, язык символизирует родину. Сарояновский герой – лавочник Ара, состоятельный человек, у которого есть все, чтобы жить спокойной жизнью, не находит себе места. Его «снедает тоска». В одном из эпизодов, как только он обслуживает очередного покупателя и тот уходит, Ара «вдруг» заговаривает со своим сыном по-армянски. Сароян показывает, что родину чувствуешь только тогда, когда говоришь на своем языке.
«Весь мир свихнулся. В России, поблизости от нашей родины, по соседству с нашей прекрасной маленькой страной, идет война, и миллионы людей, миллионы детей голодают. Их мучит холод… они голы и босы, бродят без корки хлеба… А мы? Что мы делаем? Здесь, в Итаке, в Калифорнии, в этой большой стране, в Америке? Что делаем мы? Наряжаемся в хорошую одежду… Катаемся на автомобиле, любуемся природой. Сытно и вкусно едим. По ночам спокойно спим в постели. И что же? Мы еще недовольны!», – говорит сарояновский герой Ара.
Он обращается к своему сыну и призывает его быть лучше него, он говорит: «Не смей быть таким, как я, слышишь? Будь счастлив! Будь счастлив! Пусть меня снедает тоска, но хоть ты должен быть счастлив!».
По Сарояну – армяне, оказавшиеся вдалеке от своей родины – люди несчастные или ищущие счастья. Несмотря на то, что благодаря своему трудолюбию, им удается благополучно обустроить свою жизнь на чужбине, подобно герою Аре, их мучает тоска по родине.
«Вы родились не как я в чужих краях, вы родились на Родине. Сейчас вы не понимаете, какое это счастье. Вы потом поймете… Многие из вас станут путешествовать по миру, увидят красивые, удивительные места, и тогда поймут, что нет места красивее и слаще, чем Родина», – писал Сароян, который родился и умер во Фресно.
Правда в завещании писатель просил захоронить урну с его прахом в Ереване, что и было сделано в 1982 году, спустя год после его смерти.
Сароян неоднократно утверждал, что пусть он пишет по-английски и об американской среде, душа, которая вынуждает его писать – армянская. Он относил себя к семье армянских писателей и в своем творчестве показал, какими становятся армяне вдалеке от родины – они мечтают вернуться назад, правда неизвестно когда и как. Эта неизвестность и неопределенность не позволяет им быть довольными собой и своей жизнью в полную меру.
Курт Воннегут – «Синяя борода»
Другой значительный американский писателей 20-го века – Курт Воннегут считал Сарояна своим духовным наставником. Он написал роман «Синяя борода», главный герой которого – Рабо Карабекян является прототипом армянского художника Аршила Горки.
Аршил Горки родился в1904-м году в Ване. Он является одним из основателей «абстрактного сюрреализма» и считается одним из влиятельнейших американских художников 20 века. Картины Горки выставлены во всех крупнейших галереях США, а также в лондонской «галерее Тейт».
«Синяя борода» вышла в свет в Нью-Йорке в 1987 году. Он рассказывает об армянине Рабо Карабекяне, сыне спасшихся от Геноцида армян и обосновавшихся в Америке родителей.
«Нам здесь хорошо известны нескончаемые страдания армян. Среди моих друзей немало армян, одними из них были великий американский писатель Уильям Сароян и художник Аршил Горки», – писал Воннегут в одном из своих писем.
Воннегут был лично знаком с Аршилом Горки и представителями армянской диаспоры США.
Тем примечателен случай, рассказанный поэтом Генрихом Эдояном, что однажды он встретил Воннегута и сказал ему: «Ты похож на армянина», тот ответил: «Я рад, потому что Уильям Сароян был армянином. В Америке говорят, что армянин может оставаться голодным до 12 часов, но после 12 он обязательно раздобудет себе пропитание. Ты — первый армянин из Армении, которого я вижу. Но познакомил меня с армянами Уильям Сароян. Он — мой духовный учитель».
По сюжету романа, Рабо Карабекян — успешный американский художник. Он не был непосредственным очевидцем Геноцида армян в Турции, но боль от незаживающих душевных ран, которую испытывали родители, передалась ему.
«У родителей в Старом свете были большие семьи. Родственников они потеряли во время резни, когда Турецкая империя объявила их предателями по двум причинам: во-первых, они были умные и грамотные, а во-вторых, у многих имелись родичи по ту сторону границы» (отрывок из«Синей бороды»).
Примечательно, что Воннегут – немец по происхождению, называл свой роман автобиографическим.
История жизни Карабекяна оказалась близка писателю, поскольку он сам явился свидетелем массовых убийств и его держали в качестве военнопленного в Дрездене в 1945 году. Когда авиация ВВС США начала бомбить город, он спрятался в подвалах скотобойни и выжил, однако следующие несколько дни разгребал развалины и извлекал трупы. Один из самых знаменитых романов Воннегута «Бойня номер пять» рассказывает об этих событиях.
«Германская империя, союзник турецкой, послала беспристрастных военных наблюдателей оценить, сколько народу погибло в первый на столетие геноцид — слово, которого тогда еще не существовало ни на одном языке. Теперь всем известно, что такое геноцид, — это тщательно продуманная операция с целью уничтожения каждого представителя определенного подсемейства рода человеческого, будь то мужчина, женщина или ребенок. Столь грандиозные планы требуют решения чисто технических задач: как дешево и быстро убить такую массу крупных, хорошо соображающих животных, да чтобы никто не удрал, а потом еще ликвидировать горы мяса и костей. Турки, поскольку были в этом деле пионерами, не имели навыков для действительно большого бизнеса и не располагали необходимыми техническими средствами. Зато не пройдет и четверти века, как немцы великолепно продемонстрируют и то, и другое. А турки просто хватали подряд всех армян, которые попадутся, когда обшаривали дома или прочие места, где армяне работали, отдыхали, играли, молились, учились и так далее, а затем выгоняли их в чистое поле, оставив без еды, питья и крова, и избивали или палили, пока никого в живых не останется. А уж ликвидировали беспорядок, довершая дело, собаки, коршуны, грызуны разные и совсем под конец черви», – писал Воннегут.
«Я сказал своим сыновьям, чтобы они не принимали участия в бойнях и чтобы, услышав об избиении врагов, они не испытывали бы ни радости, ни удовлетворения», – говорил он, тем самым приводя к мысли, что боев и страданий и так, было слишком много.
В одном из своих последних интервью, Воннегут, говоря о творческом процессе, отмечал: «Не думаю, что художник вообще знает, зачем он делает то или иное — это не поддаётся логике… всё это просто изливается из нас».
На примере жизни Рабо Карабекяна, Воннегут показывает, что каждый армянин причастен к судьбе своего народа: и тот, кто не являлся непосредственным свидетелем Геноцида, носит в себе «не заживающиеся раны».
Сергей Довлатов –«Когда-то мы жили в горах»
Однажды Курт Воннегут обратился с письмом к только что переехавшему в США писателю армянского происхождения, Сергею Довлатову:
«Я тоже люблю вас, но Вы разбили мое сердце. Я родился в этой стране, бесстрашно служил ей во время войны, но так и не сумел продать ни одного своего рассказа в журнал «Нью-Йоркер». А теперь приезжаете вы и – бах! – Ваш рассказ сразу же печатают. Что-то странное творится, доложу я вам…
Если же говорить серьезно, то я поздравляю Вас с отличным рассказом, а также поздравляю «Нью-Йоркер», опубликовавший наконец-то истинно глубокий и универсальный рассказ. Как вы, наверное, убедились, рассказы в «Нью-Йоркере» отражают радости и горести верхушки мидлкласса… Я многого жду от вас и от вашей работы. У вас есть талант, который вы готовы отдать этой безумной стране. Мы счастливы, что Вы здесь».
К моменту получения письма от Воннегута, Довлатовым уже был написан рассказ «Когда-то мы жили в горах», в котором он с иронией рассказывает об армянах Ленинграда. Как позже признал сам писатель, в рассказе он пытался показать насколько далеки армяне общины от своих истинных традиций и культуры.
Когда-то мы спускались в погреб. А сейчас бежим в гастроном. Мы предпочли горам — крутые склоны новостроек. Мы обижаем жен и разводим костры на паркете. НО КОГДА-ТО МЫ ЖИЛИ В ГОРАХ! (отрывок из рассказа«Когда-то мы жили в горах»).
Довлатов впервые опубликовал рассказ «Когда-то мы жили в горах» в журнале «Крокодил» в 1968 году, тогда, к своему изумлению, он получил много отзывов от своих соотечественников из Армении и все отклики были возмущенными. Довлатову пришлось написать объяснительное письмо:
«Дорогие земляки! Рассказ вызвал много откликов из Армении, но, к сожалению, весьма нелестных. Авторы писем обвиняют меня в незнании обычаев родного армянского народа, в искажении действительности. Так вот, прежде всего, хочу подчеркнуть, что в своем рассказе я попытался с иронией изобразить армян, давно живущих вдалеке от Армении, например в Ленинграде, потерявших связи с армянскими традициями. И сохранивших, культивирующих лишь чисто декоративные, экзотические, а в конечном счете ложные представления об обычаях своего народа. Нетрудно догадаться, что многое из того, о чем говорится в рассказе, имеет непосредственное отношение и к его незадачливому автору. Таким образом, большинство упреков, обращенных вами ко мне, уже адресовано мной героям моего рассказа»,- объяснял Довлатов.
Он также не позабыл упомянуть, что «мы, армяне, можем гордиться своей страной».
«2750 лет прошло с тех пор, как на неприступном холме была заложена крепость Эребуни. Веками создавалась великая армянская культура, складывались традиции и обычаи народа, в тяжелых испытаниях формировался его национальный характер. Всему миру известны имена армян, прославивших свою Родину. Полотна Мартироса Сарьяна, музыка Арама Хачатуряна, книги Мариэтты Шагинян стали достоянием мировой культуры. Гордостью советской науки является Виктор Амбарцумян. Наивно было бы думать, что кому-то по силам очернить армянскую культуру, бросить тень на армянский народ. К сожалению, в рассказе имеются досадные неточности, связанные с описанием быта, и я благодарен всем, кто указал мне на них. Хотя в отдельных случаях можно и возразить кое в чем читателям журнала. Научные сотрудники Армянского НИИ экономики и организации сельского хозяйства утверждают, что армяне никогда не носили папах, а редакторы издательства Академии наук Армении уверенно подтверждают этот факт. Хочу напомнить уважаемым товарищам армянскую пословицу: «Вместо того чтобы бить жену, сними папаху, побей ее и снова надень». И неужели коллективу сотрудников Института зоологии АН Армянской ССР, которые пишут: «Плов для армянина такое же национальное блюдо, как для китайца рассольник», — неизвестны десятки древних армянских изречений и поговорок, в которых упоминается это традиционное кушанье, ну скажем: «Плов есть — аппетита нет, аппетит есть — плова нет», – писал Довлатов.
По Довлатову, армяне диаспоры, как бы они не пытались быть близко к своей родине, остаются далеки от нее. Их попытки сохранять традиции выглядят иронично, поскольку реальность на чужбине не может дать возможности «целыми днями валяться на берегу Севана и скакать верхом». Потому, как считает Довлатов, у армян, живущих не в Армении, любовь к родине остается только в песнях.