Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարությունում հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության 10 խոշոր ներկրող կազմակերպության ներկայացուցիչներին՝ լսել ներկրողների գործունեությանն առնչվող խնդիրները և կառավարությունից սպասվող այն քայլերը, որոնք բարենպաստ պայմաններ կստեղծեն հետագա գործունեության համար:
Տնտեսվարողները, մասնավորապես նշել են, որ վերջին ժամանակաշրջանում փաստաթղթաշրջանառությանը, այդ թվում՝ մաքսային ձևակերպումներին առնչվող հարցերին տրվում են օպերատիվ լուծումներ: Որպես խնդիր նրանք առանձնացրել են բեռնափոխադրումների հետ կապված հարցը, որը պայմանավորված է անբարենպաստ եղանակի հետևանքով Վերին Լարսում ստեղծվող իրավիճակով:
Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ կառավարությունը ներկայում քայլեր է ձեռնարկում նոր տրանսպորտային սխեմաներ մշակելու և Վերին Լարսի ճանապարհին այլընտրանքային տարբերակներ գտնելու ու տնտեսվարողներին առաջարկելու ուղղությամբ, որոնք թույլ կտան ինչպես ներկրումն, այնպես էլ արտահանումը կազմակերպել ավելի նպաստավոր պայմաններում և կանխատեսելի ժամանակահատվածում:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև խոշոր ներկրող կազմակերպությունների գործունեությանը վերաբերող այլ հարցեր, այդ թվում՝ ներկրվող որոշ ապրանքատեսակների արտադրությունը Հայաստանում կազմակերպելու հնարավորությունը:
Դեկտեմբերի 18-ին վարչապետ Կարապետյանը հանդիպել է նաև ՀՀ 10 խոշոր արտադրող-արտահանող ընկերության ներկայացուցիչների հետ և նշել, որ արտահանման խթանման համար կառավարությունը նախատեսում է ձեռնարկություններին ցուցաբերել գործուն աջակցություն: Մասնավորապես, ոլորտում նախատեսվում է մշտապես մոնիթորինգի ենթարկել արտահանումը կարգավորող իրավանորմերը, բացահայտել և վերացնել վարչարարության խոչընդոտները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ոլորտին վերաբերվող մի շարք հարցեր, մասնավորապես, ՀՀ-ում արտադրված ապրանքների իրացման հետ կապված արտաքին շուկաներում առաջացող խնդիրները: Կարևորվել է մաքսային վարչարարության ընթացակարգերի պարզեցման մեխանիզմների մշակումն ու դրանից բխող գործառույթների իրականացումը:
Վարչապետը շեշտել է, որ կառավարությունը հետևողական է լինելու բարձրացված խնդիրների լուծմանը, քանի որ չափազանց կարևորում է Հայաստանում արտահանմանը միտված արտադրական ընկերությունների գործունեությունը:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը դեկտեմբերի 14-ին հանդիպել է Հայաստանի 10 խոշոր հարկ վճարող կազմակերպությունների ղեկավարներին՝ լսելու նրանց գործունեությանը խոչընդոտող խնդիրները և կառավարությունից սպասվող այն քայլերը, որոնք բարենպաստ պայմաններ կստեղծեն հետագա զարգացման համար:

Правительство Армении в настоящее время предпринимает шаги в направлении разработки новых транспортных схем, поиска альтернатив Верхнему Ларсу. Об этом заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян 19-го декабря.
Армянский премьер в правительстве провел встречу с представителями 10 крупных компаний-импортеров, сообщает пресс-служба армянского правительства.
Карапетян ознакомился с проблемами, с которыми сталкиваются импортеры. Последние представили ожидаемые от правительства шаги по созданию благоприятных условий для дальнейшей деятельности.
Хозяйствующие субъекты в частности отметили, что в последний период вопросы, касающиеся документооборота, в том числе таможенных оформлений, получают оперативные решения. По их словам, проблемы существуют в сфере грузоперевозок, и обусловлены они ситуацией, возникающей на КПП Верхний Ларс в связи с неблагоприятными погодными условиями.
Премьер отметил, что правительство Армении в настоящее время предпринимает шаги в направлении разработки новых транспортных схем, поиска альтернатив Верхнему Ларсу и содействия хозяйствующим субъектам. По его словам, данные шаги позволят организовать как импорт, так и экспорт в более благоприятных условиях и в предсказуемые сроки.
В ходе встречи обсуждались также другие вопросы, касающиеся деятельности компаний-импортеров, в том числе возможность организации производства ряда импортируемых товаров в Армении.
18 декабря премьер Карапетян провел встречу с представителями 10 крупных компаний-экспортеров Армении и отметил, что для стимулирования экспорта правительство Армении планирует оказать предприятиям действенное содействие.
В ходе встречи обсуждался ряд вопросов, касающихся сферы, в частности проблемы, возникающие на зарубежных рынках в связи с реализацией произведенных в РА товаров. Была отмечена важность разработки механизмов упрощения процедур таможенного администрирования.