Հայաստանում ծնվածների մեկ քառորդը` 25%-ն, այժմ արտերկրում է ապրում: Այս տվյալները հայտնի են դարձել Pew Research Center կենտրոնի հետազոտության արդյունքում:
Հետազոտության մեջ օգտագործվել են ՄԱԿ 2015թ. տվյալները:
Ըստ արդյունքների, 9 երկիր կորցրել է իր բնակչության մեկ հինգերորդը կամ մեծամասնությունը: Բոսնիայում և Հերցոգովինայում ծնվածների մեկ երրորդն ապրում է արտերկրում, իր երկիրն է լքել Ալբանիայում և Ճամայկայում ծնվածների 28%-ը:
Ըստ զեկույցի, Ղազախստանում, Սիրիայում, Տրինիդադ և Տոբագոյում, Մակեդոնիայում և Պորտուգալիայում ծնվածներից յուրաքանչյուր հինգերորդն ապրում է այլ երկրում:
Որոշ դեպքերում մեծ արտահոսքի պատճառն ակնհայտ է: Երբեմն մարդկանց ստիպում է փախուստի դիմել հակամարտությունը կամ ֆիզիկական վտանգը, ասվում է հետազոտության մեջ: Որպես թարմ օրինակ բերվում է Սիրիան, որտեղ 2011-ից ի վեր քաղաքացիական պատերազմ է գնում, 22%-ը կամ 5 մլն ստիպված է եղել հեռանալ երկրից:
Որպես արտագաղթի ևս մեկ պատճառ, Pew Research Center կենտրոնը նշում է ֆինանսական վիճակը բարելավելու ցանկությունը:
Հետազոտությունը վերաբերում է հիմնականում այն երկրներին, որտեղ արտագաղթը ընդհանուր բնակչության համեմատ մեծ տոկոս է կազմում: Սակայն զեկույցում ընդգրկված երկրներից ոչ մեկը արտագաղթածների քանակով առաջատար չէ: Այդպիսի երկրների առաջին 5-ում են Հնդկաստանը, որտեղից 15,6 մլն մարդ է արտագաղթել, Մեքսիկան` 12,3 մլն արտագաղթածներով, ՌԴ-ն` 10,6 մլն արտագաղթածներով, Չինաստանը` 9,6 մլն-ով և Բանգլադեշը, որտեղից 7,2 մլն մարդ է հեռացել:
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության, մշտական բնակչության քանակաը ՀՀ-ում 2016-ի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմում է 2 993 900 մարդ: Մինչդեռ, 2016-ի հունվարի 1-ի դրությամբ ՀՀ մշտական բնակչության քանակը 2 998 600 էր: ՄԱԿ զեկույցում ասվում է, որ ՀՀ բնակչության քանակն աննշան աճել է` հասնելով 3 մլն:

A quarter of those born in Armenia currently live abroad, a recent study by the Pew Research Center revealed.
The study uses 2015 data from the United Nations and shows that today nine countries have lost a fifth or more of their population.
In Bosnia-Herzegovina, one-third of the birth populations are now abroad, and 28% of Albanians and Jamaicans have also left their native country.
According to the report, one out of five among the native-born population of Kazakhstan, Syria, Trinidad and Tobago, Macedonia and Portugal live in other countries.
In some cases, the reason is obvious: conflict or physical danger are causing people to flee, the study said, citing the fighting in Bosnia-Herzegovina, which broke out in the 1990s, forcing many to leave the country.
"There have been more recent cases of exodus: 22% of (or 5 million) Syrians, have left since 2011, coinciding with the outbreak of civil war," the analysis said.
"Others leave in order to seek improved economic opportunities."
The research focuses on those countries where the highest proportion of the population has emigrated. When looking at bare numbers, however, none of these countries appears in the top five.
Those with the largest numbers of people not living in their birth countries are India (15.6 million emigrants), Mexico (12.3 million), Russia (10.6 million), China (9.6 million) and Bangladesh (7.2 million).