Հայաստանի հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը ճանաչվել է Հայաստանի 2016 թվականի լավագույն ֆուտբոլիստ:
«Մանչեսթեր Յունայթեդի» կիսապաշտպանը երկրում լավագույնն է ճանաչվել ՀՖՖ-ի գործկոմի, Բարձրագույն խմբի առաջնության թիմերի նախագահների, գլխավոր մարզիչների, ավագների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների քվեարկության արդյունքերով:
2-րդ տեղում է Գևորգ Ղազարյանը, 3-րդում՝ Մարկոս Պիզելին:
Հենրիխ Մխիթարյանը Հայաստանի տարվա լավագույն ֆուտբոլիստ է ճանաչվում արդեն 7-րդ անգամ: Մինչ այս նա կոչմանն արժանացել էր 2009 թվականին, ինչպես նաև անընդմեջ՝ 2011-ից 2015 թվականներին:
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան ամփոփել է նաև «Տարվա լավագույն մարզիչ» անվանակարգում 2016 թ. քվեարկության արդյունքները: Հավաքելով 154 միավոր՝ 2016 թ. լավագույն մարզիչ է ճանաչվել Գյումրիի «Շիրակի» գլխավոր մարզիչ Վարդան Բիչախչյանը, որի անունը 17 անգամ նշվել է առաջին, 22 անգամ՝ երկրորդ, 3 անգամ՝ երրորդ հորիզոնականում:
122 միավորով երկրորդ հորիզոնականն զբաղեցրել է Երևանի «Ալաշկերտի» նախկին գլխավոր մարզիչ Աբրահամ Խաշմանյանը: 59 միավորով երրորդ հորիզոնականն զբաղեցրել է Հայաստանի մինչև 21 տարեկանների հավաքականի և Երևանի «Բանանցի» գլխավոր մարզիչ Արթուր Ոսկանյանը:

Полузащитник сборной Армении и английского «Манчестер Юнайтед» Генрих Мхитарян признан лучшим футболистом Армении по итогам 2016 года.
Мхитарян признан лучшим футболистом года по итогам голосования членов исполкома Федерации футбола Армении, президентов, главных тренеров, капитанов клубов высшей лиги чемпионата Армении, а также представителей СМИ.
Второе место по результатам голосования занял игрок португальского «Маритиму» Геворг Казарян, третьим признан Маркос Пицелли, выступающий за «Аль Фуджейру» из Объединенных Арабских Эмиратов.
Генрих Мхитарян признавался лучшим футболистом года в Армении семь раз: в 2009-м году, также в 2011-м, 2012-м, 2013-м, 2014-м, 2015-м годах.