Վայոց Ձորի մարզի Խնձորուտ գյուղը սահմանակից է Նախիջևանին: Խորհրդային հասարակարգի փլուզումից հետո այստեղ արտաքին լուսավորության քայքայված ենթակառուցվածքներ են եղել։ Տեղում փորձել են լուծել խնդիրը և համայնքային միջոցներով լուսավորել են մի քանի փողոց, սակայն արդյունքը գոհացուցիչ չի եղել. սպառվել է սպասվածից ավելի շատ էլեկտրաէներգիա՝ ապահովելով ոչ բավարար լուսավորություն: Լուսարձակների մեծ մասն էլ շարքից դուրս է եկել՝ առաջացնելով դրանք նորերով փոխարինելու և հետևաբար՝ լրացուցիչ ծախսեր կատարելու անհրաժեշտություն:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությամբ իրականացվող՝ «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում գյուղում մեկ տարի առաջ ծրագիր է մեկնարկել: Առաջին փուլով տեղակայվել է 60 LED լուսարձակ՝ լուսավորելով գյուղի հիմնական փողոցները. 1800մ երկարությամբ տարածություն։
Համագործակցող կողմերն ավարտել են նաև ծրագրի երկրորդ փուլը: Այս անգամ տեղակայվել է 34 LED լուսարձակով արտաքին լուսավորության համակարգ: Լուսավորվել է 3200մ երկարությամբ տարածություն։ Ամբողջ ծրագրի արդյունքում տեղադրվել է 94 լուսարձակ, լուսավորվել 5000մ տարածություն՝ ընդգրկելով ամբողջ գյուղը: Խնձորուտի բնակիչները Նոր տարին կդիմավորեն ամբողջությամբ լուսավորված գյուղում:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը և բնակիչները:
«Այս ծրագիրն ունի կարևոր առանձնահատկություն. այն չի սահմանափակվում կոնկրետ երևացող արդյունքով: Տարիներ հետո հնարավոր կլինի արձանագրել դրա բնապահպանական օգուտը, մինչդեռ ֆինանսականը՝ շատ արագ: Հատկապես սահմանին ապրող մեր հայրենակիցների համար այս պահին առավել առաջնային է ծախսերի կրճատումը: Մենք ձգտում ենք թեթևացնել և՛ բնակչի, և՛ գյուղի, և՛ համայնքի բեռը: Տնտեսված միջոցներով տեղում կարող են լուծել մեկ այլ խնդիր: Հենց սա է պատասխանատու մոտեցումը, որով մենք առաջնորդվում ենք գործունեության առաջին իսկ օրերից»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրումը համայնքային զարգացման կարևոր նախապայման է:
Ծրագրի արդյունքում էապես կկրճատվեն համայնքների բյուջետային ծախսերը՝ թույլ տալով դրանք ուղղել այլ խնդիրների լուծմանը: Բնապահպանական բաղադրիչով հանդերձ՝ էներգախնայող տեխնոլոգիաների կիրառումը թույլ կտա ոչ միայն թեթևացնել Զառիթափ համայնքի ֆինանսական բեռը, այլև՝ աշխուժացնել Խնձորուտ գյուղի կյանքը։ Բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակների շահագործումը տնտեսապես արդյունավետ է բյուջետային համեստ միջոցներ ունեցող գյուղերի համար: Այսպիսի համակարգի օգտագործումը 80 տոկոսով կնվազեցնի էներգիայի ծախսը՝ թեթևացնելով մարդկանց ֆինանսական բեռը:

The village of Khndzorut in Vayots Dzor province borders Nakhijevan. The village had a dilapidated infrastructure of outdoor lighting after the collapse of the Soviet Union. Seeking to solve this problem, the locals lightened several streets, although the result was not satisfying: more energy was used than expected, providing insufficient lighting. Most of the light bulbs were out of order, while their replacement with new ones demanded additional expenditures.
A program was launched in the village a year ago in the framework of Alternative Energy project, jointly implemented by the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets and VivaCell-MTS. During the first stage of the program 60 LED lights have been installed in the village illuminating the main streets – a 1800 meter-long area.
The collaborating parties also completed the second stage of the program. This time a lighting system of 34 LED lights was installed to lighten an area of 3200 meters. As a result, 94 lights were installed to illuminate the whole village.
The launch of the system was attended by the General Manager of VivaCell-MTS Ralph Yirikian, the Founder of FPWC Ruben Khachatryan and the residents of the community.
“This program stands out in one important aspect: it is not limited to particularly tangible outcome. Its environmental usefulness will be seen years after, unlike its financial efficiency. Cutting financial expenses is particularly important for our compatriots living in border areas. We strive to ease the burden of the residents, the village, as well as the community,” said Yirikian.
The installation of the energy efficient outdoor lighting system is an important precondition for community development, VivaCell-MTS said in a statement.
As a result of the project the budgetary spending will be significantly reduced, which will allow the residents to solve other problems. The use of the energy efficient technologies will enable the relieve the financial burden of Zaritap community, and to enliven the life of Khndzorut village as well.
The use of environmental and energy-efficient LED lights is economically efficient for villages with small budgets. The use of such a system will reduce the community's outdoor lighting costs by up to 80%, easing the financial burden of the residents.