Տարին բավականին բարդ էր թե Հայաստանի տնտեսության, և թե ՏՏ ոլորտի համար․ PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2016-ի կարևորագույն իրադարձություններն այս ոլորտում։
Զինվել համբերությամբ, մերժել կարծրատիպերը
Փետրվարի 5-ին Երևանում մեկնարկեց Startup Europe Week 2016 Yerevan միջոցառումը, որի նպատակն էր համախմբել ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներին և նպաստել երկրում մեկնարկած սկսնակ ընկերությունների միջավայրի զարգացմանը: Միջոցառմանը մասնակցում էին ստարտափերի հայկական էկոհամակարգի գլխավոր «դերակատարները»: Քննարկումների ժամանակ ի հայտ եկան կարևոր խնդիրներն ու խոչընդոտները, որոնց բախվում են ՏՏ ոլորտի սկսնակ ընկերությունները: Միջոցառման անցկացումը դա թույլ կտա դիտարկել Հայաստանը որպես ՏՏ ոլորտի նոր ընկերությունների տեխնոլոգիական զարգացման կարևորագույն հանգույցներից մեկը Եվրոպայում: Զուգահեռաբար նման միջոցառում էր անցկացվել 340 քաղաքում․ Երևանը դարձավ այդ մեծ էկոհամակարգի մասը, ինչին շատ քիչ քաղաքներ են կարողացել հասնել տարածաշրջանում:
Գառնի, Գեղարդ` գուցե նո՞ր ուղղություններ
Localz անվանմամբ հայկական ստարտափը մշակել էր առցանց հարթակ, որը թույլ է տալիս զբոսաշրջիկներին ձևավորել անհատական տուրեր և ընտրել լավագույն զբոսավարին: Localz-ի օգնությամբ զբոսաշրջիկն ընտրում է ուղևորության տարրերը` ըստ ցանկության հեռացնելով այն ամենն, ինչ ավելորդ է համարում: Օրինակ, եթե նա ցանկանում է այցելել Գառնի կամ Գեղարդ, բայց մտադրություն չունի տեսնելու Քարերի սիմֆոնիան, կարող է հեռացնել այդ կետը: Իր հարցման հիման վրա զբոսաշրջիկը գնային առաջարկ է ստանում մասնավոր զբոսավարից, որը գրանցված է հարթակում: Յուրաքանչյուր զբոսավար իր պրոֆիլն ունի, որտեղ արտացոլվում է նրա վարկանիշը` հիմնված նախորդ զբոսաշրջիկների գնահատականների վրա, և իր հետ կապված մեկնաբանությունները` կրկին նախորդ զբոսաշրջիկների, որոնք օգտվել են նրա ծառայություններից:
Հայկական ֆիլմերը հասանելի են ամբողջ աշխարհին
Հարմարավետ կինոդիտման համար այլևս պարտադիր չէ կինոթատրոն այցելել և հերթ կանգնել` բջջային տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս տառացիորեն ամբողջ համաշխարհային կինոն գրպանում պահել: Հետևելով համաշխարհային միտումներին` հայկական Fambox սկսնակ ընկերությունը մշակել է Netflix ծառայության իր տարբերակը: Գլխավոր տարբերությունն այն է, որ այստեղ կան հայկական արտադրության գրեթե բոլոր ֆիլմերը: Առցանց տեսապորտալը ներառում է հայկական արտադրության գրեթե բոլոր ֆիլմերը` մոտ 1000 կինոնկար, սկսած նախորդ դարի 30-ականներին նկարահանվածներից մինչև վերջին ֆիլմերը:
Ինչպես ՏՏ-ն կարող է օգնել ռազմարդյունաբերության կայացմանը
Ապրիլյան ռազմական գործողությունները ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում աչքի ընկան հակառակորդի կողմից մարտական անօդաչու թռչող սարքերի լայն կիրառմամբ: Հասկանալի դարձավ, որ 21-րդ դարի երկրորդ տասնամյակում ՏՏ ոլորտի հիմնական թրենդերից մեկը հանդիսացող դրոնները ժամանակակից պատերազմի լիարժեք մաս են կազմում։ Դրանից ելնելով՝ հայկական ՏՏ ընկերությունները ցանկություն հայտնեցին համագործակցել պաշտպանության նախարարության հետ` համատեղ մշակելու համար անօդաչուների հայտնաբերման, պաշտպանության և հետախուզման արդիական համակարգեր: ՏՏ մի քանի ընկերությունների ուժերով ստեղծվեց «Հրազդան» կոնսորցիումը, որի շրջանակներում այդ ընկերությունները լուծումներ են ներկայացնում․ դրանք կարելի է օգտագործել անօդաչու թռչող սարքերում, բարդ ռոբոտացված ինժեներային համակարգերում` կան լուծումներ, կապված կապի, լոկալիզացիայի հետ և այլն:
Հայկական ընկերությունները ներկայացրին տիեզերքին առնչվող իրենց լուծումները
Ապրիլի 22-23-ն առաջին անգամ Հայաստանում տեղի ունեցավ Տիեզերական հավելվածների 5-րդ միջազգային մրցույթի (International Space Apps Challenge) հայկական տուրը, որի կազմակերպիչն էր ԱՄՆ Օդագնացության և տիեզերական տարածության հետազոտությունների ազգային վարչությունը (NASA): Մրցույթն անցկացվեց ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի միջազգային կոնֆերանս կենտրոնում: Մրցույթի կարևոր առանձնահատկությունն այն էր, որ թույլ տվեց միավորել ՏՏ ոլորտի և տիեզերքի ուսումնասիրության ոլորտի ջանքերը` գլոբալ խնդիրների լուծման և լայն զանգվածների շրջանում տիեզերական հետազոտությունների հանդեպ հետաքրքրության խթանման նպատակով:
PixArt-ի տրիումֆը
Թերևս, հայաստանյան ամենահաջողակ և հայտնի հավելվածներից մեկը՝ PicsArt-ը, վենչուրային հիմնադրամներից ներգրավել է ընդհանուր առմամբ $45 մլն՝ երեք փուլով: Խոշորագույն ֆինանսական հոսքը տեղի ունեցավ 2016թ-ի ապրիլին, երբ ընկերությունը, որն արդեն իսկ կարող է համարվել հռչակավոր Instagram-ի մրցակիցը, ներգրավեց $20 միլիոն DCM Ventures-ից և Siguler Guff & Company-ից։
Armath ինժեներային լաբորատորիաներ
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) և Ucom ընկերության միջև հունիսին տորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ վերջինս ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն Armath անվանումը կրող շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Նախագիծը նպատակ ունի խթանելու տեխնոլոգիական կրթությունը Հայաստանի համայնքների բոլոր դպրոցներում, նպաստելու աշակերտների մոտ ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրության առաջացմանը, վաղ տարիքից ճարտարագիտական մտածելակերպի զարգացմանը և բանիմաց ուսանողների նախապատրաստմանը։
ArmPhone սմարթֆոններ
Հունիսին Technology and Science Dynamics (TSD) ընկերությունը վաճառքի հանեց ArmPhone սմարթֆոնների առաջին մոդելները: Սպառողին ներկայացվել էր 5 տարբեր մոդել՝ յուրաքանչյուրն իր առանձնահատկություններով: Սմարթֆոնների առանձին մոդելներ մինչև 32 ԳԲ ներքին հիշողություն ունեն, Android 6.0 կամ Android 5.1 օպերացիոն համակարգ, մատնահետքի ճանաչման սենսորներ և 4G կապ։ Ընդհանուր առմամբ Հայաստանում 2016-ի հունվար-հունիսին արտադրվել էր 696 պլանշետ, ինչպես նաև 450 բջջային հեռախոս:
Yandex Taxi
2016թ-ի հուլիսից Հայաստանում սկսեց գործել Yandex Taxi ծառայությունը․ հավելվածի միջոցով տաքսի պատվիրելու ծառայությանն ամենասկզբում միացված էր ավելի քան 250 մեքենա Երևանի 11 տաքսի ծառայությունից: Թվային հսկայի՝ Հայաստան մուտք գործելը որոշակի խնդիրներ առաջացրեց մեր երկրում ոլորտի առաջատարի՝ gg-ի համար, սակայն ներկայումս երկու ընկերությունները լիովին զբաղեցրել են իրենց տեղը շուկայում՝ առաջացնելով մրցակցություն, ինչից օգուտ կստանա առաջին հերթին հաճախորդը։
Yecup ընկերությունը քրաունդֆանդինգի ռեկորդակիր
«Քրաուդֆանդինգի հայ արքան» ու բացառիկ ռեկորդակիրը տարվա ընթացքում դարձավ Yecup ընկերությունը, որը ներկայացնում է աշխարհում առաջին «խելացի» ջերմաբաժակը սելֆիի գործառույթով: Առաջին փորձը Indiegogo հարթակում անհաջող էր` նպատակ էր դրված հավաքել $40.000, բայց գործընթացն ավարտվեց $26.182 նիշով: Սակայն, հեղինակները կարողացան տեխնոլոգիայի Yecup 365 ընդլայնված ֆունկցիաներով նոր տարբերակը ներկայացնել: Երկրորդ դրամահավաքը նույն հարթակում գերազանցեց ակնկալվող գումարը 894%` հավաքելով $292.013:
Digitec Expo-2016
Սեպտեմբերի վերջին հայկական ՏՏ ընկերությունները ներկայացրեցին իրենց նորագույն լուծումները Digitec Expo ամենամյա 12-րդ տեխնոլոգիական ցուցահանդեսում: Ավելի քան 170 տեխնոլոգիական ընկերություն Հայաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Թայվանից, Չինաստանից, Իրանից և այլ երկրներից 3 օր շարունակ այցելուներին ներկայացրեց տեխնոլոգիական նորույթները, նորարարական մշակումները, նոր հավելվածները, ռոբոտներն ու համակարգչային խաղերը:
ArmHiTec-2016
Հոկտեմբերին Երևանում անցկացվեց Հայաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրի համար խիստ կարևոր նշանակություն ունեցած ArmHiTec-2016 սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների առաջին միջազգային ցուցահանդեսը։ ArmHiTec-2016 ցուցահանդեսի շրջանակներում ցուցադրվեցին նաև Հայաստանում արտադրված նորագույն տեխնոլոգիական լուծումներ, օպտիկաէլեկտրոնային սարքեր, տվյալների փոխանցման համակարգեր, ժամանակակից սպառազինության նմուշներ, ահաբեկչության դեմ պայքարի ստորաբաժանումների հանդերձանք, սահմանների հսկման համակարգեր, անօդաչու թռչող սարքեր և այլն:
Երևանն իր ողջ հմայքով
Հոկտեմբերին երևանցիները և մայրաքաղաքի հյուրերը կարող էին քաղաքի փողոցներում տարօրինակ ավտոմեքենա տեսնել` համայնապատկերային նկարահանումների համար նախատեսված մեծ տեսախցիկով: Դա այսպես կոչված «պանորամամոբիլն» էր, որը Երևանի համայնապատկերային նկարահանումներ էր իրականացնում հայտնի «Yandex. Քարտեզների» «Yandex.Պանորամա» քարտեզագրման ծառայության ընդլայնման համար: Դա հնարավորություն տվեց ունենալ քաղաքի գործնականում բոլոր փողոցների և շենքերի եռաչափ պատկերները, ինչպես նաև ավելացնել Երևանի քարտեզների ճշգրտությունն ու մանրակրկիտությունը «Yandex. Քարտեզներում»:

16 January 2017 - 15:09 AMT
The year was rather hard both for the Armenian economy and the IT market. PAN presents the most important IT events of 2016.
Practicing patience and breaking stereotypes
Startup Europe Week 2016 Yerevan kicked off in the Armenian capital on February 5 with the purpose to unite representatives of the IT field, boost the development of startup environment and reveal the most urgent problems the startups face. According to the organizers, the gathering that brought together the main players of the field would help represent Armenia as one of Europe’s most important IT hubs and part of a huge ecosystem. Similar events were simultaneously held in 340 cities.
Garni, Geghard… or new destinations?
Armenian startup Localz has developed an online platform, which offers tourists to outline individual tours and choose the guide they want. With the help of the platform, tourists pick up the places to visit and remove the one they don’t wish to see. For example, if a foreigner wants to visit Garni and Geghard but doesn’t want to see the Symphony of Stones, this point can be removed. On the basis of the inquiry the tourist can get pricing proposal from the guides registered at the platform. Each guide has a personal profile with rating based on assessments of tourists. Thus, the price depends both on the tour peculiarities and professional rating of the guide.
Armenian movies available for the whole world
It’s no more necessary to visit a movie theater and stand in queues in order to comfortably watch a film, as mobile technologies allow carrying the world cinematography in your pocket. To keep up with the global trends, a small Armenian startup developed its own analog of Netflix, incorporating an almost complete collection of Armenian films. Fambox service is not only a mobile application for iOS and Android but also a website and application for smart TVs. Online video portal includes almost all Armenian films (about 1000 films starting from 1930s).
How IT companies can help military industry
The April escalation saw a large number of unmanned aerial vehicles (UAVs) enabled by Azerbaijan. It became clear that drones are ‘direct participants’ of any hostilities taking place in the 21st century. Realizing this fact, Armenian IT companies expressed readiness to cooperate with the Ministry of Defense for joint development of modern surveillance and safety systems. Some firms combined efforts to create Hrazdan consortium, which embraces several companies offering solutions for drones, as well as robotized engineer systems for communications, localization and so on.
Armenian companies offer space solutions
On April 22-23, Armenia hosted the fifth International Space Apps Challenge organized by the U.S. National Aeronautics and Space Administration (NASA). The contest which took place at the international conference center of Byurakan observatory was meant help unite efforts of IT specialists for solutions of global tasks and raise awareness about space exploration.
PixArt triumph
PicsArt, one of the best Armenian applications, attracted a total of $45 million at three stages: $10 million from Sequoia Capital in February 2015; $15 million from Sequoia Capital and Insight Venture Partners in June 2015; $20 from DCM Ventures and Siguler Guff & Company in April 2016.
Armath engineering laboratories
According to a memorandum signed between the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and UCOM company, the latter will make investments to open about 70 Armath engineering hobby group laboratories in 9 Armenian provinces. The project aims to promote technological education in community schools, arouse students’ interest toward latest technologies and develop architectural skills.
ArmPhone smartphones
The Technology and Science Dynamics (TSD) unveiled in June five different versions of the long-anticipated ArmPhone smartphones. Each of the phones provides a slew of features, including up to 32GB of internal storage, Android 6.0 or Android 5.1 OS, fingerprint sensors and 4G connectivity. On the whole, 696 tablets and 450 cell phones were produced in Armenia in January-June 2016.
Yandex Taxi
Yandex Taxi service entered the Armenian market in July, attracting drivers from other taxi services and undermining the activity of Armenian market leader ggTaxi. However, in the course of time, the two companies entrenched themselves, creating healthy competitiveness that will certainly work in favor of the Armenian users.
Yecup company beats Armenian crowdfunding record
Yecup company beat Armenian crowdfunding record, presenting its selfie-making “smart thermal mug”. The first attempt at Indiegogo was a failure: the project garnered $26,182 instead of the necessary $40,000. However, the developers offered an updated Yecup 365 that was a great success, exceeding the needed sum by 894% and getting $292,013.
Digitec Expo 2016
The 12-th annual international DigiTec Expo 2016 was held late September under the slogan “Fest for technological Armenians”. The 3-day event brought together more than 120 companies from Armenia, Russia, Ukraine, Belarus, Taiwan, China, Iran and other countries. DigiTec’s main goal is to create a favorable environment for communication between high-tech companies, other sectors of the economy and society, to expand the international cooperation and present the ICT achievements and challenges.
ArmHiTec 2016
In October, Yerevan hosted ArmHiTec 2016, an international exhibition of arms and defense technologies. Special detachment troops marked the opening of the event, which featured military-technical products of 50 companies representing nine states. Latest technological solutions, data transmission systems, optoelectronic devices, anti-terror outfit and drones produced in Armenia were displayed.
Yerevan at its best
Yerevan residents could in October observe a strange vehicle with a big panoramic camera touring the streets of the Armenian capital. This was the so-called panorama-mobile photographing Yerevan to enlarge the database of Yandex Maps service, which will in the future provide a 3D view of the streets and building of the city and give an opportunity to zoom the map. The shooting team made panorama photos of Yerevan to further place them on the map for the users to view the streets, specifically the central avenues.