Դեկտեմբերի 27-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 6.25%:
Նոյեմբերի 15-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 6.5%: 2016-ի սեպտեմբերի 27-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 6.75%: Օգոստոսի 16-ի նիստում որոշվել է իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 7.25%:
Հունիսի 28-ին ԿԲ խորհուրդը որոշել է իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 7.5%: 2016-ի մայիսի 17-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 7.75%: 2016թ. մարտի 29-ի նիստում ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշել է իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 8.25%: Դրանից առաջ ԿԲ-ն նվազեցրել էր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25%-ով փետրվարի 16-ին, սահմանելով այն 8.5%:
Դեկտեմբերի 27-ի որոշման հիմնավորման մեջ ասվում է, որ 2016 թ. նոյեմբերին արձանագրվել է 1.0% գնաճ՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 0.6%-ի դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնանկումը շարունակել է մեղմվել՝ կազմելով 0.6%: Այնուամենայնիվ, ԿԲ գնահատումների համաձայն մոտակա ամիսներին գնանկումային միջավայրը դեռևս կպահպանվի:
Արտաքին հատվածում պահպանվել են համաշխարհային տնտեսության աճի դանդաղ տեմպերը, իսկ միջազգային ապրանքային շուկաներում շարունակել են արձանագրվել գնաճային զարգացումներ: ԿԲ խորհուրդը գնահատում է, որ առաջիկա ամիսներին արտաքին հատվածից էական գնաճային ազդեցություններ դեռևս չեն ակնկալվում: Այդուհանդերձ, առկա են որոշակի գնաճային ռիսկեր՝ կապված ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի կողմից տոկոսադրույքի բարձրացման ընթացքի և զարգացող երկրների վրա դրա ազդեցության հետ:
Խորհուրդն արձանագրում է, որ տնտեսական ակտիվության տեմպերը շարունակում են դանդաղել՝ հիմնականում պայմանավորված առաջարկի գործոններով, մասնավորապես՝ գյուղատնտեսության ճյուղի՝ սպասվածի համեմատ առավել խորը նվազմամբ: Աստիճանաբար շարունակվում է նաև ներքին պահանջարկի վերականգնումը՝ առավելապես ի հաշիվ 2015-2016 թթ-ի ընթացքում իրականացված խթանող դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունների:
Այդուհանդերձ, Դրամավարկային քաղաքականության չորրորդ եռամսյակի ծրագրով նախանշված որոշ գնանկումային ռիսկեր դառնում են ավելի առարկայական, այդ թվում՝ գնաճային սպասումների նվազումը և փետրվարին ակնկալվող էլեկտրաէներգիայի սակագնի իջեցումը, որոնք առավել հավանական են դարձնում 2017 թ. համար նախանշված գնաճի՝ կանխատեսման միջակայքի ստորին հատվածում պահպանվելը:
Այս պարագայում, ԿԲ խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում հերթական անգամ թուլացնել դրամավարկային պայմանները: Խորհուրդը կարծում է, որ իրականացված դրամավարկային քաղաքականությունը բավարար խթաններ է ձևավորել 2017 թ. գնանկումային միջավայրը հաղթահարելու և կանխատեսվող հորիզոնում գնաճի նպատակի իրագործման համար:
Միևնույն ժամանակ ԿԲ Խորհուրդը գնահատում է, որ տոկոսադրույքները բավականին նվազել են և ավանդական դրամավարկային քաղաքականության հնարավորությունները ներկայումս սահմանափակված են, սակայն ԿԲ-ն հավատարիմ է մնում գների կայունությունն ապահովելու իր գլխավոր նպատակին և անհրաժեշտության դեպքում իր ողջ գործիքակազմով համարժեքորեն կարձագանքի՝ միջնաժամկետ հատվածում ապահովելով գնաճի նպատակի իրագործումը:
Լոմբարդային ռեպոների և բանկերից ներգրավվող միջոցների տոկոսադրույքները սահմանվել են համապատասխանաբար 7.75 % և 4.75 %:

Совет Центрального банка Армении на заседании во вторник принял решение снизить ставку рефинансирования на 0.25 п.п. до 6.25%, сообщает пресс-служба регулятора.
В ноябре 2016 года была зафиксирована 1%-ная инфляция по сравнению с 0.6% за тот же месяц прошлого года, в условиях чего 12-месячная дефляция продолжала смягчаться, составив 0.6%. Тем не менее, в соответствии с оценками ЦБ, в ближайшие месяцы дефляционная среда пока сохранится.
Во внешнем секторе сохранялись медленные темпы роста мировой экономики, а на международных товарных рынках продолжали фиксироваться инфляционные развития.
Совет ЦБ считает, что в ближайшие месяцы из внешнего сектора существенного инфляционного воздействия пока не ожидается. Тем не менее, существуют определенные инфляционные риски, связанные с процессом повышения ставки со стороны ФРС США, а также его воздействием на развивающиеся рынки.
Совет ЦБ зафиксировал, что темпы экономической активности продолжают замедляться, что, в основном, обусловлено факторами предложения, в частности, более глубоким, чем ожидалось спадом в агросекторе.
Постепенно продолжается восстановление внутреннего спроса, особенно, за счет реализованных в 2015-2016 году стимулирующих денежно-кредитной и налогово-бюджетной политик.
Тем не менее, некоторые инфляционные риски, заложенные в программе денежно-кредитной политики на четвертый квартал, становятся более предметными, в том числе, уменьшение инфляционных ожиданий и ожидающееся в феврале понижение тарифов на электроэнергию, что делает более вероятным сохранение запланированной на 2017 год инфляции около нижнего порога прогнозируемого коридора.
Совет ЦБ считает, что реализованная денежно-кредитная политика сформировала достаточные стимулы для преодоления дефляционной среды в 2017 году и реализации показателя инфляции в прогнозируемом горизонте.
«В тоже время, по оценке Совета, процентные ставки достаточно снизились, и возможности традиционной денежно-кредитной политики в настоящее время ограничены, однако ЦБ продолжает придерживаться своей главной цели по обеспечению стабильности цен и в случае необходимости соразмерно среагирует с использованием всего своего инструментария, обеспечив реализацию показателя инфляции в среднесрочный период», – отмечается в сообщении.
Ставки ломбардного репо и привлеченных от банков средств установлены на уровне 7,75% и 4,75%, соответственно.
ЦБ Армении с начала 2016 года снижает ставку рефинансирования уже в восьмой раз. Так, в феврале ставка была снижена с 8,75% до 8,5%, в марте – до 8,25%, в мае – до 7,75%, в июне – до 7,5%, в августе – до 7,25%, в сентябре – до 6,75% и в ноябре – до 6,5%.