Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ ցավոք, մարտական գործողությունների ժամանակ հայկական կողմը ևս կրել է կորուստներ:
«ՀՀ պետական սահմանի պաշտպանության համար մղված մարտերի ընթացքում զոհվել են ավագ լեյտենանտ Շավարշ Մելիքսեթի Մելիքյանը, շարքայիններ Էդգար Գրիգորի Նարայանը և Էրիկ Գարիկի Աբովյանը»,- նշել է Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տիրապետում է ադրբեջանական կողմից ՀՀ պետական սահմանի խախտման անհերքելի ապացույցների: Տեղի ունեցած սադրանքի ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղից դեպի հարավ արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ։

Three Armenian servicemen were killed in Azerbaijan's attempted subversive attack near the village of Chinari in Tavush province in the early hours of Thursday, December 29, a Defense Ministry spokesman said in a Facebook post.
"The Armenian Armed Forces neutralized the Azeri troops' activity on the border and thwarted the attack, which resulted in deaths and injuries, including among our forces," Artsrun Hovhannisyan said.
"Senior Lieutenant Shavarsh Melikyan, privates Edgar Narayan and Erik Abovyan were killed in the fighting that broke out after the diversionary attack was attempted."
According to Hovhannisyan, the Armenian Defense Ministry possesses undeniable evidence of violation of the state border by Azerbaijan.
"Azerbaijani military authorities bear the whole responsibility for the provocation," he added.
Hovhannisyan said earlier that Azerbaijani troops attempted a subversive attack near the village of Chinari in Armenia's Tavush province in the early hours of Thursday.