Դեկտեմբերի 29-ի և լույս 30-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 40 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր հրաձգային զինատեսակներից և դիպուկահար հրացաններից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1300 կրակոց:
ԼՂՀ ՊՆ-ից հայտնում են, որ անհրաժեշտ դեպքերում դիմելով նաև պատասխան քայլերի, ՊԲ-ի դիրքապահ ուժերը շարունակում են վերահսկել իրավիճակը և հստակորեն կրում մարտական հերթապահություն:
Միևնույն ժամանակՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ գիշերը ՀՀ-Ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է եղել, քիչ կրակոցներ են հնչել: ՀՀ ԶՈւ-երը լիովին վերահսկում են իրավիճակը:
Դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղից դեպի հարավ արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ։ ՀՀ պետական սահմանի պաշտպանության համար մղված մարտերի ընթացքում զոհվել են ավագ լեյտենանտ Շավարշ Մելիքսեթի Մելիքյանը, շարքայիններ Էդգար Գրիգորի Նարայանը և Էրիկ Գարիկի Աբովյանը:

30 Декабрь 2016 - 06:40 AMT
В ночь с 29-го на 30-е декабря Азербайджан на линии соприкосновения с Нагорно-Карабахской Республикой (НКР) нарушил режим прекращения огня около 40 раз, сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
В указанный период ВС Азербайджана произвели по карабахским позициям более 1400 выстрелов из разнокалиберного стрелкового оружия.
Передовые подразделения Армии обороны НКР прибегли к ответным действиям и уверенно продолжили выполнять стоящую перед ними боевую задачу.
В ночь на 29-е декабря ВС Азербайджана на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения нарушили режим прекращения огня около 40 раз. Об этом сообщает министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР). В указанный период ВС Азербайджана произвели по армянским позициям свыше 750 выстрелов из разнокалиберного огнестрельного оружия. Наиболее интенсивные нарушения были зафиксированы в восточном направлении (Акна).