Գերմանիայի իշխանությունների հրապարակած հետազոտության համաձայն, Ամանորի գիշերը բազմաթիվ հրավառությունների պատճառով օդի աղտոտվածության մակարդակը գերազանցում է թույլատրելի սահմանը:
Մասնավորապես, BBC-ն հաղորդում է, որ Ամանորի գիշերը Մյունխենում արված չափումները ցույց են տվել, թե օդում վնասակար նյութերը 27 անգամ գերազանցել են ԵՄ խորհրդի կողմից խորհուրդ տրվող սահմանը՝ 50 միկրոգրամ վնասական մասնիկներ մեկ խորանարդ մետրում:
Ընդհանուր առմամբ, ամբողջ երկրում այդ օրը մոտ 4000 տոննա վնասակար նյութ է նետվում օդ, ինչը հավասար է մեկ տարում բոլոր ավտոմեքենաների արտանետումների 15%-ին:
Հրավառությունների պատճառով փոշու, կեղտի մասնիկները դառնում են միկրոմասնիկներ, որոնք ազդում են մարդու թոքերի վրա և կարող են առաջացնել առողջական լուրջ խնդիրներ:
Շրջակա միջավայրի պաշտպանության կազմակերպությունը պահանջում է իշխանություններից արգելել մասնավոր անձանց հրավառություն կազմակերպել: Ավելի վաղ Շրջակա միջավայրի եվրոպական գործակալությունը հայտնել էր, որ Եվրոպայում օդի աղտոտվածությունը տարեկան հանգեցնում է մոտ 467.000 մարդու վաղաժամ մահվան:

3 Январь 2017 - 11:56 AMT
Согласно исследованиям, уровень загрязнения воздуха в новогоднюю ночь из-за множества фейерверков превысил допустимые нормы.
В частности, замеры, проводившиеся в Мюнхене в новогоднюю ночь, показали, что уровень вредных веществ в воздухе превысил в 27 раз рекомендованные ЕС 50 микрограмм вредных частиц на кубометр воздуха, пишет BBC.
Вообще же, как отмечается, по всей стране в этот день в воздух выбрасывается около четырех тысяч тонн вредных веществ, что можно приравнять к 15% всех автомобильных выбросов за год.
Из-за фейерверков частицы пыли, грязи и копоти становятся микрочастицами, а затем беспрепятственно попадают в легкие и могут вызывать серьезные проблемы со здоровьем.
Организации по защите окружающей среды требуют от властей ввести запрет на использование фейерверков частными лицами.
Ранее Европейское агентство по окружающей среде сообщило, что в Европе загрязнение воздуха ежегодно приводит к преждевременной смерти около 467 тысяч человек.