Կանխվել է Թուրքիայից մաքսանենգ ճանապարհով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ներկրումը Հայաստան:Ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի կենտրոնը տեղեկացնում է, որ ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` Հայաստանի քաղաքացի Ա. Հ.-ն, 2016 թվականի դեկտեմբերի 31-ից գտնվելով Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում, իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով` «հերոին» ու «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցների խմբաքանակ և «Ստամբուլ-Երևան» չվերթով տեղափոխել Հայաստան:
2017 թվականի հունվարի 3-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանում մաքսային հսկողության «կարմիր ուղին» հատելուց անմիջապես հետո վերոհիշյալ թմրամիջոցները հայտնաբերվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ Քրեական օրենսգրքի 267.1-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով և 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (իրացնելու նպատակով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ապօրինի ձեռք բերելը, պահելը, փոխադրելը և Հայաստանի պետական սահմանով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների մաքսանենգություն կատարելը):
«Ա. Հ.-ն ձերբակալվել է, կատարվում է նախաքննություն: Միջոցներ են ձեռնարկվում ենթադրյալ հանցակիցներին բացահայտելու ուղղությամբ», – ասված է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի հաղորդագրությունում:

5 Январь 2017 - 14:41 AMT
В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных Службой нацбезопасности, пресечен случай контрабандного ввоза в Армению крупной партии наркотиков из Турции.
Как сообщает пресс-служба СНБ, в соответствии с полученными предварительными данными, гражданин Армении А.О., находясь на территории Турции, 31-го декабря незаконно приобрел с целью сбыта партию наркотиков «героин» и «метамфетамин» в особо крупных размерах и транспортировал в Армению авиарейсом Стамбул-Ереван.
Сотрудники СНБ обнаружили данную партию наркотиков 3-го января после прохождения «красной зоны» таможенного контроля в ереванском аэропорту «Звартноц».
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1-му части 4-й статьи 267.1-й и пункту 2-му части 3-й статьи 266-й Уголовного кодекса Армении (Незаконное приобретение, хранение, перевозка наркотических средств в особо крупных размерах в целях сбыта и контрабандный ввоз через госграницу Армении наркотических средств в особо крупных размерах).
«А.О. задержан, ведется следствие. Предпринимаются меры по выявлению предполагаемых соучастников»,- говорится в сообщении СНБ РА.