Yahoo ընկերությունը, որը համացանցի հնագույն որոնողական համակարգերից մեկի հետևում է կանգնած, առաջիկայում կարող է փոխել անվանումը և դառնալ Altaba:
«Դարաշրջանի վերջը» իրականություն կդառնա, երբ ավարտին հասցվի Verizon հեռահաղորդակցային հսկային պորտալի վաճառքի գործարքը: Դա է վկայում ընկերության նոր զեկույցը, որը ներկայացվել է ԱՄՆ Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովին, գրում է Ferra.ru-ն:
2016-ի հունիսից ի վեր Verizon-ը գնում է Yahoo-ի հիմնական բիզնեսը 4,8 մլրդ դոլարով: Ընդ որում, ընկերությունը կպահպանի Alibaba-ի բաժնետոմսերի 15 տոկոսն ու Yahoo Japan-ի 35,5 տոկոսը: Անհրաժեշտ անցումային գործընթացներից հետո, Altaba-ն կաշխատի որպես ներդրումային ընկերություն: Ակնկալվում է, որ գործարքը կավարտվի 2017-ի առաջին եռամսյակում:
Գործարքի ավարտից հետո, Altaba-ի վարչությունում կմնա տնօրենների խորհրդի միայն 5 գործող անդամ: Վարչության մյուս անդամները, այդ թվում նաև գործող տնօրեն Մարիս Մայերը, կհեռանան նոր ընկերությւոնից:

11 Январь 2017 - 07:58 AMT
Компания Yahoo, стоящая за одним из старейших поисковых интернет-порталов, может в неотдаленном будущем сменить свое название на Altaba.
«Конец эпохи» наступит в случае завершении сделки по продаже портала телекоммуникационному гиганту Verizon. Эти новости следуют исходя из свежего отчета компании в Комиссию по ценным бумагам и биржам в США, пишет Ferra.ru.
Как известно с июня 2016 года, Verizon покупает основной бизнес Yahoo за 4.8 миллиарда долларов. При этом во владении компании останутся 15% акций Alibaba и 35.5% Yahoo Japan. После необходимых переходных процессов, Altaba будет работать как инвестиционная компания. Ожидается, что сделка по продаже завершится к концу первого квартала 2017 года.
После завершения сделки в управлении Altaba останутся только пять текущих членов совета директоров. Остальные члены правления, включая текущего исполнительного директора, Мариссу Майер, уйдут из новой компании.