19 երկրի Ազգային հակադոպինգային կազմակերպությունները (NADO) կոչ են արել հեռացնել ՌԴ մարզիկներին մասնակցությունից միջազգային բոլոր մրցումներին և զրկել երկիրը ցանկացած մրցություն անցկացնելու իրավունքից: Որպես հիմք է ընդունվում Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության (WADA) անկախ հանձնաժողովի հետաքննության արդյունքները, որը գլխավորում է Ռիչարդ Մաքլարենը:
«Քանի որ Մաքլարենի հետաքննության արդյունքում նոր անհերքելի ապացույցներ են ի հայտ եկել Ռուսաստանում պետական մակարդակով դոպինգի կիրառումը թաքցնելու վերաբերյալ, ղեկավարությունը կոչ է անում հեռացնել Ռուսաստանին մասնակցությունից բոլոր միջազգային մրցումներին, քանի դեռ սպորտն ու հակադոպինգային համակարգը Ռուսաստանում չեն համապատասխանում WADA-ի պահանջներին»,-ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է Lenta.ru-ն:
«Ղեկավարությունը նաև խնդրում է տեղափոխել ՌԴ տարածքում կայանալիք մրցումներն ու մորատորիում հայտարարել երկրում մրցումների անցկացման համար»,-ասվում է տեքստում: Բացի այդ, NADO ղեկավարները նշել են, որ բոլոր հակախթանիչ կազմակերպությունները պետք է անկախ լինեն:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի հակադոպինգային գործակալության (UKAD) ղեկավար Դևիդ Քենվորթին հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է համարում հեռացնել ՌԴ-ին մասնակցությունից 2018-ին կայանալիք ձմեռային Օլիմպիական խաղերին կորեական Փխենչհանում:
2016-ի դեկտեմբերին Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության (WADA) անկախ հանձնաժողովը Ռիչարդ Մաքլարենի գլխավորությամբ զեկույց է հրապարակել ռուս մարզիկների կողմից դոպինգի օգտոգարծման մասին: Զեկույցում ասվում էր, որ Վիտալի Մուտկոն և նրա տեղակալ Յուրի Նագորնիխը առնչություն ունեն խթանիչների նմուշների հետ գործողություններին: Հեղինակները պնդում են, որ կեղծման նշաններ էին հայտնաբերվել Սոչիի Օլիմպիադայի ռուս մեդալակիրներից 12-ի նմուշներում: Ըստ հանձնաժողովի, անալիզների հետ կապված մախինացիաներին առնչություն ունեն հազարից ավելի ռուս մարզիկներ:

Национальные антидопинговые организации (NADO) 19 стран выступили за отстранение российских спортсменов от участия во всех международных соревнованиях и лишение страны права проведения всех состязаний по результатам расследования независимой комиссии Всемирного антидопингового агентства (WADA) Ричарда Макларена.
«В связи с появлением новых неопровержимых доказательств существования государственной системы сокрытия допинга в России по результатам расследования Макларена руководство призывает отстранить страну от участия во всех международных соревнованиях, пока спорт и антидопинговая система в России не станет отвечать требованиям WADA», — говорится в заявлении, пишет Lenta.ru.
«Также руководство просит перенести все запланированные на территории России соревнования и установить мораторий на проведение других турниров в стране», — отмечается в тексте. Кроме того, руководители NADO подчеркнули, что все антидопинговые организации должны быть независимыми.
7 января глава Антидопингового агентства Великобритании (UKAD) Дэвид Кенворти посчитал, что сборная России должна быть отстранена от участия в Олимпийских играх 2018 года в южнокорейском Пхенчхане. По его словам, Международный олимпийский комитет (МОК) совершил ошибку, не отстранив всю российскую сборную от участия в летней Олимпиаде-2016 в Рио-де-Жанейро.
Вторая часть доклада независимой комиссии WADA под руководством Макларена была представлена 9 декабря. В ней сообщается, что фальсификации с допинг-пробами выявлены у двух россиян, завоевавших четыре золотые медали Олимпиады-2014 в Сочи. Кроме того, сотрудников Московской антидопинговой лаборатории обвинили в сокрытии положительных проб посредством добавления в них соли и кофе.