PanARMENIAN.Net-ը զրուցել է նրա հետ սեփական հասակի ընձեռած հնարավորությունների և առաջացնող բարդությունների մասին:
Մինչև Փարիզը
Արշավիրն ավարտել է Ջրաշենի միջնակարգ դպրոցը: Ասում է՝ դպրոցական տարիներին ամենևին էլ դասարանի ամենաբարձրահասակը չի եղել: Հասակակիցներից սկսել է առանձնանալ 15-16 տարեկանում, երբ սրընթաց հատել է 2 մ-ի սահմանը:
«Ընտանիքիս մյուս անդամներն առանձնապես բարձրահասակ չեն, հայրս ու մայրս միջին հասակ ունեն, եղբայրս էլ 1.80 սմ է»,- ասում է նա:
Դպրոցն ավարտելուց հետո սովորել է Երևանի պետական տնտեսագիտական քոլեջում, մասնագիտությամբ ֆինանսիստ է, բայց երբեք մասնագիտությամբ չի աշխատել:
«Աշխատանք գտնելն ինձ համար բարդ խնդիր էր, ամեն տեղ անհարմարություններ կային: Մասնագիտությամբ ֆինանսիստ եմ, շատ էի ուզում իմ մասնագիտությամբ աշխատել, բայց քանի որ փորձ չունեի, դա արդեն իսկ խնդիր էր: Անվտանգության աշխատակից եմ աշխատել որոշ ակումբներում: Ու հետո եկավ մի ժամանակաշրջան, որ նորից անաշխատանք մնացի: Որոշեցի դիմել ԱԻՆ` պարոն Արմեն Երիցյանին… Լսել էի, որ շատ մարդկանց է օգնում, և իրոք, խնդրանքս չմերժվեց: Մի քանի օրվա ընթացքում ընդունվեցի աշխատանքի՝ որպես հրշեջ-փրկարար: Արմեն Երիցյանն այն եզակի մարդն էր, որն ինձ աջակցեց: Ցավոք, հիմա նա չկա, թող Աստված իր հոգին լուսավորի»:
Արշավիրի «Վերջին զանգը»
Հայ հսկան նշում է, որ հասակն աշխատանքի ժամանակ և՛ օգնում էր, և՛ խանգարում.
«Հասակովս շատ էի օգտակար լինում, բայց նաև խնդիր էր ամեն անգամ մեքենա նստելն ու իջնելը, կանչի վայրում աշխույժ լինելը, վազելը: Բայց, ինչ արած, ուրիշ ելք չկար, պետք է աշխատեի, որ որոշ չափով կարիքներս հոգայի ու տանն օգտակար լինեի: Իմ կյանքն այսպիսին է՝ հեշտ բան չկա»:
Ընդհանրապես, հասակի պատճառով Արշավիրը ստիպված է լինում անթիվ խոչընդոտներ հաղթահարել: Նրա համար բարդ է թե մեքենա նստելը, թե հասարակական տրանսպորտից օգտվելը, թե իր հասակին համապատասխան աթոռ ու մահճակալ գտնելը: Մեկ այլ պատմություն է հագուստ ու կոշիկ «հայթայթելը».
«Ամեն ինչ արտասահմանից ենք պատվիրում, հիմնականում ԱՄՆ-ից: Այն էլ ստիպված ենք հատուկ չափս պատվիրել, քանի որ անգամ այնտեղ սովոր չեն նման չափսի՝ 53 համարի կոշիկ ու հագուստ արտադրել»:
Երազանքի ու հնարավորությունների քաղաքը
2015-ին Արշավիր Գրիգորյանը հրավեր է ստացել Փարիզում կայանալիք 2 մ 20 սմ և ավելի հասակ ունեցող անձանց միջոցառմանը, ուր ներկա էին մի քանի երկրների ամենաբարձրահասակ մարդիկ: Հայ մասնակիցն իր հասակով 3-րդն էր 20 հոգու մեջ:
«Մեծ հպարտություն էր ինձ համար, քանի որ երկիրս էի ներկայացնում, դա մի ուրիշ զգացողություն է: Ու նաև շատ հետաքրքիր էր տեսնել ինձանից բարձրահասակ մարդու: Ճիշտն ասած՝ սկզբում մի քիչ անսովոր էր»,- պատմում է նա ու հավելում. «Մի խոսքով, եկա ու որոշեցի, որ պետք է մնամ»:
Ֆրանսիայում Արշավիրն աշխատանք ունի, ասում է՝ կարևորն էլ դա է. սեփական կարիքները հոգալուց բացի նաև կարողանում է ծնողներին գումարով օգնել.
«Պետք է նշեմ, որ այստեղ էլ հասակիս հետ կապված բազմաթիվ խնդիրների եմ հանդիպում, դրանք ամենուրեք են, բայց չեմ բողոքում, լավ է: Այստեղ այնքանով է լավ, որ բժշկությունը գրեթե լիովին անվճար է, դա շատ մեծ բան է, քանի որ որոշ առողջական խնդիրներ ունեմ: Նաև այստեղ ևս ստիպված եմ հագուստի և կոշիկի հետ կապված ամեն ինչ պատվիրել»:
Արշավիրը դեռ ամուսնացած չէ, ասում է` իր հասակի աղջիկ չկա: Հայ հսկան, չնայած բոլոր դժվարություններին, հպարտ է իր հասակով: Գինեսի գրքում գրանցված ամենաբարձրահասակ մարդը 2 մ 54 սմ է: Արշավիրն ասում է՝ իր համար այնտեղ հայտնվելը գերնպատակ չէ, բայց դեմ չէր լինի:

PanARMENIAN.Net talked to the man about the possibilities and difficulties his height creates.
Arshavir went to a school in Jrashen. He says he wasn’t the tallest student at all. He started growing fast at the age of 15, rocketing to 2 meters. “The other members of my family are not tall. My parents are of medium height and my brother is 1m 80cm tall,” he says.
After leaving the school, Arshavir studied at Yerevan economic college, mastering as financial specialist, but never worked within his specialty after graduation.
“It was a problem for me to find a job. I wanted to work as a financier but lacked experience. I served as a security man in several clubs but then became unemployed again. At that time I decided to apply to the Minister of Emergency Situations Armen Yeritsyan, as I have heard he helped many people. Indeed, he didn’t ignore my request. Several days later I was accepted to the ministry as fire rescue crew member. Mister Yeritsyan was an exceptional man. God rest his soul.”
Arshavir’s school graduation day
The Armenian giant says that his height helped and troubled him at the same time. “The height was an advantage in many cases, but getting in and out of the car or fussing around during an emergency situation has always been a problem. Nevertheless, I had to work to somehow meet my needs and help my family. This is how I live and it’s never been easy,” he says.
In fact, being so tall causes Arshavir a lot of difficulties. Besides the transportation problem, it’s hard to find a chair or bed suitable for him, not to speak of finding proper clothes and shoes.
“I order everything from abroad, basically the United States, but finding size 53 shoes is not easy anyway,” he confesses.
The city of dreams and opportunities
In 2015, Arshavir was invited to the French capital to take part in an event for people, whose height exceeds 2m 20cm. The Armenian participant was the 3rd tallest man among 20 participants. “I was proud to represent my country. It was an extraordinary feeling, although a little bit embarrassing at the beginning,” he says. “Then I decided to stay in Paris.”
Arshavir has already found a job. He says he earns enough money to live by himself and to assist his family in Armenia. “I must say that the problems with my height have not disappeared and I still have to order clothes and shoes. But there is one big advantage: free healthcare, or almost free. I have some health issues and it’s a very important factor for me.”
Arshavir is not married yet. He says it’s hard to find such a tall woman. Despite all the difficulties, the Armenian giant is proud of his height. The tallest man measured by Guinness World Records is 2m 54cm. Arshavir says it has never been an obsession for him to be listed on the Guinness Book, but he wouldn’t mind if it happens.