ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում քննվող մի քանի քրեական գործերով օպերատիվ միջոցառումների և քննչական գործողությունների իրականացման արդյունքում բացահայտվել են հանրապետության տարբեր ոչ պետական բուհերում բարձրագույն կամ մասնագիտական կրթության վերաբերյալ կեղծ հիմքերով ձևակերպված պետական նմուշի ավարտական դիպլոմների տրամադրման դեպքեր:
Քննությամբ ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից հավատարմագրված ու Երևան քաղաքում և մարզերում գործող որոշ ոչ պետական բուհերի ռեկտորներ շահադիտական դրդումներով կեղծ ավարտական դիպլոմներ են հատկացրել դասընթացներին չմասնակցած, իսկ առանձին դեպքերում՝ նաև ընթացիկ ու ավարտական քննություններին չներկայացած անձանց։ Հատկանշական է, որ կեղծ դիպլոմները տրամադրվել են ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության, այլև օտարերկրյա, այդ թվում՝ Իրանի, ԱՄՆ-ի, Վրաստանի, ՌԴ-ի, Ուզբեկստանի և Իսրայելի մի քանի տասնյակ քաղաքացիների, որպիսի պայմաններում իրական են եղել թե նոր իրավախախտումների կատարման, և թե այլ անբարենպաստ հետևանքների առաջացման ռիսկերը:
Առերևույթ հանցանքներ կատարելու համար ոչ պետական բուհերի երեք ռեկտորին մեղադրանքներ են առաջադրվել առևտրային կաշառք ստանալու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 200 հոդվածի 3-րդ մաս) և առևտրային կամ այլ կազմակերպության ծառայողի կողմից իր լիազորությունները չարաշահելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214 հոդվածի 1-ին մաս) համար:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իրազեկում է, որ վերը նկարագրված, ինչպես նաև կեղծիքների հետ կապված այլ հանգամանքներում ստացված ավարտական դիպլոմներ կամ ակնհայտ կեղծ այլ փաստաթղթեր օգտագործելը քրեորեն հետապնդելի է և պատժվում է օրենքով։
Ծանուցում. Հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղքն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Благодаря широкомасштабным оперативным мероприятиям и следственным действиям в рамках нескольких уголовных дел, расследуемых в следственном управлении Службы нацбезопасности Армении, в различных негосударственных вузах страны были выявлены случаи выдачи дипломов государственного образца о высшем и профессиональном образовании, оформленных на фальшивых основаниях.
Как сообщает пресс-служба СНБ РА, согласно полученным предварительным данным, ректоры ряда лицензированных министерством образования и науки Армении и действующих в Ереване и областях республики негосударственных вузов из корыстных побуждений выдали дипломы лицам, не присутствовавшим на занятиях, а в отдельных случаях – не явившимся на промежуточные и выпускные экзамены.
Примечательно, что фальшивые дипломы предоставлялись не только гражданам Армении, но и десяткам граждан Ирана, США, Грузии, РФ, Узбекистана и Израиля, в связи с чем возникли риски правонарушений и других неблагоприятных последствий.
Трем ректорам не государственных вузов предъявлены обвинения в получении коммерческой взятки (часть 3-я статьи 200-й УК Армении) и в злоупотреблении полномочиями сотрудниками коммерческой или иной организации (часть 1-я статьи 214-й УК Армении).
СНБ Армении предупреждает, что использование фальшивых дипломов или иных подложных документов является уголовно преследуемым деянием и наказывается по закону.