«Գազպրոմ էքսպորտը» մտադիր է 2017-2018թթ. տարեկան 2-2.2 մլրդ խմ գազ առաքել Հայաստան Վրաստանի տարածքով:
Վրացական կողմն ու ռուսական «Գազպրոմ էքսպորտ» ընկերությունը համաձայնության են եկել, որով Վրաստանը դրամական փոխհատուցում կստանա Հայաստան առաքվող ռուսական գազի տարանցման համար:
«Ըստ պայմանավորվածության, ռուսական կողմը երաշխավորում է Վրաստանի տարածքով ՀՀ տարեկան 2-2.2 մլրդ խմ գազի առաքման դիմաց վճարումները, ինչպես նաև գազի մատակարարում Վրաստանին ճկուն պայմաններով` 1000 խմ դիմաց $30-ով, որը պակաս է 2016-ին գանձվող գումարից»,-ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մի շարք հանդիպումների արդյունքում մենք կարողացանք համաձայնության գալ վրաց գործընկերների հետ երկու կողմի համար օպտիմալ պայմաններով և պայմանավորվածության հասնել տարանցման պայմանների մասին»,-ասել է «Գազպրոմ էքսպորտի» գլխավոր տնօրեն Ելենա Բուրմիստրովան:
Հունվարի 10-ին Մինսկում կայացել է Կալաձեի երրորդ հանդիպումը «Գազպրոմի» ղեկավարության հետ: Կողմերն աշխատում էին նոր համաձայնագրի վրա, որով կամ պետք է պահպանվեին գործարքի նախկին պայմանները, կամ պետք է անցում կատարվեր տարանցման համար ֆինանսական վճարի եղանակին: Ինչպես ավելի վաղ նշել էր Կալաձեն, Վրաստանի դիրքորոշումը հետևյալն էր` ֆինանսական վճարման անցնելու դեպքում Վրաստանը պետք է համարժեք եկամուտ ստանա` ֆինանսական արտահայտմամբ:
Ըստ Կալաձեի, պայմանագիրը կնքվելու է 2 տարով և անհրաժեշտության դեպքում, սեզոնային դեֆիցիտի պայմաններում, Վրաստանը կկարողանա գազի լրացուցիչ ծավալներ ստանալ նվազ գնով` 185 դոլարով 215-ի փոխարեն: Մինչ այդ համաձայնագրերը կնքվում էին 1 տարով:

14 Январь 2017 - 08:43 AMT
«Газпром экспорт» планирует поставить в Армению через территорию Грузии 2-2.2 миллиарда кубометров газа в год в 2017-2018 годах.
«Газпром экспорт» и грузинская сторона достигли договоренности об условиях транзита российского газа в Армению через территорию Грузии, а также о финансовой выплате за транзит газа в Армению.
«В соответствии с достигнутыми договоренностями, российская сторона гарантирует оплату транспортировки газа через территорию Грузии в Армению в 2017-2018 годах в объемах 2-2.2 миллиарда кубометров в год, а также поставку газа в Грузию на гибких условиях, по цене на $30 за 1 тысячу кубометров ниже, чем в 2016 году», — отмечает компания, пишет РИА Новости.
«По итогам ряда встреч и длительных переговоров мы с грузинскими партнерами смогли выработать коммерческие условия, оптимальные для обеих сторон, и достичь договоренности об условиях транзита», — отметил гендиректор «Газпром экспорта» Елена Бурмистрова.
Ранее 10 января состоялась очередная встреча Бурмистровой и министра энергетики Грузии Кахи Каладзе по согласованию условий транзита газа в Армению через территорию Грузии и поставок газа в страну. Стороны вели работу над заключением нового соглашения, по которому стороны либо должны были перейти на финансовую оплату за транзит, либо сохранить прежние условия сделки, и Грузия бы продолжала получать 10% от общего объема поставок российского газа в Армению. Как отмечал ранее Каладзе, позиция Грузии заключается в том, что в случае перехода на финансовую выплату за транзит газа Грузия должна получить аналогичную выгоду, выраженную в денежном эквиваленте.