Ռուսական «Սպարտակի» նախկին հարձակվող Յուրա Մովսիսյանը, որն այժմ խաղում է «Ռեալ Սոլթ Լեյքի» կազմում, կարծում է, որ 2018-ին Ռուսաստանում կայանալիք աշխարհի առաջնությունը լավագույնն է լինելու Աշխարհի գավաթի մրցումների պատմության մեջ:
«Ես ճանաչում եմ ռուսներին, լավ գիտեմ այդ մարդկանց: Նրանք շատ բարեհամբույր են: Ես կարծում եմ, որ 2018-ին կայանալիք աշխարհի առաջնությունը լավագույնն է լինելու Աշխարհի գավաթի բոլոր նախորդ մրցումներից: Ռուսաստանում ուզում են ապացուցել, որ այնտեղ ամեն ինչ այդքան վատ չէ: Շատերը հիմարություններ են ասում Ռուսաստանի մասին` նստած համակարգչի կամ հեռուստացույցի առջև, ոչ մի անգամ չլինելով այդ երկրում:
Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու են ընկերներս: Հուսով եմ, որ Հայաստանը ևս կմասնակցի մրցաշարին:
Կարծում եմ, որ Ռուսաստանը աշխարհի առաջնությունն ընդունած լավագույն երկրներից կլինի: Ռուսները բարեհամբույր են, ձգտում են լավագույնը լինել, ֆինանսներ են ծախսում այդ ամենի համար: Հավանաբար, դա կլինի Աշխարհի գավաթի ամենաանվտանգ խաղարկություններից մեկը»,-ասել է Մովսիսյանը, գրում է Championat.com-ը` ESPN FC-ի վրա հղումով:
2016-ի հունվարից ամերիկյան «Ռեալ Սոլթ Լեյքում» վարձավճարով հանդես եկող Յուրա Մովսիսյանը հոկտեմբերի 11-ին դարձել է Յուտա նահանգը ներկայացնող ակումբի լիիրավ ֆուտբոլիստ: Մովսիսյանը 2016-ի ընթացքում MLS-ում մասնակցել է 27 հանդիպման, որոնցում դարձել է 9 գոլի ու 3 գոլային փոխանցման հեղինակ:
2016-ի նոյեմբերին Հայաստանի ազգային հավաքականի նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Արթուր Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ «ցանկացել է Յուրային տեսնել հավաքականում, բայց ֆեդերացիայի նախագահի պատասխանը բոլորին է հայտնի»:

18 Январь 2017 - 08:21 AMT
Бывший форвард сборной Армении и москровского «Спартака» Юра Мовсисян, который в настоящее время выстуипает за «Реал Солт-Лейк» (США) считает, что чемпионат мира 2018 года в России будет лучшим из всех Кубков мира.
«Я знаю русский народ, знаю, какой это тип людей. Они очень дружелюбны. Я считаю, что чемпионат мира 2018 года будет лучшим из всех предыдущих Кубков мира. В России хотят доказать, что там всё не так уж и плохо. Многие говорят глупости о России, сидя за компьютером или у экрана телевизора, даже ни разу не побывав здесь.
На чемпионате мира будут играть многие мои друзья. Надеюсь, что и Армения попадёт на турнир.
Повторюсь, я думаю, что Россия будет одной из лучших хозяек чемпионата мира в истории. Они дружелюбны, они хотят быть лучшими, они тратят деньги на всё. Вероятно, это будет один из самых безопасных Кубков мира», — сказал Мовсисян, передает Championat.com со ссылкой на ESPN FC.
Юра Мовсисян был исключен из сборной Армении в 2015 году из-за конфликта с президентом Федерации футбола РА Рубеном Айрапетяном. Нынешний тренер армянской сборной Артур Петросян заявлял, что хотел бы видеть Юру Мовсисяна в команде. Петросян заявил, что хотел видеть Юру Мовсисяна в армянской сборной. «Я хотел видеть Юру в сборной, но ответ президента федерации вы все знаете. Мы говорили с президентом ФФА (Рубеном Айрапетяном – ред.), и обо всем договорились. Тему Роберта Арзуманяна не обсуждали, потому что он сам добровольно покинул национальную команду. Об этом уже излишне говорить. В сборной, безусловно, будут изменения. Но об этом в данный момент не буду говорить», – сказал тренер.