ՀՀ խոշորագույն գործատու կազմակերպությունների տասնյակը գլխավորում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը՝ 7457 աշխատակցով, որոնց միջին ամսական աշխատավարձը 2016-ի նոյեմբերի դրությամբ կազմել է մոտ 210.000 դրամ: Այս մասին տեղեկատվությունը տրամադրել է ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը՝ PanARMENIAN.Net-ի հարցմանն ի պատասխան:
2-րդ խոշորագույն գործատու ընկերությունը «Գազպրոմն» է՝ 6210 աշխատող՝ մոտ 265.000 դրամ աշխատավարձով, 3-րդը՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն» է՝ 3451 աշխատակից՝ 406.500 դրամ միջին ամսական աշխատավարձով:
Խոշոր գործատուների տասնյակում են նաև «Հարավկովկասյան երկաթուղին» (3083 աշխատակից), «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը» (3035 աշխատակից), «Ալեքս Գրիգը» (2990 աշխատակից), «Հայփոստը» (2978 աշխատակից), «Գրանդ քենդին» (2815 աշխատակից), «Երևանի պետական համալսարանը» (2741 աշխատակից) և «Արմենիա տելեֆոն կոմպանին» (2079 աշխատակից):
Ամենացածր ամսական աշխատավարձը ստանում են «Ալեքս Գրիգի» աշխատակիցները՝ միջինը մոտ 100.000 դրամ: Հաջորդը «Հայփոստն» է. այստեղ միջին աշխատավարձը մոտ 117.000 դրամ է:
Խոշոր հարկ վճարողների առաջին հնգյակը 2016-ին, ինչպես և 2015թ.-ին, գլխավորում է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն: «Զանգեզուրի ՊՄԿ»-ի փոխարեն առաջատարների շարքում է հայտնվել «Գրանդ Տոբակո»-ն: 3-րդ հորիզոնականում «Որոտան ՀԷԿ-ն» է: 4-րդ և 5-րդ հորիզոնականներում ՀԷՑ-ն ու «Ալեքս գրիգն» են:

Десятку крупнейших компаний-работодателей Армении возглавляет ЗАО «Электрические сети Армении», число сотрудников которого достигает 7457, а средняя месячная зарплата составляет около 210.000 драмов, по данным на ноябрь 2016 года. Об этом в ответ на запрос PanARMENIAN.Net сообщили в отделе по связям с общественностью Комитета государственных доходов Армении.
Второй крупнейшей компанией-работодателем является «Газпром» с 6210 сотрудниками и средней месячной зарплатой в размере 265.000 драмов, на третьем месте «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» с 3451 сотрудником и средней месячной зарплатой в размере 406.500 драмов.
В десятку крупнейших работодателей Армении вошли также ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (3083 сотрудников), «Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци» (3035 сотрудников), «Алекс Григ» (2990 сотрудников), «Айпост» (2978 сотрудников), «Гранд Кенди» ( 2815 сотрудников), «Ереванский государственный университет» (2741 сотрудников) и «Армения Телефон Компани» (2079 сотрудников).
Самая низкая среднаяя месячная зарплата у сотрудников «Алекс Григ» – около 100.000 драмов, вторая самая низкая у «Айпост» – 117.000 драмов.