Գոլդեն Սթեյթ բանկը և Ամերիաբանկը հայտարարել են գործակցության հուշագրի ստորագրման մասին, որի նպատակն է նպաստել երկու հեղինակավոր հաստատության միջև սերտ գործակցությանը և հնարավորություն տալ երկու բանկի ներկա և ապագա հաճախորդներին օգտվելու մյուս բանկի ծառայություններից և միմյանց շուկաներից:
Այսուհետ հայաստանյան այն ընկերությունները և ֆիզիկական անձինք, որոնք ցանկանում են ստանալ բանկային ծառայություններ, ձեռք բերել անշարժ գույք կամ բիզնես վարել Կալիֆորնիայում, ունեն վստահելի գործընկեր ի դեմս Գոլդեն Սթեյթ բանկի, որին կարող են դիմել Ամերիաբանկի միջնորդությամբ: Միաժամանակ, ԱՄՆ-ում գրանցված ընկերությունները և ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք հնարավորություն ունեն օգտվելու Ամերիաբանկի պրոդուկտներից և ծառայություններից Գոլդեն Սթեյթ բանկի միջնորդությամբ:
Սա հայկական բանկի և ամերիկյան առևտրային բանկային հաստատության միջև նմանատիպ գործակցության առաջին փորձն է, որը ՀՀ քաղաքացիներին հնարավորություն է ընձեռում ձեռք բերել անշարժ գույք Կալիֆորնիայում և օգտվել բանկային ծառայությունների լայն տեսականուց Գոլդեն Սթեյթ բանկից ֆինանսավորում ստանալու միջոցով՝ նախապես դիմելով Ամերիաբանկ: ԱՄՆ-ի ընկերությունները և ֆիզիկական անձինք, մյուս կողմից, հնարավորություն կստանան Գոլդեն Սթեյթ բանկի միջնորդությամբ ֆինանսավորում ստանալ Ամերիաբանկից՝ բիզնես գործունեություն ծավալելու կամ անշարժ գույք ձեռք բերելու նպատակով, և օգտվել բանկի բազմաթիվ այլպրոդուկտներից և ծառայություններից (հաշիվների հեռահար բացում, քարտերի թողարկում, ավանդների ձևակերպում և այլն):
«Մենք շատ լավ ծանոթ ենք Հայաստանի բանկային համակարգին և բարձր ենք գնահատում այն, ինչպես նաև սերտ հարաբերություններ ունենք բանկային ոլորտում Լոս Անջելեսի ամերիկահայ գործարար համայնքի հետ: Ոգեշնչված ենք Հայաստանի ամենահեղինակավոր բանկերից մեկի՝ բարձր համբավ ունեցող Ամերիաբանկի հետ գործակցության հեռանկարով, և ուրախ, որ կկարողանանք մեր հաճախորդներին տրամադրել միջնորդության ծառայություններ և առավել դյուրին դարձնել նրանց համար Հայաստանում ներդրումներ կատարելու և բիզնես վարելու գործընթացը: Դա, անկասկած, կնպաստի երկրի տնտեսական զարգացմանը և կխթանի նոր աշխատատեղերի ստեղծումը: Միաժամանակ, այս գործակցությունը հնարավորություն կտա հայաստանյան ընկերություններին հասանելիություն ստանալ սպասարկման այն ոլորտներին և շուկաներին, որտեղ գործում է Գոլդեն Սթեյթ բանկը», − նշեց Գոլդեն Սթեյթ բանկի գործադիր տնօրեն Թոմ Բայինգթոնը:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն իր հերթին նշեց. «Բարձր եմ գնահատում Գոլդեն Սթեյթ բանկի հետ այս նոր գործակցությունը, որը հնարավորություն է տալիս մոտեցնել Հայաստանի և Կալիֆորնիայի սահմանները, երկուստեք ընդլայնել և խթանել բիզնեսի զարգացումը և հասանելի դարձնել անշարժ գույքի շուկաները»:
Հանեսյանը հավելեց, որ այս ծրագիրը կնպաստի երկու երկրի միջև գործակցության ընդլայնմանը, հատկապես, Սփյուռքի հետ նոր գործարար կապերի հաստատմանը:
«Այս համագործակցությունը նախաձեռնել ենք հիմնական 3 պատճառով. առաջինը՝ գործակցություն ենք հաստատում Հայաստանի ամենախոշոր և հարգված բանկերից մեկի հետ, երկրորդը՝ մեր հաճախորդների համար նոր հնարավորություններ կստեղծվեն, երրորդը՝ նոր էջ է բացվում հայ-ամերիկյան բանկային գործակցության համար, սա առաջին նմանատիպ կապն է հայկական և ամերիկյան բանկերի միջև:
Այս գործակցությունը նաև գործնական մեծ ներուժ ունի: Հայաստանի քաղաքացիները Ամերիաբանկի ուղղորդմամբ կօգտվեն Կալիֆորնիայի շուկայի ծառայություններից, իսկ նահանգի բազմամարդ հայ համայնքի միջոցները կբերվեն Հայաստան, ինչու չէ՝ նաև ներդումների գծով, ինչն էլ կնպաստի Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը: Սա ռազմավարական արժեք ներկայացնող գործակցություն է», – նշեց «Գոլդեն Սթեյթ» բանկի փոխնախագահ Վիգեն Ալեքս Հովսեփյանը։
Պատասխանելով ներդրումների ներգրավման մասին հարցին, նա նկատեց, որ հեշտ չէ Հայաստանի շուկային համար ներդրումներ գրավել, կան որոշակի դժվարություններ, որոնք կարող են լուծում ստանալ հենց այս գործակցության շնորհիվ:
«Բացի տեխնիկական խնդիրներից, վստահության պակաս կա, այս մասով խնդիրը լուծվում է. եթե Կալիֆորնիայում հաստատված, կշիռ ունեցող բանկը երաշխավորի, ապա վստահություն կստեղծվի՝ ներառյալ ներդրումների մասով», – պարզաբանեց Հովսեփյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք գործակցության թիրախում Կալիֆորնիայի միայն հայկական համայնքն է, «Գոլդեն Սթեյթ» բանկի փոխնախագահն ընդգծեց, որ առաջին հերթին համատեղ գործունեությունը նախատեսված է այդ համայնքի համար, սակայն ոչ մեկին չեն սահմանափակում և պատրաստ են գործակցել ցանկացած գործարարի, հաճախորդի հետ:
Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը նշեց, որ Ամերիաբանկը բավականին երկար ժամանակ ուսումնասիրում էր ամերիկյան շուկայի հնարավորությունները:
«Կարծում ենք, որ այս գործակցության արդյունքում մեր գործառույթները, ծառայություններն ավելի հասանելի կդառնան Կալիֆորնիայի համայնքի համար: Լինելու են գործակցության ինչպես հստակ ուղղություններ, որոնց մասին արդեն պատկերացումներ ունենք, այնպես էլ զարգացման հեռանկարային հնարավորություններ: Գործակցության շրջանակում լինելու են միջբանկային գործարքներ, հաճախորդների ուղղորդում, ծառայությունների առաջարկներ:
Ծավալուն ծրագիր ենք կազմել, կփորձենք իրականացնել: 5 տարի առաջ բացել ենք Ամերրիա ընկերությունների խմբի ներկայացուցչությունը Կալիֆորմիայում, իսկ այս գործակցությունը մեկ այլ հնարավորություն է: Փոխադարձ շահ և վստահություն կա», – նշեց Ջրբաշյանը:
Նա հավելեց, որ Կալիֆորնիայի հայկական համայնքն ամենավճարունակն է, բանկային ծառայությունների պահանջարկի տեսակետից ամենամեծ շուկաներից մեկը:
Գոլդեն Սթեյթ Բենքորփը Գոլդեն Սթեյթ բանկի մայր ընկերությունն է: Գոլդեն Սթեյթ բանկը Կալիֆորնիա նահանգում գործող բանկ է, որը տրամադրում է ծառայությունների ամբողջական փաթեթ՝ սպասարկելով գործարար, առևտրային և մասնագիտական հատվածները: Բանկը բավարարում է իր կորպորատիվ հաճախորդների ֆինանսական կարիքները՝ տրամադրելով վարկեր շրջանառու միջոցների, սարքավորման, բնակելի և առևտրային նշանակության անշարժ գույքի ձեռքբերման համար, ինչպես նաև հաշվարկադրամարկղային ծառայությունների լայն տեսականի ու ավանդային պորդուկտներ ընկերությունների և նրանց սեփականատերերի համար: Գոլդեն Սթեյթ բանկը մատուցում է ծառայություններ Գլենդելում տեղակայված գլխամասի և մասնաճյուղի ու Ափլենդում գործող տարածքային գրասենյակի և մասնաճյուղի միջոցով:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկն է և սկսած 2007թ-ից` տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: Այն նաև խոշորագույն հարկատու բանկն է Հայաստանում: 1992 թ-ից ի վեր, երբ ստեղծվեց անկախ Հայաստանի ժամանակակից բանկային համակարգը, Ամերիաբանկն առաջին բանկն է Հայաստանում, որի ակտիվները և վարկային պորտֆելը հատել են 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարի սահմանը:

Golden State Bank and Ameriabank have signed a memorandum of understanding, which seeks to establish a closer collaboration between the two institutions and give existing and prospective customers of both banks access to each other’s markets and services.
Now, individuals and companies based in Armenia interested in accessing banking, real estate, and/or business markets in California, will find a trusted banking partner in Golden State Bank through Ameriabank’s intermediation. Conversely, individuals and companies based in the United States will have access to Ameriabank’s products and services via Golden State Bank’s referrals.
This collaboration is the first such instance between an Armenia-based bank and a US-based commercial banking institution, and will offer unprecedented opportunities to individuals in and from Armenia to buy real estate in California and have access to a wide array of banking services through funding from Golden State Bank, preliminarily applying to Ameriabank. Conversely, Golden State Bank will refer and act as an intermediary for US-based companies and individuals to apply to Ameriabank for the purpose of starting or purchasing businesses and real estate, and many other products and services (distance account opening, cards, deposits, etc.).
“We have good knowledge of and highly respect the Armenian banking sector. We have strong banking relationships in the Armenian-American business community in Los Angeles. We are excited about our new relationship with Ameriabank which is one of the most respected and highly regarded banks in Armenia. We are looking forward to offering our clientele referral services and additional ease to invest and operate in Armenia, which will undoubtedly contribute to economic development and create new jobs in the country, at the same time offering services to entities in the Armenian market to access service areas and markets where Golden State Bank operates,” said Tom Byington, CEO of Golden State Bank.
“I highly value the new cooperation with Golden State Bank which will make it possible to bridge the distance between Armenia and California, enable both banks to expand and boost their business and open up access to real estate markets for businesses and individuals. Our collaboration will facilitate the expansion of cooperation between the two countries, in particular, building new business relationships with an important segment of the Armenian Diaspora”, said Artak Hanesyan, Ameriabank CEO.
“We have launched this cooperation for three main purposes: first, we are establishing partnership with one of Armenia’s biggest and respected banks; second, new opportunities will be created for our clients; and third, a new era of banking cooperation between Armenia and the United States is beginning, as this is the first such link between the banks of the two countries. Also, this cooperation has a great practical potential. The citizens of Armenia can from now on use the California market services via Ameriabank, while the state resources of the Armenian community will be brought to Armenia, including in the form of investments, and will thus benefit the country’s economic development,” Golden State Bank Executive Vice President Viken Alex Hovsepian said.
In response to a question on investments, Hovsepian said it’s not really easy to attract investments into the Armenian market. There are some difficulties that may be solved through this cooperation, he said.
“In addition to technical issues, there’s lack of confidence but the problem is being settled: if a solid California-based bank guarantees security, trust will be established, including in terms of investments,” he noted.
Asked whether the cooperation targets the Armenian community of California alone, Hovsepian said collaboration is first and foremost designed for that contingent, but that they are ready to provide services to other business people and clients alike.
Ameriabank Development Director Tigran Jrbashyan said, in turn, that Ameriabank had been studying the American market opportunities for a long time.
“We believe our services will become more accessible to the Armenian community in California. We are having a cooperation with clear directions, eying promising opportunities for development in the future. The collaboration will include interbank transactions, customer referrals and service offerings,” Jrbashyan said.
He added that the Armenian community of California is the most solvent and one of the biggest markets in terms of demand for banking services.
Golden State Bancorp is the holding company of Golden State Bank. Golden State Bank is a California based full service bank, serving the business, commercial and professional markets. The Bank is committed to meeting the financial needs of its business clients with loans for working capital, equipment, owner-occupied and investment commercial real estate, and a full array of cash management services and deposit products for businesses and their owners. Golden State Bank meets its client’s needs through its head office and branch in Glendale and regional office and branch in Upland.
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the major and most stable financial institutions in Armenia. The first investment bank in Armenia, Ameriabank has been providing a large package of innovative banking services since 2007. Now Ameriabank CJSC is a universal bank offering corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. It is also the largest taxpayer among Armenian banks. Ameriabank is the first bank in Armenia that has exceeded the threshold USD 1 billion in assets since the formation of modern banking system of independent Armenia in 1992.