Ուկրաինայի Ազգային բանկն «Ուկրաինայի ականավոր գործիչներ» շարքում կթողարկի «Իվան Այվազովսկի» հուշադրամը: Մետաղադրամը շրջանառության մեջ կդրվի 2017-ի հուլիսին 25 000 քանակով, հայտնում է AnalitikaUA.net-ը:
Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակի կապակցությամբ կթողարկվի նաև գեղաթերթիկ:
«Հուշադրամի և գեղաթերթիկի թողարկումը, նվիրված մեծ նկարչի ծննդյան 200-ամյակին, վկայում է համաշխարհային գեղանկարչության գանձարանում Իվան Այվազովսկու ունեցած ավանդի պետական ճանաչման մասին և վկայությունն է հայ և ուկրաինական մշակույթի փոխադարձ հարստացման»,-ասել է ուկրաինացի տեսաբան, պատմաբան Մաքսիմ Ցարենկոն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Ռուսաստանի ականավոր դեմքերը» շարքում ՌԴ ԿԲ-ն մեծ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու 200-ամյակին նվիրված հուշադրամ կթողարկի: Հուշադրամը շրջանառության մեջ կդրվի 2017-ի երկրորդ կիսամյակում մինչև 3000 քանակով և 2 ռուբլի արժողությամբ:
2017-ի մայիսին Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված մեծ ցուցահանդես կբացվի Երևանում: Այդ մասին հայտարարել է Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանը:

Национальный банк Украины в рамках серии «Выдающиеся личности Украины» выпустит в обращение памятную монету «Иван Айвазовский». Монета будет введена в в оборот в июле 2017-го года тиражом в 25000 экземпляров, сообщает AnalitikaUA.net.
К юбилею Айвазовского будет выпущена также художественная марка.
«Выпуск памятной монеты и почтовой марки, посвященных 200-летию со дня рождения великого художника является очевидным свидетельством государственного признания вклада Ивана Айвазовского в сокровищницу мировой живописи и ярко иллюстрирует феномен взаимного обогащения армянской и украинской культур», — отметил украинский обозреватель, историк, член Украинского геральдического общества Максим Царенко.