«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացնում է լուսանկարչական մրցույթի ժյուրիի կազմը:
Ամերիկացի լուսանկարիչ Ջոն Ստենմայերի գլխավորած մասնագիտական ժյուրին կընտրի մարդասիրութան գաղափարները պատկերող լավագույն լուսանկարները:
«Աշխարհի պատմությունը միշտ մեր աչքի առաջ է, մեր կողքին, մեզ հետ: Համարձակություն է պետք այս կարևորությունն ընկալելու համար: Իրազեկման և խաղաղության համար աշխատելը նվիրվածություն, բարություն և համեստություն է պահանջում: Արդյունքում մենք կրում ենք այն լիակատար ազդեցությունը, որը ողջ մարդկությանը մղում է առաջ, դեպի բոլորի բարօրությունը:
Սա է այն ոգին և նպատակը, որի համար ես հպարտ եմ ղեկավարել «Ավրորա» լուսանկարչական մրցույթի ժյուրին: Միացեք ինձ՝ օգնելով շարժել փոփոխությունների անիվը լուսանկարչության միջոցով», – ասել է Ստենմայերը:
Ժյուրիի անդամներն են լուսանկարիչներ Անուշ Բաբաջանյանը և Զավեն Խաչիկյանը, արվեստի տեսաբան և համադրող Վիգեն Գալստյանը, կոմպոզիտոր և «Ավրորա» մրցանակի գեղարվեստական խորհրդի անդամ Մարինե Ալեսը և «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ղեկավար Արման Ջիլավյանը:
Լուսանկարչական մրցույթին, որը մեկնարկել է 2016թ. դեկտեմբերին, կարող են ներկայացվել լուսանկարներ, որոնք բացահայտում են մարդկայնության, հույսի, անձնվիրության և լուսավոր ապագայի գաղափարները:
Հաղթող լուսանկարի հեղինակին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կշնորհի 2500 ԱՄՆ դոլարի պարգև, երկրորդ և երրորդ տեղերն զբաղեցրած լուսանկարների հեղինակներին՝ 1500 և 1000 ԱՄՆ դոլարի պարգև: Լուսանկարները ներկայացնելու վերջնաժամկետը 2017թ. մարտի 20-ն է: Մրցույթի մասին ավելին կարելի է իմանալ այստեղ:
Ամերիկացի լուսանկարիչ Ջոն Ստենմայերը 2004-ից աշխատում է National Geographic ամսագրի համար: Նա լուսանկարել է ավելի քան 100 երկրում: 10 տարի Ջոնն աշխատել է TIME ամսագրի համար: 2014թ. նա ստացել է հեղինակավոր World Press Photo of the Year մրցանակը: 2015թ. Ստենմայերը ժամանել է Հայաստան՝ աշխատելու National Geographic-ի «Ուրվականների երկիրը» (Ghostlands) ֆոտոոպատմության վրա: Մարինե Ալեսը հայտնի կոմպոզիտոր է և թատերագետ: 2010-ին հրապարակել է «Բեկորներ» բանաստեղծությունների ժողովածուն: Ալեսը եղել է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի տարբեր տարիների ժյուրիի անդամ: Նա «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի համահիմնադիրն է: Ալեսը «Ավրորա» մրցանակի գեղարվեստական խորհրդի անդամ է:
Բուլղարիայի ամերիկյան համալսարանում լրագրողի մասնագիտություն ստանալուց հետո 2006-ից Անուշ Բաբաջանյանը Երևանում սկսել է աշխատել BBC Monitoring ծառայության համար: Անուշի գործունեության մեծ մասը նվիրված է եղել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև խաղաղությանն ուղղված նախագծերին: Անուշ Բաբաջանյանի լուսանկարները հրապարակվել են Washington Post, VICE News, National Geographic և այլ միջազգային ու տարածաշրջանային պարբերականներում:
Ավստրալիայում և Հայաստանում բնակվող Վիգեն Գալստյանն արվեստի տեսաբան է և համադրող, լուսանկարչության, ֆիլմերի և հայ ժամանակակից արվեստի մասնագետ: 2011թ. նա համահիմնադրել է «Լուսադարան» հայկական լուսանկարչական հիմնադրամը: Կինոյի և լուսանկարչության մասին նրա էսսեները հայտնվել են մի շարք հեղինակավոր պարբերականների էջերում, ինչպիսիք են Sweet sixties, We used to talk about love, Garden of the East:
Զավեն Խաչիկյանը լուսանկարիչ և վավերագրող է: Նա իր գործունեությունն սկսել 1980-ական թվականներին: 1988 թվականից որպես լուսանկարիչ վավերագրել է Ղարաբաղյան շարժումը՝ ծագումից մինչև պատերազմի տարիներ: Զավեն Խաչիկյանն աշխատել է Associated Press, TASS, TIME, Paris Match և մի շարք այլ միջազգային պարբերականների համար: Արման Ջիլավյանը «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ղեկավարն է: Նա RVVZ հիմնադրամի տնօրենների խորհրդի և UWC Dilijan քոլեջի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է, MEDIACRAT ընկերության համահիմնադիրը:

24 Январь 2017 - 09:36 AMT
Гуманитарная инициатива «Аврора» определила состав жюри одноименного фотоконкурса. Команда экспертов во главе с американским фотографом Джоном Стенмайером отберет лучшие снимки, иллюстрирующие идеи гуманизма.
«Истории нашего мира всегда перед нами, в нас, в земле под нашими ногами. Чтобы понять важность этого, необходимо мужество. Чтобы помогать делу мира, нужно быть преданным этой идее. Это несложно, но необходимы доброта и смирение. В результате такой работы человечество сможет вместе двигаться вперед, к лучшему будущему для всех нас. В контексте столь благой цели для меня большая честь возглавить жюри фотоконкурса «Аврора». Присоединяйтесь ко мне, и пусть истории, рассказанные в ваших фотографиях, помогут нам изменить существующий порядок вещей», – сказал Стенмайер.
В жюри также вошли фотографы Ануш Бабаджанян и Завен Хачикян, специалист по истории искусства и куратор Виген Галстян, композитор и член Креативного совета премии «Аврора» Маринэ Алэс и генеральный директор Гуманитарной инициативы «Аврора» Арман Джилавян.
Фотоконкурс «Аврора», о начале которого было объявлено в декабре 2016 года, принимает на рассмотрение снимки, раскрывающие авторское понимание идей гуманизма, надежды, самоотверженности и веры в лучшее будущее. Гуманитарная инициатива «Аврора» вручит автору лучшей фотографии 2500 долларов. Обладатели второго и третьего места получат 1500 и 1000 долларов соответственно. Крайний срок подачи заявок – 20 Марта 2017. Подробную информацию о конкурсе можно найти, пройдя по ссылке.
Джон Стенмайер (председатель жюри) – американский фотограф, сотрудничающий с журналом National Geographic с 2004 года. Он посетил более 100 стран и десять лет проработал в журнале TIME. В 2014 году Стенмайер получил престижную награду World Press Photo за фотографию года, а в 2015 году посетил Армению во время работы над проектом для National Geographic. Серия фотографий «Земля призраков» (Ghostlands) была посвящена явлению геноцида и тому, что оно значит для нас сейчас и будет значить в будущем. Смысловым центром этого глобального проекта стал Геноцид армян. С тех пор Стенмайер принял участие в ряде других мастер-классов и проектов в Армении, в том числе в @Bridging.Stories – самой недавней своей работе, объединяющей 24 молодых фотографов из Турции и Армении. Идея проекта в том, что молодое поколение рассказывает свои собственные истории, даря друг другу надежду и налаживая мирные отношения.
Гуманитарная инициатива «Аврора» запускает, реализует и поддерживает проекты, призванныеповысить осведомленность публики о самых неотложных гуманитарных проблемах, стоящих перед мировым сообществом, а также найти их решения. Эти проекты включают в себя премию «Аврора» (Aurora Prize for Awakening Humanity), Диалоги «Аврора» (Aurora Dialogues), Гуманитарный индекс «Аврора» (Aurora Humanitarian Index), инициативу 100 LIVES и Проекты благодарности «Аврора» (Aurora Gratitude Projects).