UWC Dilijan միջազգային դպրոցը, որը հիմնել է գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, հայտնվել է Forbes-ի վարկանիշի լավագույն հնգյակում։ Դպրոցը ներառվել է ռուս միլիարդատերերի մասնակցությամբ ստեղծված լավագույն դպրոցների վարկանիշում, որին կարելի է ծանոթանալ Forbes հրատարակության պաշտոնական կայքում: Ռուբեն Վարդանյանի հիմնած UWC Dilijan դպրոցը վարկանիշում զբաղեցնում է երկրորդ հորիզոնականը, հայտնում է «Sputnik Արմենիան»։
«2014թ-ին Ռուբեն Վարդանյանը կնոջ հետ հիմնել է միջազգային դպրոցը։ UWC Dilijan դպրոց են հաճախում տաղանդավոր երեխաներ։ Այն գտնվում է Հայաստանի համանուն քաղաքում և մտնում է United World Colleges միջազգային դպրոցների ցանցի մեջ։ Դա նշանակում է, որ ընդունելության քննություններից հետո, ընդունող հանձնաժողովը կարող է աշակերտին ուղարկել այլ երկիր սովորելու, որտեղ նույնպես կա ցանցի դպրոց։ Այսօրվա դրությամբ դպրոցում սովորում են 198 ուսանողներ` աշխարհի 72 երկրներից», — գրում է Forbes-ը։
Վարկանիշում ներառվել են նաև հարուստ բարերաների միջոցներով ստեղծված այլ նախագծեր. Զիյաուդին Մագոմեդովի «Պերիմետրը» (Դաղստան), Վադիմ Մոշկովիչի «Լետովոն» (Մոսկվա), Ելենա Բատուրինայի «Առաջին մոսկովյան մասնավոր գիմնազիան» (Լիպկի), Սիրիուսը (Սոչի)։

Международная школа UWC Dilijan вошла в топ-5 школ, созданных при участии российских миллиардеров. С соответствующим рейтингом можно ознакомиться на официальном сайте издания Forbes, составившего список.
Нумерации в рейтинге нет, но номинально UWC Dilijan, основанная российским миллиардером армянского происхождения Рубеном Варданяном, расположилась на второй строчке в рейтинге.
«Международную школу вместе со своей женой Рубен Варданян открыл в 2014 году. UWC Dilijan — школа-пансион для талантливых детей. Находится она в одноименном городе в Армении и входит в сеть международных школ для талантливый детей United World Colleges. Это значит, что после вступительных экзаменов приемная комиссия может отправить ученика на обучение в другую страну, где также есть школы сети. На сегодняшний день в школе обучаются 198 студентов из 72 стран со всего мира», — пишет Forbes, отмечая, что в UWC Dilijan выпустила своих первых студентов 2016 году.
В рейтинг также вошли другие проекты, основанные участниками «рейтинга богачей» от Forbes: «Периметр» Зияудина Магомедова (Дагестан), «Летово» Вадима Мошковича (Москва), «Первая московская частная гимназия" Елены Батуриной (Липки), Сириус (Сочи).