Դիլիջանի Կենտրոնական դպրոցը հավակնում է ճարտարապետական հեղինակավոր ArchDaily պարբերականի «Կառույց-2017» մրցանակին: Շենքը նախագծել է «Ստորակետ» ճարտարապետական ստուդիան:
Հայ ճարտարպետների շենքը մրցակցում է մի շարք այլ կառույցների հետ «Կրթական ճարտարապետություն» անվանակարգում, հայտնում է ճարտարապետական ստուդիան իր ֆեյսբուքյան էջում:
Քվեարկության առաջին փուլում օգտատերերին առաջարկվում է ներկայացված ավելի քան 3000 նախագծերից ընտրել ընդամենը 16 լավագույն շինություն յուրքանչյուր անվանակարգում:
Դիլիջանի Կենտրոնական դպրոցը հիմնվել է 2013-ին «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից` ՀՀ Կենտրոնական բանկի աջակցությամբ: Դա 1-9 դասարանների աշակերտների համար նախատեսված հիմնական դպրոց է 160 աշակերտի համար:
Դպրոցը 119 աշակերտ ունի, որոնց 80 տոկոսը Դիլիջանի բնակիչներ են: Աշխատակիցների 24 տոկոսը ևս Դիլիջանից է, իսկ 22 տոկոսը տեղափոխվել է Դիլիջան ընտանիքների հետ: 13 տոկոսը Դիլիջան է ժամանել ՀՀ այլ մարզերից, մյուս աշխատակիցները համատեղում են աշխատանքը Երևանում և Դիլիջանում:
ArchDaily մրցույթի մասնակցության հայտերը դեռ ընդունվում են: Քվեարկությունը կսկսվի հունվարի 31-ին և կավարտվի փետրվարի 6-ին:

Центральная школа Дилижана, спроектированная архитектурной студией «Сторакет», номинирована на премию «Здание – 2017», организованную авторитетным архитектурным изданием ArchDaily.
Армянское здание конкурирует с целым рядом других в категории «Образовательная архитектура», сообщает армянская студия на своей странице в Facebook.
На первом этапе голосования, пользователям предлагается выделить из более 3000 проектов всего 16 лучших зданий в каждой категории.
Центральная школа Дилижана основана в 2013 году образовательным фондом «Айб» при содействии Центрального банка Армении. Это основная школа, рассчитанная на 160 учеников, обучающихся в классах с 1-го по 9-й.
Более 80% из 119 учеников школы, а также 24% сотрудников являются жителями Дилижана, а 22% переехали в Дилижан из Еревана с семьями. 13% переехали в Дилижан из других регионов Армении, остальные сотрудники совмещают работу в Ереване и Дилижане.
Заявки на участие в премии ArchDaily все еще принимаются, голосование начнется 31 января и продлится до 6 февраля.