Բանակն այն նվաճումն է, որ հայ ժողովուրդը կարողացավ կերտել իր աշխատանքով ու նվիրումով: Այդ մասին ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 25-ամյակի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձում ասել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Շնորհավորում եմ բոլորիս ամենամեծ ձեռքբերման` բանակի 25-ամյակի կապակցությամբ: Բանակն այն նվաճումն է, որը մեր ժողովուրդը կարողացավ կերտել իր աշխատանքով ու նվիրումով և այն դարձավ մեր ազգային միասնության կարևորագույն խորհրդանիշներից մեկը», – ասել է Վիգեն Սարգսյանն` ընդգծելով, որ բանակի տոնը վերպետական, համազգային բնույթի տոն է:
«Բանակում ընդունված է ասել, որ որևէ մեկն այնքան լավ չգիտի խաղաղության գինը, որքան զինվորականները: Վստահ եմ` մեր պարագայում յուրաքանչյուր քաղաքացի` սահմանապահ գյուղի բնակչից մինչև քաղաքի կենտրոնում բնակվող, բոլորը շատ լավ են հասկանում, որ եթե չլինի խաղաղությունը, եթե մենք չունենանք այդ խաղաղությունը պարտադրող ուժեղ զինված ուժեր` մեր առաջընթացը հնարավոր չի լինելու: Ուրեմն շարունակենք համատեղ աշխատել, մեր նոր հաղթանակները կերտելու ու առաջընթացի համար: Շնորհավոր բոլորիս տոնը»,- ասել է պաշտպանության նախարարը:
Հունվարի 28-ին Հայաստանում նշվում է Բանակի օրը. 25 տարի առաջ հենց այս օրը ստեղծվեց Հայկական բանակը: Բանակի օրվա կապակցությամբ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, «Երկրապահների միության» ղեկավար կազմը` Մանվել Գրիգորյանի գլխավորությամբ, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ այցելել են «Եռաբլուր» պանթեոն:

28 Январь 2017 - 08:46 AMT
Армия – достижение, которого армянский народ добился своей работой и преданностью. Об этом заявил министр обороны Армении Виген Сркисян в поздравительном послании по случаю Дня армии.
«Поздравляю всех нас с 25-летием нашей армии. Армия – достижение, которого армянский народ добился своей работой и преданностью, и стала одним из главных символов национального единства», – отметил Саркисян, пишет Aysor.am.
«В армии принято говорить, что никто не знает цену мира лучше, чем военные. Уверен, в нашем случае каждый гражданин – от жителя приграничного села до жителя центра городя – прекрасно понимает, что если не будет мира, если мы не будем иметь принуждающие к миру сильные ВС, то прогресс будет невозможен. Поздравляю всех с праздником», – заявил глава Минобороны Армении.
28 января Республика Армения отмечает День армии. 28 января 1992 года была создана Армянская армия. В 1991 году решением правительства Республики Армения был создан Госкомитет обороны при Совете министров, а 5 декабря по приказу Президента РА министром обороны был назначен Вазген Саргсян. 28 января 1992 года было принято историческое решение «Об обороне РА», тем самым оглашая факт создания Армянской Национальной Армии.