ԵՄ-ն պատրաստ է անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ տրամադրել Հայաստանին կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար: Այս մասին փետրվարի 1-ին հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին «Կանգնեցնե՛նք կոռուպցիան» տեղեկատվական արշավի մեկնարկի շրջանակում:
«ԵՄ-ն արդեն իսկ կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար Հայաստանին տրամադրել է 15 մլն եվրո։ ԵՄ-ն պատրաստ է նաև աջակցություն տրամադրել կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարի ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների իրականացման համար», – ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Սվիտալսկին ողջունելի է համարել ՀՀ ներկայիս կառավարության ջանքերն՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին։ Դեսպանը հատկապես կարևորում է ապօրինի հարստացման քրեականացման և գույքի հանդեպ ունեցած պատասխանատվության բարձրացման հարցը։
«Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում կառավարության կողմից կոնկրետ նախաձեռնություններ ենք տեսել։ Նախկինում պաշտոնյան պատասխանատվության չէր ենթարկվում հայտարարագիր չներկայացնելու համար, իսկ այս կառավարության կողմից այս մասով հիմա կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվում», – նշել է Սվիտալսկին։
Դեսպանն ընդգծել է, որ արագ տնտեսական աճի և երկրի կայուն զարգացման բոլոր հույսերը չեն կարող իրագործվել՝ առանց կոռուպցիայի դեմ պայքարելու։

The European Union is ready to provide financial assistance to help Armenia fight corruption, Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski said on Wednesday, February 1.
Speaking at the launch of the Stop Corruption information campaign, Switalski said the EU has already provided €15 million to Armenia and is ready to offer assistance also in the implementation of events organized as part of the fight against corruption.
The ambassador commended the current government's anti-corruption efforts, stressing the importance of criminalization of illicit enrichment and increase of responsibility towards property.
Also, he said hopes for rapid economic growth and sustainable development can never be realized without fighting corruption in the country, Aysor.am reports.